Čo je minimalizmus a ako súvisí s udržateľnosťou?

V Cirkulárnom Hube sa venujeme rôznym témach, ktoré sa týkajú udržateľného životného štýlu. Od dnešného dňa si každé dva týždne budete môcť prečítať aj blog o ďalšej téme, ktorá nám pribudla do portfólia: o minimalizme.

Prečo sa v Cirkulárnom Hube budeme venovať aj tejto téme? V Hube vieme, že neexistuje jediná správna cesta k udržateľnému životu. Preto sa snažíme ukazovať na rôzne spôsoby, ako aj malými zmenami môže každý z nás žiť udržateľnejšie. Minimalizmus, alebo len snaha o minimalizovanie niektorých oblastí svojho života môžu byť tou cestou pre niektorých z nás. Preto budem pre vás pravidelne písať blogy na túto tému a budem sa snažiť ukázať vám najmä praktické kroky k tomu, ako žiť jednoduchšie.

Hoci pod pojmom minimalizmus si väčšina ľudí predstaví prázdny byt, holé steny a rovnaké oblečenie každý deň, vôbec to tak nemusí byť. V prvom rade je minimalizmus životným štýlom, v ktorom sa človek učí, čo dáva jeho životu skutočnú hodnotu a iba takýmito vecami (a ľuďmi) sa obklopuje.

Rada hovorím, že je minimalizmus je úplne pre každého. Samozrejme, minimalistická domácnosť 25-ročného singla bude vyzerať inak než rodiny s troma deťmi, ale v prípade oboch platí, že je to cesta vedúca k rovnakému cieľu: k životu s väčším množstvom časom, viac peniazmi na účte a väčšou slobodou viesť zmysluplnejší život. A najmä s menšou námahou, ktorú musíte vynaložiť na neustálu starostlivosť o svoje veci a upratovanie.

Minimalizmus nie je žiadna askéza. Neznamená to, že sa teraz musíte vzdať vecí, ktoré milujete, presťahovať sa z domu s bazénom do jednoizbáku a už nikdy si nedopriať dovolenku alebo nemať auto. Namiesto toho sa ale naučíte tešiť sa z mála a neplytvať vzácnymi prírodnými zdrojmi na zbytočné nákupy.

Minimalizmus je spôsob života, v ktorom si človek definuje svoje skutočné potreby a dobrovoľne sa rozhodne vlastniť menej vecí, či už preto, aby si do života vniesol viac priestoru, alebo pre to, že sa chce venovať tým veciam, ktoré sú preňho viac dôležité. Je to taký kolobeh: menej vlastním  – menej upratujem – menej nakupujem – potrebujem menej peňazí – môžem chodiť menej do práce – mám viac času – môžem ho venovať rodine, svojim záľubám, sám sebe. A je tu aj ten udržateľný kolobeh: menej nakupujem – používam dlho to, čo mám doma – záleží mi na tom, aby veci, ktoré mám, boli kvalitné a dlho vydržali – produkujem menej odpadu. 

Áno, toto je kolobeh zabehnutého minimalistu. Minimalista začiatočník sa nezaobíde bez tej prvej fázy – upratovania, určovania priorít, ponechania si iba tých vecí, ktoré naozaj potrebuje. Všetko ostatné môže ísť preč. Verte či neverte, je úplne bežné, že pri takomto upratovaní dokážete vytriediť 30 až 50 % vecí, ktoré doma máte. Pre niekoho to teda môže byť pravým opakom udržateľného života. Veď ako môže ísť ruka v ruke  udržateľnosť a snaha o zero waste život so zbavením sa všetkého, čo už doma nepotrebujem?

Vyhodiť všetko do kontajnera by ale určite udržateľné nebolo. Pri minimalizovaní treba dbať na to, aby veci, ktoré sú už  nepoužiteľné, boli dobre vyseparované a vytriedené. Veci, ktoré sú ešte pekné, nechajte, nech tešia inde. Máte doma plnú skriňu obliečok? Určite existuje rodina v núdzi, ktorú potešia. Knihy možno prijmú v miestnej knižnici, ak máte kopec oblečenia, dekorácií alebo hračiek, zorganizujte si SWAP alebo ho darujte v darovacej skupine, či prineste do Baterkárne.

A potom vás čaká už iba tá “jednoduchšia” časť – kolobeh pokročilého minimalistu, ktorý naozaj kupuje len to, čo potrebuje. Držím vám palce.

Zdroj titulného obrázka: contentpixie, pexels.com

Minimalizmus so Zuz

O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a prinesie vám množstvo benefitov.

Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.  

Pridaj komentár