Klimanewsfilter 10.5.2021

Cirkulárny Hub vám každý týždeň prináša súhrn najdôležitejšieho diania a správ zo sveta ochrany životného prostredia.

 

Čo sa tento týždeň udialo?

Pozrieme sa na mesto v Británii ktoré sa píši plastic-free titulom, čo znamená pojem 15-minútového mesta, suchá na Taiwane. Nakoniec sme si pre vás pripravili tipy na voľný večer.

Tak poďme na to!

 


1. V Británii majú prvé mesto s titulom plastic-free. Budú nasledovať ďalšie?

V minulom roku sa Penzance stalo prvým mestom v Británii, ktoré získalo od spoločnosti Surfers Against Sewage (SAS) titul „bez plastov“. Spoločnosť SAS založená v Cornwalle v deväťdesiatych rokoch, sa zameriava na zjednotenie komunít v obmedzení využívania plastov na jedno použitie. K zmene ich presvedčil pohľad na znečistené pobrežia v 2014 po silných búrkach. To presvedčilo lokálnu žurnalistku Rachel Yates premeniť svoje rodné mesto na udržateľnejšie. 

Po pridaní do spomínanie spoločnosti sa začala riadiť ich 5 bodovým plánom. Jeho súčasťou bolo vyzvať miestnu vládu, aby zmenila svoje správanie a podporila plastic-free kampaň, motivovanie podnikov, aby sa zbavili plastov na jedno použitie; práca so školami a mládežníckymi skupinami; organizovanie akcií ako napríklad upratovanie mesta a vytvorenie riadiacej skupiny pre ďalšie rozširovanie misie. Odvtedy sa viac ako 330 komunít po celej krajine dalo na istú cestu. Doteraz tento status dosiahlo 29 z nich.

zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2018/jul/18/penzance-britains-first-ever-plastic-free-town-cornwall?fbclid=IwAR0MP3wmUk3xU5pVHxLoyUID3eb_PhuGq4j5I0jh2qpbO91rYRPrglFf7Bc

 


2. US Steel produkuje viac ako pätinu slovenských emisií. Do 2050 chcú byť uhlíkovo neutrálny.

Americká korporácia United States Steel Corporation, ktorou súčasťou je aj košický závod zdieľajú rovnaké závesky ako slovenská vláda, pri boji proti klimatickej krízy. To značí zníženie emisií skleníkových plynov o 55% do roku 2030 oproti hodnotám nameraných v 1990 a uhlíkovú neutralitu do roku 2050 (Parížska dohoda).

Pýtate sa ako? Chcú na to využiť elektrické oblúkové pece (EAF) prepojené s ďalšími technológiami, ako sú priama redukcia železa, bezuhlíkové zdroje energie a zachytávanie, sekvestrácia a využitie uhlíka.

Podľa štatistík Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) sa priemysel spolu s energetikou podieľajú na celkových emisiách skleníkových plynov podieľajú približne 70%. Kovospracujúci priemysel môže za 22,8%.

zdroj: https://euractiv.sk/section/dekarbonizacia-priemyslu/news/oceliari-produkuju-viac-nez-patinu-emisii-slovenska-do-2050-ich-chcu-znizit-na-nulu/

 


3. Taiwan sa modlí za dážď potom, čo si nadmerné suchá vzali jazero Sun Moon.

Suchá na Taiwane si za obeť vzali aj známu turistickú lokalitu – jazero Sun Moon. Loďky ležia rozhádzané na popraskanej zemi s občasnými trsmi trávy. Turistické lode sú zhromaždené pri pontonoch v zbytku vody. Tieto suchá sú najhoršie za posledných 56 rokov, ktoré v krajine zažili. Situácia je vážna. Nádrže sú prázdne, Taiwan je vyschnutý až na posledných 5% alebo menej.

Sucho trvá už 18 mesiacov a ohrozuje ekonomický život produkcie polovodičov. Tento zvrat by mohol konečne spustiť akciu v boji proti klimatickej kríze. Krajina sa spolieha na každé ročné obdobie tajfúnov na naplnenie nádrží. Avšak minulý rok nenastala čo by sa kľudne mohlo zopakovať. Odborníci kritizujú vládu v nepripravenosti krajiny na dôsledky klimatickej zmeny.

zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2021/may/09/parched-taiwan-prays-for-rain-as-sun-moon-lake-is-hit-by-drought

 


4. Čo znamená 15- minútové mesto?

Možno ho definovať ako ideálnu geografickú polohu, kde sa väčšina ľudských potrieb a mnohých túžob nachádza v vzdialenosti 15 minút. 

Tento pojem bol už niekoľko krát použitý v politických kampaniach. Je to cesta ktorá môže zabezpečiť udržateľné urbanistické plánovanie. Nie je prekvapivé, že mnohým politikom k zvoleniu pomohlo. Ďalej tento koncept predstavuje možnosť zlepšenia praxe urbanistov. Dáva im poznámky kde rozvrhnúť sociálne zariadenia slúžiace viacerým obytným oblastiam. Využíva tzv. kilometer pre chodcov (koncepčný polomer). Automobily môžu byť využívané ale nemôžu určiť rozsah týchto miest. Definované vzdialenosti môžu byť len chôdzou ale cyklistikou.

15-minútové mestá predstavujú socioekonomickú spravodlivosť, rozsiahlejšiu diverzitu, minimalizovanie autodopravy, kompaktné susedstvo a zlepšenie kvality života.

zdroj: https://www.cnu.org/publicsquare/2021/02/08/defining-15-minute-city?fbclid=IwAR2rW0jU61ZNZJanJt7qf86wVKxZN_cVUkSSVAxAhfCiREx00W0bLy5n7Bc

 


5. Nový nástroj od Climate Interactive pomáha ľuďom ozrejmiť prijaté politiky týkajúce sa klímy.

C-ROADS (názov nástroja) je bezplatný ocenený počítačový simulátor, ktorý pomáha ľuďom pochopiť dlhodobé rozhodnutia v oblasti klímy na globálnej úrovni. Dáva nám príležitosť otestovať prijaté politiky či zákony, či sú postačujúce pri udržaní rastu priemernej globálnej teploty pod 2 stupne Celzia. Je navrhnutý pre jednoduché testy klimatickej politiky, interaktívne prezentácie a hranie rolí – World Climate Simulation – kde skupinka ľudí hrá rolu politikov pri vytváraní politík.

Model je skontrolovaný externým výborom pre vedecké preskúmanie, ktorému predseda Sir Robert Watson, bývalý predseda Medzivládneho panelu pre zmenu podnebia (IPCC). Používajú ho pri najvyšších vládnych, podnikových a mimovládnych úrovniach a jednotlivcami zúčastňujúcimi sa na rokovaniach UNFCCC.

 


6. Tip na záver č.1: Začni od seba

Dnes začal ekologický festival plný prednášok, workshopov a predajcov. Rozprávajú sa o problematike zero waste, slow fashion, recyklácii, ochrany životného prostredia a ekologickejšieho spôsobu života. Ak sa chcieť dozvedieť niečo nové v spomínaných oblastiach odporúčame sa každý pondelok o 18:00 pripojiť na ich ONLINE stretnutia. Festival bude prebiehať do 24.5.2021.

 


7. Tip na záver č.2: Yikes podcast

Ak ste anglicky zdatní počúvači, odporúčame podcast Yikes, kde dve aktivistky Mikaela Loach a Josephine Becker diskutujú o svetových problémoch, ktoré sú navzájom prepojené a ako sa vieme spojiť v boji proti nim. Nájdete epizódy zamerané na klimatickú krízu, rasizmus, aktivizmus či odolávajúci represívny systém.

Pridaj komentár