Falošná klimatická filantropia

Mohlo by sa zdať, že mať bohatých jednotlivcov a nadnárodné spoločnosti, ktoré sľubujú toľko peňazí na klimatické iniciatívy, je dobrá vec. “Snaha” bohatých ľudí urobiť z planéty lepšie miesto je podľa autorky knihy „Víťaz berie všetko“ Anand Giridharadas len „falošnou snahou o zmena“, ktorá sa vlastne snaží „udržať systém” v ktorom zbohatli a naďalej bohatnú. Páchajú tak stále väčšie škody.

V našej túžbe vyrovnať sa so zmenou podnebia bez toho, aby sme spochybňovali logiku rastu, sme dychtivo hľadali technológiu aj trh záchrancov. A svetoví miliardári z radov celebrít hrajú svoju úlohu.

Takáto pomoc je častokrát jednoducho súčasťou kampane premaľovania spoločnosti “na zeleno” #greenwashing

 

klimaticka_filantropia_1                          klimaticka_filantropia_2

Miliardové PR

Je veľmi ťažké dôverovať Bezosovmu prísľubu pomoci, keď spoločnosť Amazon hrozí pracovníkom, ktorí bojujú za dôraznejšie opatrenia v oblasti klímy, prepustením. Snaha tejto spoločnosti o stále rýchlejšie dodacie lehoty, ktoré v niektorých častiach krajiny trvajú iba jeden až dva dni, prináša veľké environmentálne náklady.
Myšlienka Richarda Brensona, že môžeme vyriešiť klimatickú krízu bez toho, aby sme museli meniť náš životný štýl – určite nie uskutočňovaním menšieho počtu letov spoločnosti Virgin – sa javila ako základný predpoklad všetkých Bransonových iniciatív.

No zároveň odmietol odpovedať na priame otázky o tom, koľko minul na “klímu”, a napísal, že „je veľmi ťažké vyčísliť celkovú sumu … v celej skupine“. Jeho pôvodný „sľub“, ktorý dnes označuje ako „gesto“.

Potom je tu ešte väčšia otázka, prečo sa títo “filantropi” zrazu zameriavajú na životné prostredie? Je to preto , že vlády nepodnikajú odvážne kroky.

Klimatická kríza je produkt narušeného systému zachyteného predstavami „obchodného fundamentalizmu“ a „uctievania trhu“, v ktorom dokonca aj ľudia vo verejnom sektore veria, že kapitalistická trieda musí napredovať.   Ako americká vláda zareagovala na to, že Exxon a iní ropní giganti vedeli o vplyve fosílnych palív na devastáciu prostredia vyše 40 rokov?

V roku 2019 500 najbohatších ľudí na svete zvýšilo svoje bohatstvo o 1,2 bilióna dolárov, čo predstavuje nárast o 25 % za  rok.

Zároveň – 10% najbohatších ľudí na svete je zodpovedných za takmer polovicu globálnych emisií. Daňová sadzba platená americkými miliardármi však v roku 2018 klesla pod sadzbu pracujúcej triedy – a celá ich filantropia v skutočnosti znižuje daň, ktorú platia. Amazon, jedna z najcennejších spoločností na svete, v roku 2018 neplatila federálnu daň, namiesto toho dostala vrátenie dane vo výške 129 miliónov dolárov.

 

klimaticka_filantropia_3                              klimaticka_filantropia_4

 

Peniaze nadovšetko

Tento prevod bohatstva obmedzil schopnosť vlády reagovať na sociálne problémy a zároveň zvýšil ekonomickú silu miliardárov. Vlády roky nechceli a nechcú zasahovať do “súkromného sektora”.

„Zmena sveta si vyžaduje viac ako len “vrátenie”. Vyžaduje si to aj niečoho sa vzdať.“ 

Sila a bohatstvo, ktoré miliardári čerpajú z ekonomiky, uprednostňuje rast za každú cenu a práve ten spôsobil prudký nárast nerovností a urýchľuje klimatickú krízu. Bohatí majú jasnú motiváciu – namiesto vylepšenia existujúceho systému robia len jeho drobné úpravy. Profitujú zo sveta takého, aký je, nie taký, aký by mohol byť.

 

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/think/opinion/jeff-bezos-climate-change-philanthropy-has-quite-few-hidden-strings-ncna1143791

https://www.theguardian.com/environment/2014/sep/13/greenwashing-sticky-business-naomi-klein

Pridaj komentár