Ako nájsť kozmetický produkt, ktorý nie je testovaný na zvieratách?

 

 

 

Skutočnosťou, bohužiaľ, je, že napriek určitým banom, ktoré EÚ podnikla v roku 2009 a 2013 (Testing Ban a Marketing Ban), v našich obchodoch nájdeme kozmetické produkty, ktoré boli testované na zvieratách. Európska Únia nemá dosah na to ako sa vyrábajú produkty v iných končinách sveta, a ktoré sú následne dovezené k nám. Nepekným príkladom zo zahraničia môže byť napríklad Čína, ktorá podporuje testovanie na zvieratách a každý produkt, ktorý je do Číny importovaný, musí byť otestovaný, a to najmä na zvieratách. 

 

Ako rozpoznáme produkt, ktorý nebol testovaný na zvieratách? Pomôže nám najmä certifikácia.

 

HCS/ HHPS Certifikácia

Medzinárodne uznávaný certifikát, je znakom a zárukou, že produkt nebol testovaný na zvieratách. Na obale daného produktu hľadajte logo tzv. skákajúceho zajka (Leaping Bunny). Tento certifikát HCS a HHPS obdržia výrobcovia, ktorý sa po prísnych pravidelných kontrolách osvedčia a dodržiavajú prísne pravidlá výroby. Značky, ktoré majú na svojich produktoch logo leaping bunny nepredávajú a nevyvážajú produkty do Číny, kde sa všetky produkty testujú najmä na zvieratách.

logo_certifikacie

Nepísané pravidlo prírodnej kozmetiky

Mnohé značky, ktoré vyrábajú kozmetiku na prírodnej báze s prírodnými zložkami majú svoje certifikáty tiež a ich produkty by rovnako nemali byť testované na zvieratách. Ide o certifikácie CPK (Certifikovaná prírodní kosmetika), BDIH (Bundesverband der Industrie und Handelsurternehmen), Cruelty Free, Eco Bio Cosmetics, Eco garantie, Organing Soil Association, Natural products Association.

 

Vegan certifikát

Vydávaný spoločnosťou Vegan Society. Označuje hlavne to, že v produkte sa nenachádzajú žiadne živočíšne zložky, vedľajšie produkty živočíšnej výroby alebo GMO živočíšneho pôvodu.

 

Lokálna malovýroba

Ak viete, že niekto na Slovensku či v Česku vyrába vo svojej menšej firme kozmetiku, je viac ako pravdepodobné, že tieto produkty nie sú testované na zvieratách. Testy, ktoré sa robia v laboratóriách na zvieratách sú miliónovými záležitosťami, peniaze na to majú najmä veľké a komerčné značky.

 

Overuj a preveruj

Pomôže ti vyhľadávanie na stránke organizácie Cruelty Free International alebo Leaping Bunny Program (nájdete v zdrojoch tohto článku). Kozmetika a produkty, ktoré tu nájdete nie sú testované na zvieratách. Ak ich tam nenájdete, nemáte 100% záruku, že daná spoločnosť vyrába produkty netestované na zvieratách a musíte pátrať ďalej.

 

testovanie_na_zvieratach

Testovanie kozmetiky na zvieratách je dlhodobo v záujme PETA. Poukazuje na nehumánne zaobchádzanie so zvieratami v laboratóriách, na dôsledky testovania – obrovské rany, vypadávanie srsti, slepota zvierat atď, ktoré častokrát na následky takéhoto zaobchádzania zomierajú. PETA svoju kampaň o testovaní kozmetických prípravkoch a ich zložiek na zvieratách sprevádza s výstižným mottom: Ak chceš byť krásna/krásny, mal by si začať so svojím srdcom.

 

Zdroje: 

https://www.crueltyfreeinternational.org/LeapingBunny

https://www.leapingbunny.org/shopping-guide

https://www.facebook.com/official.peta

https://www.globalcosmeticsnews.com/

https://slobodazvierat.sk/kampane/spotrebitel/netestovane-na-zvieratach/

Pridaj komentár