Cirkulárny Hub

 
v Trnave vznikol aby spájal, inšpiroval, prakticky vzdelával a šíril povedomie o udržateľnosti, obehovom hospodárstve a ochrane životného prostredia (resp. problematike klimatickej krízy). Zastrešuje rôznorodé aktivity a iniciatívy ľudí, ktorým záleží na komunite, rozvoji a ochrane životného prostredia.
Len odvrat od lineárnosti, drancovania zdrojov a návrat k podpore komunít, lokálnej produkcie je budúcnosť a spolupráce nám zaručí možnosť dúfať v zdarnú budúcnosť. Preto je našim cielom je pomáhať, podporovať a spájať združenia, jednotlivcov i firmy, ktoré majú rovnaký cieľ. Len spolu dosiahneme oveľa viac.
Hub zastrešuje občianske združenie SaUvedom, ktoré pôsobí najme v Baterkárni no zastihnete nás aj na swapoch v iných mestách, firmách, naších Barter marketoch či prednáškach, a kurzoch, ktoré organizujeme.

Občianske združenie SaUvedom vzniklo v apríli 2019.

 

Čo spadá pod C.Hub?
  • Akadémia – vzdelávanie pre malých i veľkých (viac info čoskoro)
  • Týždenný klíma newsfilter a blogy/publikácie (viac info čoskoro)
  • Baterkáreň – sociálny podnik/reuse centrum/komunitné centrum (info nižšie)
  • Práca s dobrovoľníkmi, rozvoj dobrovoľníkov
  • Organizácia eventov, podujatí, workshopov a konferencií – program tu

 

Kto sme? 

Občianske združenie prakticky šíri povedomie o princípoch udržateľného životného štýlu, aplikuje do svojich podujatí a fungovania prvy cirkulárnej ekonomiky. ReUse centrum pod taktovkou občianskeho združenia je dôležitým prvkom funkčnej obehovej ekonomiky Slovenskej republiky. Združenie organizuje výmenné podujatia, kurzy (výroba), prednášky (pre deti i dospelých, odborné i laické), propaguje lokálnu produkciu, podporuje komunitu a vzájomnosť, pomáha slabším socioekonomickým skupinám a združeniam, organizuje finančné i materiálne zbierky. Svojími aktivitami sa snaží proaktívne poukazovať na potrebu ochrany životného prostredia a zároveň dávať ľuďom praktické informácie nástroje k životu bližšiemu k prírode.

Splnomocnenec: Simona Hlaváčová, zakladateľka Cirkulárneho Hubu, spoluzakladateľka Baterkárne, prvého reuse centra na Slovensku, je stelesneným akčnej ženy. Vizionár, manažér, marketér, finančný riaditeľ a bojovník v jednom. Nezľakne sa ničoho, do všetkého ide s odvahou a odhodlaním; je to chameleón, ktorý sa vie prispôsobiť každej situácii. V Baterkárni má ako jej mozog a manažér pod palcom jej fungovanie ako také. Riadi sa heslom „kde môžem, pomôžem“, pomoc druhým dodáva jej životu dôležitý rozmer.

Jana Reháková 7 rokov pôsobila ako učiteľka na základnej škole a svoje „poučovanie“ si odniesla aj do projektu Baterkáreň, kde spoločne so Simonou vytvárajú priestor, ktorý učí, motivuje, inšpiruje a pomáha. Rada sa s ľuďmi rozpráva o udržateľnej domácnosti, vysvetľuje, ako s udržateľným životom začať a radí, ako neprestať. Teší ju, keď môže odovzdávať informácie ďalej a ľudí motivovať na ceste za šetrnejším životom. Vďaka Baterkárni žije v „komunitnej bulinke“, v ktorej si ľudia pomáhajú, delia sa a podporujú a to robí jej život krajším.

Združenie pôsobí v prevádzke: Baterkáreň je sociálny podnik, 1. reuse centrum na Slovensku a komunitný priestor.  Bola vytvorená ako komplexný priestor so širokou ponukou pretože človek individuálny a potrebuje k zmene niečo iné – každý začína zmenu v sebe predsa trošku inak – či malým nákupom, či výmenou, či opravou. V našej milej Baterkárni Vás teda pod jednou strechou naučíme rozmýšľať, vnímať a žiť vo väčšom súlade s prírodou a princípmi udržateľnosti. Pri dobrej kávičke tu spolu vyrábame drogériu, opravujeme, vymieňame oblečenie či doplnky.

 

sauvedom team jana simona

 

Napísali o nás.

Zajimej.se Vyměňujeme, opravujeme a posloucháme se. Nový projekt v Trnavě spojuje cirkulární koncepty v komunitní prostor

Trnavský hlas – prvý verejný protest za klímu v Trnave.

Rádio Slovensko – Promujeme za klímu

Trnava-live – Otvárame spolu baterkáreň

Week for future – Trnava.sk   

trnava-live.sk