Ako sa uvedomiť pri organizácii svadby

Nikto Vám nedá presný návod na to ako si zorganizovať svadbu.

Môžeš mať aj 30 plánovačov v zálohe. Všetci Vám ale budú hovoriť aká by tvoja svadba mala byť (najviac rodina :D), čo je teraz trendy a čo všetko na nej určite musíš mať. Lebo ju ľudia budú hodnotiť. Lebo to niekedy vyzerá tak, že namiesto oslavy lásky sa rieši či výzdiba ladí so šatami a namiesto toho, že sme za novomanželov šťastní, hodnotíme, lajkujeme a hashtagujeme..ako sa uvedomit pri planovani svadby

Táto doba je trošku – ako to povedať slušne? Náročná. Z každej strany počúvame niekoho očakávania až do tej miery, že zabudneme, čo vlastne chceme my.

Preto ak chcete veľkú a pompéznu svadbu plnú holubičiek, obrovských dekorácií, lampiónov a tlačovín..tak ani nečítajte ďalej. Alebo viete čo, čítajte. Možno Vám to zrazu príde ako niečo, čo nie je v živote tak dôležité a že priority sú asi trošku inde. 🙂

ZeroWaste princípy pri svadobnom plánovaní môžu vyzerať aj takto:

Povedzte Nie

Niekedy je ten tlak tak silný, že nás ide šlaktrafiť. Zľavy, akcie, pútavé farby a nápisy..všetko to musíme mať skôr než nás niekto predbehne. Rozmýšľajte ale nad tým, či to čo Vás v tej sekunde tak ohúrilo aj naozaj potrebujete. Zapojte do svadboplánovania radšej aj chlapa, ten si rozšíri obzory (niektorí chlapi Vám na všetko rovno povedia nie :D) a dá Vám to možnosť spolu stráviť drahocenný čas.

Redukujte

Môžete napríklad pekne vysvetliť rodine, že nepotrebujete toľko kytíc, darov, tort a iných zbytočností (ktoré z nejakého dôvodu staršia generácia so sebou vláči neustále). Financie nech radšej venujú na Vašu svadobnú cestu či stavbu rodinného hniezda. Poniektorí mladomanželia na svojich ZeroWaste svadbách dokonca prosia aby si priniesli vlastné prílohy alebo obľúbený dezert či nápoj.  Tradičná slovenská svadba nemusí byť jedinou cestou.

Použite znovu

Svadobná príprava môže byť absolútne kreatívnym procesom. Vyrábajte, vymýšľajte, vymieňajte. Navštívte second handy, Swapy alebo využite sociálne siete. Vo svete sa šijú svadobné šaty zo starých svadobných šiat (vo Francúzsku je to hit 🙂 . Možno nájdete šialene sfarbený riad, ktorý Vašu svadbu dokonale ozvláštni a hosťom zdvihne náladu.

Po svadbe sa z použitých tlačovín zo svadby sa dá vyrobiť papier. Vyzerá nádherne Z kytíc vyrobiť Pot Pourri. Vyrábajte, vymieňajte. Možno iná nevestička hľadá presne také obrusy aké ste mali Vy..

ako na zerowaste svadbu

Kompostujte

Ak si pripravujete menu na svadbu sami, tak to pôjde. Ak si vyberáte cateringovú spoločnosť – vkľude sa ich spýtajte ako nakadajú s odpadom a čo robia s bioodpadom. Je to normálna otázka a čím viac ľudí im ju položí, tým skôr sa nad ňou budú zamýšľať aj dodávatelia 🙂 -A ak sa náhodou niečo z hostiny nezje, darujte alebo rozdajte rodine. Nevyhadzujte 🙂

Recyklujte

🙂 keď už nejaký odpad vznikne, aspoň dozrite na to ako sa s ním ďalej nakladá.

ZeroWaste svadba – krok po kroku

Túto tému do podrobností rozoberá portál Handmade Svadba. Odporúčame 🙂 Na tému svadby sa pozerá od poklaknutia Vášho milého, cez pozvánky až po veľký deň samotný.

Povedzte áno ZeroWaste svadbe.

Práve tento prístup prinavracia svadbe späť tú jedinečnosť a krásnosť, ktorú si tento deň zaslúži. Je to oslava a nie prezentácia minutých peňazí. Svadbu plánujete a chystáte dvaja, o to viac si Váš veľký deň užijete a budete ho bez stresu schopní prežiť, veseliť sa do rána s kamošmi a rodinou.

Lebo presne o tom to je.

Pridaj komentár