Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne.
V prírode odpad neexistuje.
Všetko má svoju rolu, miesto. Smrť znamená začiatok iného, súčasti prírody sa navzájom doplňujú, vyrovnávajú rovnováhu.
Človek do tohto systému priniesol odpad.
Vymysleli sme si tisícky rôznych typov materiálov, ktoré príroda nepozná a nevie s nimi riadne naložiť. Tieto materiály sa rozpadávajú tisícky rokov, chemikálie vypúšajú do pôdy, vody či ovzdušia. Dostávajú sa do tráviacich sústav zvierat..celé zle.
Na svete je toľko predmetov vyrobených človekom, že už je táto masa ťažšia ako príroda sama.
Prečo to tak je?
Pretože materiály vyrobené desiatky rokov späť – sa ešte stále nachádzajú medzi nami. Za prevažujúci spôsob nakladania s odpadom sme si totižto veľmi inteligentne vybrali – skládkovanie.
(Čiže zavrieme oči, hodíme odpad za seba a PUF zmizne! #sarkazmus)
Bohužial nie je to tak. Tým čo robíme, škodíme prírode, škodíme sebe.
Čo vie každý z nás urobiť je – predchádzať vzniku odpadu. Na milión spôsobov – oprava, výmena, požičiavanie, upcyklácia, prerábanie..
V zákone o odpadovom hospodárstve nájdeme tzv. pyramídu nakladania s odpadom – a “predchádzanie vzniku odpadu” je na prvom mieste.
Preto “reuse” považujeme za enormne dôležité a veľká časť našej činnosti sa venuje práve tomuto princípu.
Obehová alebo cirkulárna ekonomika?
Za posledných 70 rokov sme si zvykli na rýchle, impulzívne a častokrát zbytočné nákupy. Častokrát nekvalitné predmety, mnohé bohužial použijeme možno raz? či dvakrát?
Konzum.
Vďaka rozvoju fosílneho biznisu sme si za toto obdobie (aspoň na našej časti zemegule) zvykli na “bezstarostný” život. Mnohí naozaj nemusíme riešiť čo budeme zajtra jesť, či kde budeme spať.
Mnohí riešime čo budeme robiť cez víkend, či v lete..#problemyprvehosveta Za toto obdobie sa rozvinul módny biznis, ktorý si povedal, že n ové kolekcie každé 2 týždne sú skvelý nápad..rozvinula sa letecká doprava, jednorazové plasty, jednoduchosť, rýchlosť..
Ani sme si nevšimli ako sme toho veľa pokazili. Lineárnym spôsobom žitia (lineárna ekonomika) – kedy “kúpime” potom “použijeme” a potom “zahodíme“.
Lenže sme si neuvedomili, že tieto predmety sú nesmierne vzácne. Že ich predajná cena vôbec nezohľadňuje náklady, emisie, energie či vodu, ktoré boli využité pri výrobe.
Nevšimli sme si, že tieto predmety vyrábajú ľudia, ktorí za svoju prácu – častokárt v nebezpečných podmienkach – nedostávajú zaplatené, nedokážu uživiť svoje rodiny a sú tak uveznení a uveznené v špirále generačnej chudoby.
Nevšimli sme si, že predmety a materiály, ktoré si vyhadzujeme za mesto a zahrabávame sa dajú ešte použiť. Prechádzame vzniku odpadu – riadime sa princípmi obehovej ekonomiky.
Radšej prakticky, bez poučiek..
Od začiatku sme si boli vedomé, že teóriou ďaleko nedôjdeme..preto sme sa rozhodli ísť na to “prakticky” – a rozhodli sme sa prekladať princípy obehovej ekonomiky/udržateĺnosti prekladať do “ľudskej reči.”
Cirkulárna ekonomika obsahuje mnohé odpovede na otázky a výzvy, ktoré otvára klimatická kríza a je preto dôležité jej venovať pozornosť.
Všetko čo robíme, robíme s cieľom projektu poskytovanie komunite nástroje a možnosti pre adaptáciu nových zručností, objavovanie iných spôsobov podnikania a nových nákupných zručností. Zvyšovanie adaptability obyvateľstva na zmeny, ktoré prináša klimatická kríza (nedostatok, odstránenie jednorazovosti..) sa nám darí vďaka
praktickým projektom podujatiam (webináre, prednášky, workshopy, výmenné podujatia..), kde si ich môžu veľmi prirodzene internalizovať – princípy ťažších tém sa tak stávajú prístupnejšími a stráviteľnejšími pre komunitu. 🙂
Objavujeme teda spolu nové typy biznisu, fungovania a zručností “budúcnosti” – ekonomika postavená na vzájomnosti, pomoci, vymieňaní, oprave, pomoci.
Na naše projekty, sme hrdé 🙂
Prvé reuse centrum na Slovensku – komunitné centrum Baterkáreň je miestom stretnutí, praktických kurzov, zaujímavých prednášok. Baterka poskytuje
možnosti komunite efektívne vracať nepoužívané veci do obehu a predchádzať tak vzniku zbytočného
odpadu. Baterka v sebe ukrýva i Požičovňu vecí, obchod s drogériou, organizujeme tu množstvo zbierok, pomáhame rodinám i združeniam, otvárame témy duševného zdravia či iných “tabu” tém.
Hneď vedľa Baterky nájdete našu novovybudovanú ZDielňu – miesto pre stretávanie sa nielen pre komunitu a našich dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ale i pre organizáciu podujatí, prenájom a mnoho iného 🙂
Back2Life je spoločný podnik skupiny FCC na Slovensku a Mesta Trnavy. Cieľom Re-use centra Back2life je opätovné využitie starých, ale funkčných vecí.
Kde Back2Life nájdete? Reuse centrum Back2Life sídli v priestoroch bývalého zberného dvora na Ulici Jána Bottu v Trnave.
Ďalšie podrobnosti o reuse centre nájdete na stránke www.back2life.sk
Nevyhadzujte.sk je platforma, kde môžete darovať vec, ktorú už nepotrebuje, ale niekomu inému by sa ešte mohla hodiť. Zadarmo, len za odvoz. Pre skvelý pocit, že ste urobili radosť niekomu ďalšiemu, ušetrili cenné zdroje a nevytvorili zbytočný odpad.
Registrácia je rýchla a jednoduchá.