Trnavské piatky za budúcnosť

Pokiaľ ste sa niekedy v piatok vybrali na večernú prechádzku po zákutiach Trnavy, možno ste si na pešej zóne všimli posedávať skupinku ľudí s transparentmi. Niektorých okoloidúcich môže takéto niečo prekvapiť, a tak sa na moment zastavia a oboznámia sa so zámerom týchto aktivistov. Podaktorých akcia nezaujme, no iní si s nadšením radi i prisadnú. A aj keď sa reakcie verejnosti zvyknú líšiť, myšlienka tohto symbolického protestu ostala po viac ako polroku stále rovnaká. Aký je teda jej význam?

 

Po preštudovaní transparentov vám tematika štrajku zaručene neunikne – jedná sa o klimatický aktivizmus. Tento druh aktivizmu má veľa podôb a mnohé z nich majú rovnaký priebeh ako akýkoľvek iný druh protestu so zámerom navodiť v spoločnosti určitú zmenu. „Piatky za budúcnosť“ v Trnave sú však známe prevažne informatívnym charakterom. Sú inšpirované známou aktivistkou Gretou Thunberg, ktorá sa v auguste roku 2018 rozhodla každý piatok bez slova protestovať pred švédskym parlamentom, a tým okoloidúcich oboznamovať s problematikou klimatickej krízy. Od tohto momentu sa koncept piatkov za budúcnosť začal rýchlo šíriť a dnes už má hnutie Fridays For Future svojich reprezentantov po celom svete. V Trnave sa v mene tohto hnutia téma klimatickej zmeny rozširuje medzi ľudí v podobe polhodinových posedení na pešej zóne, či už pri známom trnavskom nápise alebo priamo pred mestskou radnicou.

Korene týchto piatkov siahajú do mája 2019. Vtedy členovia občianskeho združenia SaUvedom a iniciatív Žito a Ecovengers dali hlavy dokopy a spoločne sa rozhodli tráviť každý piatok takýmto tichým protestovaním. Na zrealizovanie nápadu stačilo už len vyrobiť zopár výstižných transparentov na upútanie pozornosti a jednoducho si sadnúť na zem. Spomínané transparenty majú zvyčajne mobilizačný podtón, čím dokážu ľahko zaujať okoloidúcich, no mnohé obsahujú aj rôzne cenné informácie ohľadom klimatickej zmeny, a tým opodstatňujú zmysel protestu. Informovanie verejnosti takýmto spôsobom nepochybne patrí medzi jedny z najdôležitejších aktivít jednotlivcov v rámci riešenia klimatickej krízy. V médiách sme podľa aktivistov totiž stále málo konfrontovaní správami o závažnosti situácie, v ktorej sa nachádzame a bez toho, aby si jej ľudia boli vedomí, nemôžeme očakávať, že sa začne skutočne riešiť.

Postupom času sa trnavské piatky za budúcnosť stali skutočnou tradíciou. Každý sa v piatok po škole či práci tešil na príjemné, no zároveň zmysluplné posedenie v centre mesta. Podporu tejto aktivite vyjadrilo aj hnutie Extinction Rebellion, s ktorého spoluprácou sa rovnako skromný štrajk zorganizoval aj napríklad v piatok počas festivalu Pohoda. Týmto sa koncept symbolických piatkov za budúcnosť začal šíriť aj poza hranice Trnavy. Neskôr sa k aktivistom pridala aj iniciatíva Zero Waste Trenčín, ktorá istý čas v ich meste zoskupovala ľudí rovnakým spôsobom. Dnes sa môžete na piatkových protestoch v Trnave pravidelne stretávať napríklad aj s mládežou z hnutia Extinction Rebellion Youth, s ktorou aktivisti okrem iného v rámci celosvetového mobilizačného týždňa Week For Future zorganizovali aj klimatický pochod spojený s takzvaným „die-inom“, čím sa akcia trochu ozvláštnila.

Pri pohľade na mladých ľudí protestujúcich za svoju budúcnosť mnohým napadne otázka, či sa venujú aj niečomu praktickému. Týmito symbolickými protestami to, podľa ich slov, nekončí. Činností, ktorým sa občania Trnavy venujú, nie je málo. Po mnohých zorganizovaných protestoch sa medzi nimi prirodzene vytvorila silná komunita, ktorá sa v súčasnosti sústreďuje na rôzne dobročinné akcie, vzdelávacie prednášky či workshopy s účelom šíriť poznatky o udržateľnom životnom štýle s menej negatívnym dopadom na životné prostredie. Myslia si totiž, že okrem štrajkovania by mal byť dôraz rovnako kladený aj na individuálne zmeny v životoch jednotlivcov, ktorých trápi otázka klimatickej krízy.

Mobilizácia a šírenie povedomia je však nemenej dôležité, a preto sa piatky naďalej organizujú. Protesty prebiehajú každý piatok od piatej do pol šiestej pred mestskou radnicou a podľa aktivistov sa ich môže zúčastniť každý. Jedinou požiadavkou je túžba šírenia spoločnej myšlienky. Okrem toho, v piatok 28.2. sa bude vo viacerých slovenských mestách vrátane Trnavy hromadne štrajkovať, a to v duchu blížiacich sa parlamentných volieb. Trnavčania sa zoskupia o 16:00 na Trojičnom námestí a spoločne ľuďom pripomenú, aby pri volebných urnách nezabúdali na budúcnosť našej planéty, a teda v konečnom dôsledku aj na tú našu.

 text: Henrieta Retzerová

Pridaj komentár