5 vylepšení života, ktoré vám prinesie minimalizmus

Keď som s minimalizmom začínala, netušila som, čo všetko mi to prinesie. Ako som už písala v iných článkoch, ani som netušila, že to, čo robím, sa volá minimalizmus. Nebolo to teda tak, že by som si detailne naštudovala o niečom novom (čo je inak mojím bežným prístupom), zistila si všetky výhody a nevýhody a potom sa do toho vrhla.
S minimalizmom to pre mňa bolo úplne iné – začala som s ním podvedome, lebo som to tak cítila. A možno preto je to jediná vec, ktorá ma časom neomrzela. Na rozdiel napríklad od života bez sladkostí 😀
Za tie roky mi minimalizmus na stokrát vylepšil život. Zlepšili sa nám vzťahy, som spokojnejšia, neporovnávam sa s inými, cítim sa slobodnejšie, ale viem, že všetky tieto výhody sú ťažko uchopiteľné a uvedomila som si ich až časom. V tomto článku som pre vás spísala výhody, na ktoré nemusíte čakať dlho, sú dostupné takmer okamžite.

Viac peňazí

Ako vám minimalizmus prinesie domov viac peňazí? Je to logické – ak máte doma kopec vecí, ktoré nepotrebujete, a zároveň máte dosť času a chcete ich predať, zabezpečíte si takmer okamžite nejaké peniaze navyše. Okrem toho vám ale minimalizmus dokáže dlhodobo zlepšiť rozpočet tým, že menej nakupujete. Možno sa to nezdá, ale jedno tričko sem, jedny nohavice tam a ak sa to všetko spočíta, mesačne navyše miniete desiatky eur, ktoré dokážete ušetriť s minimalizmom. Stačí sa najprv zamerať na to, aby ste si to doma zjednodušili a aby ste si naozaj nič nekúpili, kým nebudete mať doma poriadok. Rovnako je to s nákupmi jedla alebo potrieb do domácnosti. Ak sa zameriate naozaj len na to, čo potrebujete, ušetríte. A nielen svoje peniaze, ale aj našu planétu, keďže sa vám nebude stávať, že nakúpite napríklad viac jedla, než reálne spotrebujete. 

Menej upratovania

Áno, samotné vypratanie a vytriedenie vecí na začiatku, keď sa na minimalizmus vrhnete, vám zaberie veľa času a ak sa na to necítite, pokojne sa zamerajte motivačne na jednu jedinú izbu. Takú, kde to ide ľahko. Alebo sa zamerajte na viditeľné vodorovné plochy a minimalizujte, čo na nich máte.
Napríklad, upracte si pracovnú dosku v kuchyni tak, aby ste tam mali len to nevyhnutné. Uvidíte, že takéto vypratané plochy sa budú upratovať jedna radosť. A zostane vám motivácia na ďalšie izby.
Rovnica menej vecí = menej upratovania totiž platí. Tešte sa na to, že s minimalizmom nestrávite celé sobotné dopoludnia upratovaním, budú vám stačiť dve hodinky😊 a hlavne, bude sa vám do toho chcieť. Vidím to doma na našich deťoch. Keď majú teraz menej hračiek, vôbec im nevadí utrieť prach a upratať si.

Viac času

Čím som staršia, tým intenzívnejšie vnímam, že čas je tá navzácnejšia komodita.  Benefitom, ktorý získate s minimalizom, je aj viac času. Nesúvisí len s tým, že budete menej upratovať, menej len tak chodiť po obchodoch, ale aj s tým, že v rámci minimalizmu napríkad odložíte telefón a bude vám čas doma plynúť pomalšie.
Ja som si viac času pridala aj tým, že som sa naučila prioritizovať udalosti v mojom živote. Stálo ma to síce na začiatku dosť síl, pretože som človek, ktorý má rád stretnutia na káve, koncerty, turistiku, objavovanie nového, ale aj návštevy. V určitom bode som si ale uvedomila, že stráviť sobotné dopoludnie na turistike, obed v meste, poobedie a večer u kamarátov a nedeľu podobne, ma vyčerpáva. A namiesto vytúženého oddychu cez víkend sa v pondelok ráno zobudím unavenejšia akoby som mala týždeň nočné.
Vďaka minimalizmu som sa prestala naháňať a vôbec nemám pocit premárneného dňa, ak ho strávim len s deťmi doma hraním spoločenských hier alebo stavaním lega.
Máte pocit, že si takýto luxus neviete dovoliť, pretože máte toho veľa? Skúste si niekedy odmerať, koľko času cez víkend strávite pri telefóne alebo pozeraním telky. Nariaďte si aspoň na víkend digitálny detox, pristupujte minimalisticky k sociálnym sieťam a množstvu informácií, ktoré sa k vám dostáva. Garantujem vám, že sa vám víkend zázračne predĺži.

Menej stresu

Čím viac času získate tým, že eliminujete veci, ktoré „musíte“ urobiť alebo zažiť, vrátane tých pracovných, tým viac času vám zostane a tým menej na seba budete musieť tlačiť, aby ste všetko stihli.
Mojou obľúbenou činnosťou kedysi bolo chystanie rodinných osláv a návštev, ideálne s nejakými špecialitami, ktoré ešte nikto neochutnal. Dni som strávila plánovaním, nákupom a potom celý piatok a sobotu prípravou. Pomedzi to sme upratovali a väčšinou to skončilo tak, že sme skončili v momente, keď sa ozval zvonček a ja som bola stále s neumytou hlavou v teplákoch poriadne vystresovaná a jediné, na čo som mala chuť, bolo ísť si ľahnúť, nech sa ostatní bavia.
Vyberte si priority, minimalizujte to, čo „musíte“ robiť. Lebo nemusíte. A uvidíte, že stresu bude menej.

Väčšia pohoda

Ako vyzerá váš bežný deň? Ste 10 hodín v práci, potom bežíte na nákup, uvariť, rozviezť deti na krúžky, dať im jesť, upratať doma a zrazu je takmer polnoc, deti už spia a vy si uvedomíte, že ste vlastne s najbližšími neprehodili ani dve vety? A o tom, že nemáte čas na seba, ani nehovorím.
Nech to znie akokoľvek sebecky, nikto nie je dôležitejší ako vy. Ak vám pravidelne robia niektoré veci stres, ak vás „žerie“, že ste celý deň v práci alebo celú nedeľu strávite logistikou nasledujúceho týždňa, lebo vám to nijako nevychádza, možno stojí za to netlačiť na seba. Minimalizujte veci, ktoré vás pravidelne dostávajú do stresu: nič sa nestane, keď nebudete mať každý večer dokonalú večeru alebo deti nedostanú palacinky, na ktoré majú chuť. Ani to, keď nebudete každý deň vysávať. Nič sa nestane, keď o desiatej večer neodpíšete na všetky pracovné maily, ktoré sa vám nahromadili za poobedie.
Venujte ten čas sebe alebo ľuďom, ktorých máte doma a na ktorých vám záleží. Odložte doma telefóny a namiesto pozerania telky sa porozprávajte. Namiesto piateho tréningu tento týždeň zoberte deti na zmrzlinu, nepozerajte pri tom na telefón a len buďte s nimi.
Maily neutečú, rovnako je jedno, či budete vysávať jednodňový alebo dvojdňový prach. Ale nie je jedno, či máte čas aj na seba, či sa cítite v pohode, alebo jediné, čo vám behá v hlave, sú povinnosti.

 

O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a  prinesie vám množstvo benefitov.

Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.  

Pridaj komentár