O nás

Dá sa to aj inak. Bez zbytočného obalu. Už sa nemôžeme tváriť, že nás sa to netýka. Že oceány sú ďaleko a „veď to je len jeden sáčok“.

Naším cieľom je poskytnúť ľuďom v meste Trnava priestor, kde sa okrem nákupu bez plastových či iných, nepotrebných obalov a ukázať tak, že UvedomiťSa je veľmi jednoduché.  

Pomôže k tomu obchod, prednášky, swapy, workshopy..a prinesieme do Trnavy aj Barter Market 🙂 

Kým sa nám nepodarí priestor na 100% podľa našich predstáv – máme pre Vás pripravené rôzne akcie.. pridá sa k tomu maličký eshop.  A (samozrejme) perfektný blog s informáciami a tipmi. Sledujete aj náš facebook a instagram pre ďalšiu nádielku informácií a súťaží 🙂 

Kto sme?

Janka & Simona.

Chceme veci robiť inak, zodpovedne a kreatívne. Chceme spolupracovať, spájať, budovať a pomáhať komunite. Postupne Vám predstavíme ďalších členov SaUvedom tímu.

Na čo sa môžete tešiť?

Skvelé spolupráce, prednášky, knihy, informácie, swapy, workshopy..

Kedy a kde?

Pevne veríme, že v najneskôr druhej polovici roka 2019 otvoríme oficiálne naše brány. Postupne budeme zverejňovať viac a viac informácií. #staytuned

Prečo vtedy? 🙂

Príprava vyžaduje určitý čas, zároveň svoju rolu hrá aj fakt, že sme zamestnané aj inými projektami.

Máš otázky, tipy či nápady?

Ozvi sa na trnava(at)sauvedom.sk

 

Ešte trošku viac o nás 2 🙂

Poznáme sa od strednej školy. Od vtedy veľa vody pretieklo, naše cesty sa rozišli a niekoľkokrát spojili. Tentokrát to bol snáď osud 😀 Haha ale nie. Obidve máme toho na pleciach toľko, že túžime robiť niečo iné, niečo naše, niečo čo nás napĺňa. Tak sme SaUvedomili.

Janka je Zerowaste maniak, venuje sa tejto problematike už niekoľko rokov a naozaj sa vyzná. 🙂 Môžete ju sledovať aj na instagrame. 🙂 Dokonca mala aj zerowaste svadbu

..a Tu Vám niečo o sebe napísala 🙂

Som typ človeka, ktorý sa ľahko nadchne a ak sa plánuje do niečoho pustiť, tak minimálne ihneď.

Po dvoch týždňoch horlivosti som prišla na to, že na alternatívne riešenia treba ísť pomaly a postupne, inak skončíte maximálne demotivovaná, pri mraziacich boxoch v Kauflande, kde s košíkom plným výrobkov v plastových obaloch a slzami v očiach čakáte na svojho milého. Ten sa (i napriek tomu, že máte so sebou sieťky na chlieb, o ktorých ste ho vopred informovali) vracia z oddelenia pečiva so širokým úsmevom a plastovým vrecúškom plným pekárenských výrobkov. A potom si doma uvedomíte, že vy síce poctivo pozeráte videá a dokumenty a čítate články, ale váš spolubývajúci je zatiaľ len váš pasívny fanúšik, ktorý sa vás síce snaží podporovať, ale nemôžete od neho čakať, že mu niektoré veci pôjdu tak automaticky, ako vám.

No, automaticky…to je tak, keď v daždi stojíte pred obchodom a máte neuveriteľnú chuť na chlieb s olivami, ale nemáte sieťku na pečivo. A tak okrem obchodu stojíte aj pred morálnou dilemou a moknete. A nakoniec zvíťazí pažravosť (lebo tá zvíťazí vždy) a doma ten chlieb jete s pocitom viny.

Keď sa snažíte eliminovať odpad a používanie jednorázových výrobkov v domácnosti, je dobré sa neustále mentálne tľapkať po ramene a hovoriť si, že to, čo robíte je super a nikto od vás nečaká, že budete dokonalý. A že v obchode vaše environmentálne zlyhania nikoho nezaujímajú a celá ulica na vás neukazuje prstom, lebo si domov nesiete napoly zožratý chleba v plastovom vrecku.

Vždy ma prekvapí, keď sa s ľuďmi rozprávam o niektorých alternatívach, ktoré doma používame a oni na mňa s úžasom pozerajú, že aká som uvedomelá a ako veľa robím pre životné prostredie.

A pritom mám často pocit, že som len roztopašná a že doma robíme úplne minimum.

U nás sa „to“ začalo postupným zbavovaním sa jednorázových výrobkov, najmä tých papierových (nie, toaletný papier medzi ne nepatrí. Stále ho používame a s pokojom na duši a iskrou v očiach vám viem povedať, že ho používať neprestaneme. Zasa až tak mi neprepína). Z našej domácnosti teda zmizli papierové obrúsky, vreckovky, utierky, a odličovacie tampóny.

Veľa jednorazových výrobkov, ktoré denne používame je celkom zbytočných. Často ide len o našu pohodlnosť a mentálne nastavenie. Aj malé zmeny dokážu mať veľký vplyv na naše životy. Skúste to a uvidíte…

Janka

Kto je Simona?

Simona má veľa nápadov a s tým súvisí aj množstvo aktivít, ktorým sa venuje. Pohybuje sa v eshopovom svete a svadobnom biznise (počuli ste o ZeroWaste svadbe? 🙂 ). Stará sa o Mačky Trnava na Facebooku. Vyrába a má na starosti niekoľko ďalších projektov. Vo všetkom čo robí hľadá vnútorný zmysel a význam. Niekomu sa to zdá fascinujúce, niekomu šialené. Simona sa rozhodla svoje aktivity presmerovať do Trnavy. Proste sa na staré kolená sa ťahá domov 😀

..a Tu Vám niečo o sebe napíše 🙂

 

Napísali o nás.

Trnavský hlas – prvý verejný protest za klímu v Trnave.

Rádio Slovensko – Promujeme za klímu

Trnava-live – Otvárame spolu baterkáreň

Week for future – Trnava.sk   

trnava-live.sk