Je ochrana prírody stále na poslednom mieste?

Slovenskí úradníci a šikovní podnikatelia majú bohaté skúsenosti ako si výklad zákona prispôsobiť, obísť, zamlčať a ak to vyhovuje – napĺňať od slova do slova bez rozumu. 

 

Nálada v spoločnosti sa pomaly (ale iste?) nakláňa smerom k zmysluplnej ochrane prírody .

rozdelovnik

Stále čoraz viac ľudí verejne demonštruje svoju nespokojnosť – pokiaľ majú “kolotoče” ničiť hory – viď @predolinu a Demänovská (btw podpíšte petíciu).

Určite ste zachytili čo sa deje na Drotárskej v Bratislave.

Respektíve, čo sa už stalo. #85stromov

Pre mňa na osobne veľmi zvláštnom mieste, ktoré bolo len nedávno plné zelene majú byť až 2 bytovky a “ešte viac” zelene. A ľuďom sa to už prestáva páčiť. @michalsabo s @danakleinert upriamuje verejnú mienku na túto paseku, za ktorú samozrejme a ako vždy – nikto nemôže. Starostka má asi iné priority a developer nevedel, potom vedel, ale veď nepromoval byty na Drotárskej, potom promoval…  

Developer – spoločnosť Ismont je pod tlakom. Zdravá spoločnosť predsa potrebuje zdopovedné firmy. My sme tými istými ľuďmi v práci a nemôžme samých seba ničiť v mene zárobku. Či je to živnostník, korporát alebo s.r.o. – my všetci máme dbať na svoje okolie, dopad, budúcnosť..a nehovorím o maľovaní lavičiek raz ročne – to je možno dobré ako PR. Obdobie, kedy bol prvotným len zisk a potom dlho nič…a potom dovolenky, dostáva facky. 

Uvidíme.

Naše zriadenie ešte nieje natoľko vyvinuté, aby sa dokázalo samoočistiť. Potrvá ešte zopár desiatok rokov, kým prídu úradníci, ktorí budú slúžiť ľuďom (a teda aj prostrediu) a nie naopak. 

Dovtedy potrebujeme kričať, uväzovať sa na stromy, alebo stáť obnažený na rúbanisku.

rozdelovnik

Aj príroda potrebuje svojich influencerov, PR a investigatívu.

rozdelovnik

@investigativne centrum jana kuciaka (dnes je tretie výročie  #allforjan #allforjanandmartina ) sa pozrelo na to, ako sa dá  v prípade developerských záujmov obísť zákon, o ochrane prírody.

Tentokrát je na muške 150 ročný chránený gaštan.

 Firme, ktorú dnes ovládajú synovia oligarchu Jozefa Brhela povolili výrub 150-ročného chráneného gaštanu Okresný úrad Bratislava aj Štátna ochrana prírody. Odvolávajú sa na posudok arboristu, ktorý však navrhol jeho záchranu.”

Btw stavebný zákon i zákon o ochrane prírody sa majú novelizovať.

#staremesto #bratislava #teamvallo #ochranaprirody #icjk #slovensko #zivotneprostredie #aktivizmus #85stromov .

https://icjk.sk/61/Brhelovci-chcu-v-Bratislave-vyrubat-chraneny-strom-Uradnici-pri-vydani-povolenia-mohli-porusit-zakon

Pridaj komentár