Bezodpadová Veľká noc

zero waste velka noc
foto: unsplash.com

Áno, aj Veľká noc patrí k tým krásnym sviatkom, na ktorých sa konzumný spôsob života dosýta vybúril.  A neviem teda ako u vás, ale u nás sa vždy v tomto období rozpúta mocenské peklo, keď s manželom obaja nástojčivo verbalizujeme svoj pohľad na ľúbezné slovenské tradície: ženu zbiť a dobre ju obliať, nech zas prechladne, lebo veď málo bola chorá tento rok…to je tak, keď máte doma muža, ktorý pochádza z rodiny, kde boli chlapi v presile a ženy rezignovali a ženu, ktorá je srdcom taká tá emancipovaná feministka (ktorá ale stále nie je schopná šoférovať a vtedy jej tá pomoc od manžela príde veľmi vhod).

Ale preč od ságy rodu R. a naspäť k sviatkom jari. Na Slovensku je zvykom šibačov pohostiť, stužku im uviazať na šibák (s ktorým vás strieskajú a vy sa musíte tváriť, aké je to super) a ešte im aj odmenu do košíčka dať (lebo treba odmeňovať toto patologické správanie).  I keď Veľká noc nepatrí k úplne najviac odpad produkujúcim sviatkom na Slovensku, vždy je čo zlepšovať. Tak poďme na pár alternatív a tipov (lebo mi zas stúpne tlak a pôjdem mužovi na oči voľačo z minulého roka vyhodiť…).

1. sviatky jari

Veľká noc je okrem kresťanského pozadia aj oslavou prebúdzajúcej sa jari, a preto je dobré týmto spôsobom riešiť aj veľkonočnú výzdobu. Vyšantite sa v záhradkárskych obchodoch, oplieskajte peniaze (keď už teda máte potrebu zveľaďovať hniezdo) na sadené rastlinky všetkých druhov a veľkostí a tešte sa ešte niekoľko mesiacov (keď vám neskapú ako mne). Načo kupovať zbytočnosti, ktoré: a) vyhodíte a po b)  zapadnú prachom a o rok ich nebudete vedieť nájsť? Na dekoráciu veľkonočného stola môžete tiež použiť rastlinky, halúzky a listy, len treba mať trocha fantázie (a prístup k internetom).

2. trvácnosť

K Veľkej noci patria (bohužiaľ) aj jednorazové výrobky.  Jednorazový riad dokážete nahradiť jednoducho, to vám tu ani nejdem vysvetľovať, to je vám hádam celkom jasné.  Čo však ešte môžete spraviť je, že sa vzdáte servítkov a nahradíte ich látkovými obrúskami.  Na trhu je veľa krásnych látok, ktoré vám vydržia celé veky. Naviac ich môžete použiť aj na zabalenie nejakej tej dobroty a podarovať šibačom na znak vďaky, že vás prišli do vášho vlastného príbytku ponížiť.

3. naspäť k (nenásilným a neponižujúcim) tradíciám

Ak už tradície, tak tie pekné; vlastnoručne vyzdobené kraslice (pre level šikovnosti JA – uvarené vajcia v niečom kuchynskom – kurkuma, fialová kapusta, cvikla, káva), doma upečené koláčiky ako odmena. Nič zložité, nič prekombinované. Nejdem vám písať o technikách zdobenia vajec; jednak nie som Pinterest a nie som ani extrémne zručná, no… Čo sa pečenia týka, pripravte napríklad jednoduché koláčiky, ktoré šibačom zabalíte do voskových obalov (prípadne do papiera na pečenie) a pekne „nastajlujete“ pomocou obyčajného špagátu. Odmenou pre šibačov môže byť aj ovocie (bez obalu, prirodzene) a oriešky (kúpené na váhu v bežných supermarketoch) v sklenenom poháriku alebo zabalené v látke.

4. keď už strieskať, tak upcyklovane

Nedávno som na niečo potrebovala šnúrku a našla som ju…na manželovom šibáku! Takže ženy, ak máte v domácnosti muža (otca, brata, syna, frajera, manžela), ktorý chodí šibať úbohé ženy, tak mu vždy po Veľkej noci ten šibák oberte a stužky si nechajte pre šibačov na ďalší rok (lebo viem, že už sa neviete dočkať ďalšieho organizovaného násilia). Nemusíte kupovať o rok nové a on, ako správny muž, celkom zabudne, že tam nejaké stužky mal a vôbec si to nevšimne…

5. papám, papáš, papáme..

Slováci sa na sviatky prejedajú. Nakupujú do zásoby. Pečú 6 druhov koláčov (pred sviatkami je zakázané ich jesť, po sviatkoch ich nikto neje! :D) oh mama..Je to naozaj nevyhnutné a potrebné? 🙂

A čo vy, máte nejaké typy? (ako sa úspešne schovať pred manželom, napríklad…) Sem s nimi.

Pridaj komentár