Nerovnosť zabíja.

Rozširujúce sa ekonomické, rodové a rasové nerovnosti – ako aj nerovnosť, ktorá existuje medzi krajinami – ničí náš svet.

Bohatstvo 10 najbohatších ľudí sveta sa od začiatku pandémie zdvojnásobilo.  Príjmy 99 % ľudstva sú na tom horšie kvôli COVID-19. 

 

Nie je to náhoda, je to voľba: tzv. „ekonomické násilie“ sa pácha vtedy, keď sa systémové politické rozhodnutia pripravujú pre najbohatších a najmocnejších ľudí v spoločenstve. Spôsobuje to ale škodu celej spoločnosti a najviac tým najchudobnejším, ženám a dievčatám a minoritám.

oxfam nerovnost zabija dane klimanewsfilter SAUVEDOM

Nerovnosť prispieva k smrti aspoň jedného človeka každé štyri sekundy.

Ešte stále môžeme radikálne upraviť naše ekonomické zmýšľanie tak, aby sme sa zamerali nerovnosti.

Riešenie môže spočívať:

v  progresívnom zdaňovaní;

v investovaní do účinných, osvedčených opatrení na potláčanie nerovností;

a v odvahe k presunu moci v ekonomike a spoločnosti.

Ak budeme odvážni a budeme počúvať hnutia požadujúce zmenu, môžeme vytvoriť ekonomiku, v ktorej nikto nežije v chudobe, ani s nepredstaviteľným miliardárskym bohatstvom – v ktorej nerovnosť už nezabíja

Oxfam je celosvetové hnutie bojujúce proti nerovnosti s cieľom ukončiť chudobu a nespravodlivosť. Oxfam vydal report s názvom “Nerovnosť zabíja”, v ktorom sa zameriava na pomenúvanie nerovností v našej spoločnosti a navrhuje rôzne riešenia, ktoré tento problém majú riešiť.

Svetová pandémia covid-19 tieto rozdiely ešte prehĺbila.

Bohatí ešte viac zbohatli. Menej majetní a majetné, a ich rodiny zasiahol hlad, bezdomovectvo, zostali bez prístupu k riadnej zdravotnej starostlivosti, čo pre nich predstavuje ešte väčšie bezprostredné ohrozenie.
Sociálne nerovnosti narušujú súdržnosť spoločnosti a jej demokratické zriadenie čím budujú čoraz väčšie prekážky k efektívnemu prístupu v riešení výziev klimatickej krízy. Tá sa stala reálnou už aj pre tých “najväčších” popieračov.

Nič z popisovaného sa len tak „nestalo“. Desaťročia koordinovaných útokov na
zákony, predpisy a systémy, ktoré chránili “obyčajných ľudí”
pred vykorisťovaním nám zanechali zúfalú občiansku spoločnosť a “vyhladovanú” vládu, ktorá je neschopná jednoducho vybrať dane, ktoré potrebuje na prevádzku.

Riešenia pre rozdeľovanie bohatstva spravodlivejším spôsobom preto musia byť rovnako premyslené – a musia byť systémové. 

Odpoveď na tieto komplikované problémy je podľa organizácie Oxfam “ironicky” jednoduchá: dane.

Jedinou možnosťou na nápravu je ambiciózna daňová reforma na medzinárodnej úrovni. Peňazí je viac než dosť – dôležité ale je, v koho rukách sa nachádzajú.

  1. Majetok 10 najbohatších ľudí sa zdvojnásobil, zatiaľ čo príjmy 99 % ľudstva sú na tom horšie vďaka pandémii COVID-19.
  2. 10 najbohatších ľudí sveta vlastní viac ako 3,1 miliardy najchudobnejších ľudí na svete.
  3. Ak 10 najbohatších ľudí minie každý deň 1 milión dolárov,  trvalo by im 414 rokov, kým by minuli svoje spoločné bohatstvo.
  4. Ak by týchto 10 najbohatších miliardárov na svete sedelo na hromade bankoviek svojho bohatstva, táto kopa by bola vysoká skoro ako polovica cesty na Mesiac.
  5. Neočakávaná 99%ná daň na prírastky bohatstva získaného počas pandémie COVID-19 by stačila na úhradu výroby dostatočného množstva vakcín pre celý svet. Navyše by sa tak dokázali vyplniť diery vo financovaní opatrení v oblasti klímy, univerzálnej zdravotnej a sociálnej ochrany.  Dokázali by sme riešiť rodovo podmienené násilie vo viac ako 80 krajinách sveta. 10tim najbohatším ľuďom na svete by stále zostalo na účte o vyše 8 miliárd dolárov viac ako pred pandémiou.

zdroj: oxfam international

oxfam nerovnost zabija dane klimanewsfilter SAUVEDOM

Pridaj komentár