Bidenova výhra je pozitívna pre klímu. Senát ale demokrati nemajú istý a to môže byť problém.

Bidenových 40 rokov skúseností v politike mu môže pomôcť vypracovať stabilný klimatický plán, i keď nebude taký progresívny, ako mnohí dúfali.

Amerika je rozdelená. Mnohí sa obávajú, čo sa podarí Bidenovi dosiahnuť v oblasti legislatívy taj potrebnej v oblasti zmeny klímy. Michael Brune, výkonný riaditeľ Sierra Club, hovorí, že „budeme mať v Bielom dome niekoho, kto urobil kariéru spájaním ľudí naprieč politickým spektrom. Nepodceňoval by som schopnosť tejto administratívy nájsť takú legislatívu, ktorá dosiahne viac klimatických cieľov a zároveň uspokojí potreby niektorých republikánskych senátorov.“

Čo to znamená?

Biden je profesionálny politik, jeho roky skúseností mu umožnia vypracovať stabilný klimatický plán, i keď sa možno bude líšiť od toho, v ktorý mnohí dúfali. Nebude pravdepodobne tak progresívny. Mnoho ochrancov životného prostredia dúfalo, že sa Joe Biden stane “Rooseveletom” klimatických zmien – no demokrati s veľkou pravdepodobnosťou nebudú mať väčšinu v Senáte.

Keď Biden kampaňoval za klimatický plán v hodnote 2 miliárd dolárov, (najambicióznejší plán aký kedy navrhoval hlavný kandidát strany), demokrati sa snažili získať tri miesta v Senáte, čo by im zabezpečilo väčšinu, ktorá by tento Bidenov plán podporila. A hoci je to ešte stále vzdialená možnosť, doterajšie výsledky utorňajších volieb ukazujú, že republikáni si udržaia sporné kreslá v Maine, Montane, Iowe a Južnej Karolíne a zostánú vo vedení na Aljaške a v Severnej Karolíne.

Najlepšou šancou demokratov na získanie úplnej kontroly nad Kongresom je teraz víťazstvo v 2 voľbách do Senátu, ktoré sa konajú v Januári 2021. No napríklad v takej v Georgii od roku 1997 ešte nezvolili demokratického senátora. Ak si republikáni udržia kontrolu nad Senátom, akákoľvek legislatíva v oblasti klímy sa bude musieť dostať cez Mitcha McConnella, skúseného legislatívneho blokátora a dlhoročného spojenca uhoĺného priemyslu.

Biden je ale skúsený politik, očakáva sa, že bude vedieť bojovať s republikánskym Senátom. Podľa Inside Climate News, analytici a pozorovatelia očakávajú, že Biden bude zelené stimuly schovávať do podpory infraštruktúry, malým farmám, či obnoviteľnej energie a zachytávania uhlíka. Podľa nich sa môže z dlhodobého hľadiska stať zo straníckej nevýhody -stranícka výhoda pre stabilitu klimatickej politiky. Aktívnym vyjednávaním medzi demokratmi a republikánmi sa môžu predstavované politiky a riešenia stať stabilnejšími z dlhodobého horizontu (nebudú napádané zo strany prevažujúcich republikánskych síl).

Gene Karpinski, prezident Ligy voličov za ochranu prírody, ktorá vynaložila viac ako 100 miliónov dolárov na úsilie poraziť Trumpa a zvolenie proenvironmentálnych kandidátov, hovorí, že “je zrejmé, že ak McConnell bude naďalej viesť Senát, bude to obrovská výzva”. Karpinski je podľa Inside Cliamte News ale povzbudený tým, že boli zvolení niektorí republikáni, ktorí problematike klimatickej zmeny rozumejú. “Nebude to ale také ambiciózne, no stále existujú možnosti na pokrok”.

Najbližším a najlepším pokusom pokrok v investovaní do prechodu na čistú energiu bude pravdepodobne balík ekonomických stimulov / Covid-19, ktorý by mal byť takmer určite najvyššou prioritou Bidena pri nástupe do funkcie.

Investície do opatrení ako je zvyšovanie energetickej účinnosti a odolnosti voči zmenám počasia, by mohli znížiť emisie uhlíka a vytvoriť pracovné miesta. Širokú podporu môžu mať aj programy rekvalifikácie pre tisíce pracovníkov vo fosílnom priemysle na zelené pracovné pozície. Kongres už minul viac ako 3 bilióny dolárov na stimulačné fondy a republikáni, ktorí prejavovali malé znepokojenie nad rastúcim deficitom počas Trumpovej administratívy, sa môžu zdržať nových výdavkov na podporu Bidenovej agendy. Zelene orientovaný stimulačný plán by navyše vyžadoval zmenu kurzu Kongresu, ktorý doteraz umožňoval smerovanie peňazí z balíka pomoci na podporu fosílneho priemyslu.

Ale Bidenova skúsenosť ako zákonodarcu môže znamenať, že rokovania medzi jeho Bielym domom a Kapitolom nebudú len nekonečnými stretmi 2 svetov ako za éry Obamu. Medzi Bidenove úspechy v oblasti politiky oboch strán totižto patrí Zákon o násilí páchanom na ženách a Zákaz útočných zbraní, ktorý bol súčasťou Zákona o trestných činoch z roku 1994. USA ešte nemala za prezidenta tak skúseného  inštitucionalista – Biden verí, že Senát, ak je správne motivovaný, vie veľmi dobre fungovať. Biden by tak mohol vedieť zabezpečiť “zlatú strednú cestu” medzi republikánmi a demokratmi.

AJ Michael Brune, výkonný riaditeľ Sierra Club, súhlasil, že „budeme mať niekoho v Bielom dome, ktorý urobil kariéru spájaním ľudí. Nie je možné podceňovať schopnosť tejto administratívy identifikovať legislatívu, ktorá dosiahne viac cieľov a uspokojí potreby niektorých republikánskych senátorov.“

Paul Bledsoe, stratég Inštitútu progresívnej politiky, ktorý bol poradcom pre politiku v oblasti podnebia v Bielom dome prezidenta Billa Clintona, uviedol, že je presvedčený, že návrh zákona o infraštruktúre, podpora poľnohospodárov a podpora obnoviteľnej energie sú 3 z bodov, na ktoré sa Biden zameria, a kde pravdepodobne nájde podporu oboch strán. „Aj keď budeme pravdepodobne musieť pristúpiť na kompromis, celkový balík bude mať výhody v oblasti emisií a energetickej efektívnosti Spojených štátov,“ uviedol Bledsoe.

Niektoré už zavedené klimatické opatrenia z dieľne republikánov i senátorov, by sa mohli posunúť v  Bidenovom programe ešte vyššie. Ide napríklad o legislatívu na znižovanie vysoko účinných plynov používaných v chladení, či Zákon o klimatických riešeniach, ktorý predstavil senátor Braun a senátorka Stabenow. Tento právny predpis by mohol poľnohospodároov a vlastníkov lesov kompenzovať za postupy, ktoré sekvestrujú uhlík.

Mnohí sú sklamaní, že Biden doteraz nepodporil zákaz frakovania alebo rýchlejší odklon od fosílnych palív a kritizujú Bidena, že robí príliš veľké kompromisy.

Mnohí odborníci na politiky v oblasti klímy však neočakávajú, že sa Biden bude spoliehať len na Kongres. Očakávajú, že bude viac vykonávať svoju výkonnú moc. Pravdepodobne sa pokúsi zvrátiť mnohé z viac ako 100 zrušení právnych predpisov o životnom prostredí , ktoré boli  vykonané za vlády Trumpa. Medzi tie, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou obnovia, budú patriť napríklad nariadenia na obmedzenie úniku silného metánu skleníkových plynov z ropných a plynových prevádzok.

Biden by sa tiež mohol pokúsiť obnoviť nariadenia na obmedzenie emisií z odvetvia elektrickej energie, ktoré taktiež Trump zrušil. Jedným z kameňov úrazu by však mohol byť Najvyšší súd či ďalšie federálne súdy, kam Trump dosadil republikánov. Napríklad sudca najvyššieho súdu Brett Kavanaugh naznačil, že je presvedčený, že autoritu na prijímanie politík v oblasti zmeny klímy má mať len Kongres.

Biden sa môže pokúsiť o pokrok v širokej ekonomickej legislatíve zameranej na zníženie uhlíkových emisií, aj keď je zaužívané, že Kongres odmietne všetko, čo zahŕňa cenový mechanizmus, ako je poplatok alebo uhlíková daň. Skupiny ako je napríklad Citizens Climate Lobby, už roky pracujú na presadzovaní myšlienky uhlíkovej dane. CCL má občianskych lobistov z každého okrsku Kongresu, ktorí sa pravidelne stretávajú s členmi parlamentu, republikánmi aj demokratmi. Mnohí sú presvedčení, že v Senáte sú republikáni, ktorí majú obavy zo zmeny podnebia.

Inglis, ktorý taktiež kampaňuje za uhlíkovú daň tvrdí, že v komunikácii medzi oboma stranami musí byť istá miera pokory. Vo svojich vyjednávaniach nepoužíva nátlakovú taktiku, tvrdí, že je potrebné používať zmierlivý tón. “Sme v tom doslova spolu. Vieme, že ich deti a vnúčatá im hovoria to isté, čo hovoria nám tie naše. Poďme si sadnúť a opraviť to, a podˇme to spraviť udržateĺným spôsobom“.

zdroj:  insideclimatenews.org

 

biden klima senat klimanews biden klima senat klimanews

 

 

Pridaj komentár