Materiály v módnom priemysle ( časť 1.)

materialy_v_modnom_priemysle_2

 

Syntetické materiály 

Syntetické materiály medzi ktoré patrí napríklad polyester, nylon, elastan či viskóza, nie sú schopné sa voľne rozložiť v prírode. Trvať im to môže až 200 rokov, no príroda sa ich aj tak úplne nikdy nezbaví. Polyester= rôzne druhy syntetických polymérových vlákien (PET), je materiál ktorý sa používa najmä na výrobu plastových fliaš, kelímkov a nádob. 

Aké sú ich superschopnosti, vďaka ktorým sú tak obľúbený v módnom priemysle? 

◼ materiál je odolný a pružný,

◼ veľmi rýchlo schne a netreba mu venovať čas žehlením,

◼ je recyklovateľný (každým jedným procesom recyklácie však stráca svoju kvalitu a pružnosť),

◼ výroba syntetických látok je veľmi lacná a dostupná.  

Je potrebné si však uvedomiť fakt, že pri každom jednom vypraní látky zo syntetického materiálu (či už zrecyklovaného alebo nie) sa z nej uvoľňujú do vody mikroplasty, ktoré končia v riekach a následne moriach. Na výrobu jedného svetru je potrebné recyklovať  ! až 15 plastových fliaš ! Veľakrát však zdroje, z ktorých bol materiál recyklovaný sú neznáme alebo veľmi mätúce a nepresné. 

 

Materiály šetrnejšie k prírode

Organická bavlna- už keď sa rozprávame o príjemných bavlnených veciach, najlepšie možné riešenie v tomto prípade je organicky vypestovaná bavlna.  Rozdielom je že pôda v ktorej sa bavlna pestuje musí byť obohacovaná prírodným kompostom a iným organickým materiálom bez použitia pesticídov a chemických hnojív. Na ubezpečenie či je látka naozaj organická, sa môžete riadiť napríklad certifikátom Global Organic Textile Standard (GOTS). 

Tencel- je ekologické vlákno vyrobené z dužiny dreva, ktorá sa rozpúšťa v netoxickom organickom rozpúšťadle a následne sa táto hmota pretláča cez ,,sito” s malými otvormi. Z tejto hmoty sa následne vytvorí vlákno, ktoré je na dotyk mäkšie a príjemnejšie ako napríklad bavlna. 

Ľan sa považuje za jednu z najstarších látok na svete. Je vyrobená z ľanových rastlinných vlákien, pochádzajúcich z malej modrej rastliny ktorá nepotrebuje na rast žiadne hnojivá a pesticídy a pri jej spracovaní sa vytvára minimálny odpad. Ďalšou veľkou výhodou je spotreba CO2 a vody ktorá je 4-krát nižšia ako pri výrobe bavlny.  A k tomu všetkému, 85% ľanu je vypestovaných v Európe. Takže aj tu sa šetrí na uhlíkovej stope kvôli preprave.

 

 

ZDROJE:

https://organicbasics.com/products/womens-tencel-soft-touch-lite-briefs-2-pack?variant=32798245716077 

https://textileexchange.org/quick-guide-to-organic-cotton/?gclid=CjwKCAjwi9-HBhACEiwAPzUhHN5LYgrQbGIc863Ud2bo29jXycDVt4PQkQeKLB962Ayz5vX3Pfk7TxoCL4IQAvD_BwE

https://cariki.co.uk/blogs/the-green-road/why-is-linen-sustainable

Pridaj komentár