Nájdite si svoj upratovací štýl

Zdroj obrázka: Liza Summer, pexels

Jedna vec je pre minimalizmus sa rozhodnúť, možno aj začať, druhá vec je nenechať sa zvalcovať vecami, ktoré doma máte. Ak ste už spravili prvý krok a rozhodli ste sa pokračovať, máte viacero možností, ako na to. Môžete začať triediť podľa izieb, účelu vecí, podľa toho, komu vec patrí, kedy sa využíva a podobne. Ale pokojne sa vám môže stať aj to, že sa zrazu zaseknete niekde v strede miestnosti, okolo seba vidíte tak tisíckrát väčší neporiadok, ako bol na začiatku a máte chuť to vzdať.

Preto je dobré predtým, ako sa do minimalizovania vrhnete naplno, nájsť štýl triedenia, ktorý vám vyhovuje.

30-dňová upratovacia výzva

Je ideálna, ak s minimalizmom ešte len začínate a potrebujete sa naň nastaviť. Vymysleli ju The Minimalists a je veľmi jednoduchá a efektná v tom zmysle, že sa za relatívne krátky čas dokážete zbaviť veľkej kopy vecí. 465 konkrétne, aj keď pokojne môžete aj viac.

Princíp je veľmi jednoduchý.

Prvý deň vytriedite jednu vec, druhý dve, tretí tri a takto pokračujete 30 dní. Veci si musia nájsť majiteľa do polnoci alebo do nasledujúceho dňa a najlepšie je, ak ich nevyhodíte, ale darujete (pretože minimalisti majú aj ekologicky cítiace srdcia).

Za mesiac takto dokážete svoju domácnosť oslobodiť až o 465 vecí, ktoré nepotrebujete, ale urobia radosť niekomu inému. Ale pokojne môžete vypratať aj viac. A po mesiaci ste pripravení na to ozajské triedenie, ktoré už vyžaduje aj viac rozmýšľania.

KonMari metóda

Marie Kondo nie je minimalistka, ale jej metóda stojí za spomenutie už len pre to, že sa vďaka nej naučíte rozlišovať veci, ktoré vám naozaj v živote robia radosť od tých, ktoré sú vám na príťaž.

Metóda KonMari radí všetky veci, ktoré doma máte, upratovať podľa kategórií, nie podľa miesta, kde sa nachádzajú. Je pomerne časovo náročná a sprvu budete mať doma poriadny neporiadok.

Pri triedení sa odporúča dodržať systém a upratovať v poradí: najprv oblečenie, potom knihy, papiere, rôzne (kozmetika, kuchyňa, dekorácie, atď.) a nakoniec sentimentálne predmety.

Vďaka tejto metóde sa naučíte byť svojim veciam vďační a naučíte sa ich skladať úplne inak, ako ste zvyknutí. O tejto metóde v slovenčine vyšli dve knihy – Kúzelné upratovanie a Upratané!

Hra na sťahovanie

Táto hra je ideálna, ak si neviete určiť, čo potrebujete a čo nie.  Jediné, čo si od vás vyžaduje, je dostatok času a trpezlivosti. Jej autormi sú takisto The Minimalists a ak chcete, môžete si z tejto hry spraviť upratovaciu párty.

Spočíva v tom, že si domov zavoláte kamarátov, ktorí vám pomôžu všetko, čo máte, zbaliť do krabíc, akoby ste sa
sťahovali.

Potom už len z krabíc postupne vyťahujete veci, ktoré potrebujete.

Všetko, čo vám v krabiciach zostane po troch mesiacoch, je v skutočnosti vo vašom dome navyše a môžete to s čistým
svedomím darovať alebo predať. Samozrejme, pravidlo troch mesiacov neplatí pre sezónne veci.

Vynaliezavosti sa medze nekladú a ak ste si medzi týmito metódami nenašli tú svoju, inšpirujte sa na internete alebo si vytvorte vlastnú a pokojne sa ňou pochváľte v komentároch.

Základom je pozrieť sa na zúbok veciam, ktoré doma máte – zistiť, či ich máte doma preto, že ich používate alebo preto, že ich máte radi a tešia vás. Ak ale nepatria do ani jednej z týchto kategórií, sú to tie pravé veci na to, aby ste ich zbalili a poslali ich tešiť niekoho iného.

O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a  prinesie vám množstvo benefitov.

Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov

Pridaj komentár