Dušičky a Pamiatka zosnulých s ohľadom na prírodu

Do konca roka nás čaká ešte zopár dní, kedy budú smetné koše naplnené viac, než zvyčajne. Jeden z tých dní nás čaká už v pondelok, preto, ak chcete stráviť tento rok Dušičky s väčším ohľadom na prírodu, čítajte ďalej.

Väčšina odpadu, ktorý vzniká na cintorínoch počas roka, sa spája práve s prelomom októbra a novembra, kedy sa na cintoríny nahrnie celé Slovensko. Ako informuje web www.odpady-portal.sk, malé obecné cintoríny dokážu ročne vyprodukovať až 6 ton odpadu.

 
Väčšina odpadov skončí na skládke, hoci by nemusela. Dôvody sú rôzne: či už preto, že samosprávy sa nepostarajú o triedenie odpadu, preto, že na hrobové miesta nakupujeme veci, ktoré sa  recyklovať nedajú (napríklad umelé kvety do plastu nepatria, pretože sa skladajú z viacerých druhov materiálu), alebo preto, že odpad nevytriedime poriadne a znehodnotíme celý recyklačný proces (napríklad pozbierame lístie a trávu do plastového vreca a hodíme to do bioodpadu, čím znehodnotíme celú smetnú nádobu).
 

Takto teda odpad na väčšine Slovenska skončí na skládke, kde sa rozkladá ešte desiatky rokov.

Spravte to tento rok inak.

Uvedomte si, že Dušičky nie sú súťažou o najkrajšie vyzdobený hrob.

 

Namiesto umelých gýčových vencov si vyrobte doma vence z vetvičiek alebo šišiek, ktoré, v prípade, že zvädnú, dokážete skompostovať. (Samozrejme, nezabudnite odstrániť prípadné drôtiky, ktoré ste pri výrobe použili.)

 

Nekupujte opäť nové a nové kahance. Ak vám zostali kahance z minulého roka, nevyhadzujte ich, dôkladne ich očistite od parafínu a vložte do nich nové sviečky. Takéto kahance sa takisto dajú používať opakovane, až kým sa nerozbijú. Ak ste už minuloročné kahance vyhodili, vyrobte si doma vlastné svietniky. Môžete použiť rozličné sklenené nádoby, ktoré máte doma, ozdobte ich a vložte do nich napríklad sviečky z včelieho vosku od včelára.

Aké sú vaše tipy na udržateľné Dušičky?

Zdroj titulného obrázka: www.nulaodpadu.sk

Pridaj komentár