Kam patrí použitý olej?

K udržateľnejšiemu spôsobu života patrí aj zodpovedné narábanie s kuchynským odpadom.  Že odrezky z ovocia a zeleniny patria do kompostu, to už vieme.  Ale čo napríklad s takým použitým rastlinným olejom?

Veľa ľudí robí chybu, keď kuchynský olej spláchne do odtoku či záchodu a pošle ho na púť po kanalizácii. Takýto putujúci olej spôsobuje jej upchatie, keďže  sa zachytáva v potrubnom systéme, kde saponáty odstránia len jeho vrchnú vrstvu. Okrem toho má takto „odstránený“ olej veľmi nepriaznivý dopad na životné prostredie – jeden deciliter oleja dokáže znečistiť až 1000 litrov vody.

Ak sa chcete kuchynského oleja zodpovedne zbaviť, najideálnejšie je zbierať zbytky do plastovej nádoby, ktorú po naplnení odovzdáte na jednej z čerpacích staníc Slovnaft.  Odtiaľ olej prostredníctvom projektu Aj kvapka oleja sa ráta putuje na spracovanie spoločnosťou Meroco, ktorá z prečisteného oleja vyrába biopalivovú zložku do motorovej nafty.

Okrem teplého pocitu pri srdiečku je recyklácia kuchynských olejov aj dobrým riešením Európskej únie v snahe o postupné znižovanie biopalív prvej generácie.  Takže, odteraz použitý kuchynský olej poctivo zbierať (okrem kokosového, s tým už nič, ten tuhne…).

 

zdroj: odpady-portal.sk

Pridaj komentár