Kto sme?

Janka & Simona.

Poznáme sa od strednej školy. Od vtedy veľa vody pretieklo, naše cesty sa rozišli a niekoľkokrát spojili. Tentokrát to bol snáď osud 😀 Haha ale nie. Obidve máme toho na pleciach toľko, že túžime robiť niečo iné, niečo naše, niečo čo nás napĺňa. Tak sme SaUvedomili.

Janka je Zerowaste maniak, venuje sa tejto problematike už niekoľko rokov a naozaj sa vyzná. 🙂 Môžete ju sledovať aj na instagrame. 🙂 Dokonca mala aj zerowaste svadbu

..a Tu Vám niečo o sebe napísala 🙂

 

Som typ človeka, ktorý sa ľahko nadchne a ak sa plánuje do niečoho pustiť, tak minimálne ihneď.

Po dvoch týždňoch horlivosti som prišla na to, že na alternatívne riešenia treba ísť pomaly a postupne, inak skončíte maximálne demotivovaná, pri mraziacich boxoch v Kauflande, kde s košíkom plným výrobkov v plastových obaloch a slzami v očiach čakáte na svojho milého. Ten sa (i napriek tomu, že máte so sebou sieťky na chlieb, o ktorých ste ho vopred informovali) vracia z oddelenia pečiva so širokým úsmevom a plastovým vrecúškom plným pekárenských výrobkov. A potom si doma uvedomíte, že vy síce poctivo pozeráte videá a dokumenty a čítate články, ale váš spolubývajúci je zatiaľ len váš pasívny fanúšik, ktorý sa vás síce snaží podporovať, ale nemôžete od neho čakať, že mu niektoré veci pôjdu tak automaticky, ako vám.

No, automaticky…to je tak, keď v daždi stojíte pred obchodom a máte neuveriteľnú chuť na chlieb s olivami, ale nemáte sieťku na pečivo. A tak okrem obchodu stojíte aj pred morálnou dilemou a moknete. A nakoniec zvíťazí pažravosť (lebo tá zvíťazí vždy) a doma ten chlieb jete s pocitom viny.

Keď sa snažíte eliminovať odpad a používanie jednorázových výrobkov v domácnosti, je dobré sa neustále mentálne tľapkať po ramene a hovoriť si, že to, čo robíte je super a nikto od vás nečaká, že budete dokonalý. A že v obchode vaše environmentálne zlyhania nikoho nezaujímajú a celá ulica na vás neukazuje prstom, lebo si domov nesiete napoly zožratý chleba v plastovom vrecku.

Vždy ma prekvapí, keď sa s ľuďmi rozprávam o niektorých alternatívach, ktoré doma používame a oni na mňa s úžasom pozerajú, že aká som uvedomelá a ako veľa robím pre životné prostredie.

A pritom mám často pocit, že som len roztopašná a že doma robíme úplne minimum.

U nás sa „to“ začalo postupným zbavovaním sa jednorázových výrobkov, najmä tých papierových (nie, toaletný papier medzi ne nepatrí. Stále ho používame a s pokojom na duši a iskrou v očiach vám viem povedať, že ho používať neprestaneme. Zasa až tak mi neprepína). Z našej domácnosti teda zmizli papierové obrúsky, vreckovky, utierky, a odličovacie tampóny.

Veľa jednorazových výrobkov, ktoré denne používame je celkom zbytočných. Často ide len o našu pohodlnosť a mentálne nastavenie. Aj malé zmeny dokážu mať veľký vplyv na naše životy. Skúste to a uvidíte…

Janka

 

Kto je Simona?

workoholik 🙂  zatiaľ toľko 🙂

sauvedom team jana simona

 

Napísali o nás.

Trnavský hlas – prvý verejný protest za klímu v Trnave.

Rádio Slovensko – Promujeme za klímu

Trnava-live – Otvárame spolu baterkáreň

Week for future – Trnava.sk   

trnava-live.sk