Jarný Barter Market

barter market trnava

V marci sme si len tak sedeli na káve a rozmýšľali, ako pomôcť šikovným ľuďom a komunite, v ktorej žijeme. Napadlo nám spraviť podujatie, na ktorom bude priestor pre šikovných ľudí a ich tvorbu a zároveň ľuďom „dostať“ do hláv niečo z princípov udržateľného rozvoja. Navyše sa nám pozdávalo vytvorenie priestoru pre prezentáciu občianskych a záujmových združení, ktoré podporujeme  a ktorým veríme.

A tak sa zrodil Barter Market; podujatie, ktoré sme „zbúchali na kolene“ za mesiac, popri práci a iných aktivitách. Nemali sme žiadne veľké očakávania, zásadou pre nás bolo spraviť podujatie čo najefektívnejšie, držať sa pri zemi, zbytočne neprekombinovať, vytvoriť aspoň ako-tak zrozumiteľný systém a hlavne sa nezblázniť. Prvý Barter Market mal byť odrazovým mostíkom, pristupovali sme k nemu ako k takej beta verzii, ktorá nám mala ukázať, či to má zmysel a na čom bude treba popracovať.

Základnou myšlienkou bolo vytvoriť priestor, do ktorého ľudia prinesú funkčné veci, ktoré už ďalej nepotrebujú a z Barter priestoru si odnesú niečo, čo je pre nich zaujímavé alebo užitočné.  Zároveň návštevníci spoznajú zopár šikovných tvorcov a predajcov a budú mať možnosť porozprávať sa s ľuďmi, ktorí pomáhajú ich komunite prostredníctvom rôznych organizácií.  Toto boli myšlienky, na ktoré sme nabaľovali, ktoré sme premieľali v hlave a verili, že do seba všetko pekne zapadne.

A zapadlo 🙂

V prvom rade nám všetci účastníci ukázali ( a veľa z nich nám aj povedalo), že to zmysel má a veľký. To bol pre nás najväčší úspech. Bolo super vidieť, že ľudia chcú pomáhať a chcú podporovať myšlienky, ktoré im to umožňujú.  Celý Barter Market sa niesol v duchu pomáhania, pochopenia a podpory, za čo sme MEGA vďačné.

Obe sme realistky a preto sme bol nastavené tak, že sa vyskytnú komplikácie, systém bude pre ľudí ťažšie uchopiteľný a že vlastne ten náš naivný projektík  veľa ľudí ani neosloví. Vďaka obrovskej podpore, pomoci a pochopeniu dobrovoľníkov (za veľa z nich ďakujeme SZŠ BESST) sa však celý deň niesol tak akosi „ľahko“ a s úsmevom.  Veľmi nás tiež potešil záujem šikovných ľudí, ktorí sa prišli prezentovať so svojou tvorbou, ich dôvera v nový projekt nás veľmi potešila.

Čo vám poviem, bolo to akčné a ja som po tomto podujatí  spala 12 hodín. Ale stálo to za to. Fakt! Už dlho sa mi nestalo, že by ma niečo tak veľmi nakoplo, že by som dostala takýto obrovský signál, že to, čo robíme má veľký zmysel a niekedy proste treba zoskočiť z útesu a veriť, že bude dobre…

Naše prvé „uvedomácke“ podujatie nás presvedčilo, že určite nebude jediným, a tak sa môžete tešiť na (nielen) ďalší Barter Market (pre info sledujte naše internety 🙂 ).

 

Janka

Pridaj komentár