Európska komisia tento týždeň zaradila plyn a jadro do taxonómie trvalo udržateľných investícií.

fosilne paliva

Tým uznala úlohu týchto dvoch zdrojov pri dosiahnutí klimatickej neutrality do roku 2050.

Taxonómia je – veľmi zjednodušene – klasifikácia a definícia toho, čo môžeme považovať za “zelené” či “udržateľné” . Je to veľmi dôležitý nástroj pri boji proti #greenwashing (čo je klamlivá a zavádzajúca reklama natretá na “trendy” zelenú). Dlhé mesiace sa naťahovali štáty, lobisti, záujmové skupiny, mimovládne organizácie..o to, čo s jadrom a fosílnym plynom (zemný – teda skôr fosílny plyn, ktorý má násobné emisie metánu).

 

Plyn a jadrová energia  sú teda po novom  „prechodné“ technológie v rámci európskej taxonómie udržateľných investícií. Komisia zároveň stanovila nové pravidlá zverejňovania informácií, čím musia spoločnosti každoročne preukázať, že ich činnosť je v súlade so zelenými kritériami.

 

Hlavným cieľom taxonómie je urýchliť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo a postupné ukončenie používania uhlia, ktoré je najviac znečisťujúcim fosílnym palivom.

@michalwiezik veľmi dobre poznamenal, že sme tak prišli o investície, ktoré mohli smerovať do naozaj udržateľný zdrojov energií. 

 

Bohužial toto nie je hra o šlovíčka, toto je hra o peniaze (určite ste zachytili, že sa napr. banky začali predbiehať v tom, ktorá má krajšiu eko reklamu) . 

No a tam kde sa jedná o miliardové investície…

euractiv

Pridaj komentár