Rozširujúce sa ekonomické, rodové a rasové nerovnosti – ako aj nerovnosť, ktorá existuje medzi krajinami – ničí náš svet.
Bohatstvo 10 najbohatších ľudí sveta sa od začiatku pandémie zdvojnásobilo. Príjmy 99 % ľudstva sú na tom horšie kvôli COVID-19.
Nie je to náhoda, je to voľba: tzv. „ekonomické násilie“ sa pácha vtedy, keď sa systémové politické rozhodnutia pripravujú pre najbohatších a najmocnejších ľudí v spoločenstve. Spôsobuje to ale škodu celej spoločnosti a najviac tým najchudobnejším, ženám a dievčatám a minoritám.
Nerovnosť prispieva k smrti aspoň jedného človeka každé štyri sekundy.
Ešte stále môžeme radikálne upraviť naše ekonomické zmýšľanie tak, aby sme sa zamerali nerovnosti.
Riešenie môže spočívať:
v progresívnom zdaňovaní;
v investovaní do účinných, osvedčených opatrení na potláčanie nerovností;
a v odvahe k presunu moci v ekonomike a spoločnosti.
Ak budeme odvážni a budeme počúvať hnutia požadujúce zmenu, môžeme vytvoriť ekonomiku, v ktorej nikto nežije v chudobe, ani s nepredstaviteľným miliardárskym bohatstvom – v ktorej nerovnosť už nezabíja
Oxfam je celosvetové hnutie bojujúce proti nerovnosti s cieľom ukončiť chudobu a nespravodlivosť. Oxfam vydal report s názvom “Nerovnosť zabíja”, v ktorom sa zameriava na pomenúvanie nerovností v našej spoločnosti a navrhuje rôzne riešenia, ktoré tento problém majú riešiť.
Svetová pandémia covid-19 tieto rozdiely ešte prehĺbila.
Bohatí ešte viac zbohatli. Menej majetní a majetné, a ich rodiny zasiahol hlad, bezdomovectvo, zostali bez prístupu k riadnej zdravotnej starostlivosti, čo pre nich predstavuje ešte väčšie bezprostredné ohrozenie.
Sociálne nerovnosti narušujú súdržnosť spoločnosti a jej demokratické zriadenie čím budujú čoraz väčšie prekážky k efektívnemu prístupu v riešení výziev klimatickej krízy. Tá sa stala reálnou už aj pre tých “najväčších” popieračov.
Nič z popisovaného sa len tak „nestalo“. Desaťročia koordinovaných útokov na
zákony, predpisy a systémy, ktoré chránili “obyčajných ľudí”
pred vykorisťovaním nám zanechali zúfalú občiansku spoločnosť a “vyhladovanú” vládu, ktorá je neschopná jednoducho vybrať dane, ktoré potrebuje na prevádzku.
Riešenia pre rozdeľovanie bohatstva spravodlivejším spôsobom preto musia byť rovnako premyslené – a musia byť systémové.
Odpoveď na tieto komplikované problémy je podľa organizácie Oxfam “ironicky” jednoduchá: dane.
Jedinou možnosťou na nápravu je ambiciózna daňová reforma na medzinárodnej úrovni. Peňazí je viac než dosť – dôležité ale je, v koho rukách sa nachádzajú.
- Majetok 10 najbohatších ľudí sa zdvojnásobil, zatiaľ čo príjmy 99 % ľudstva sú na tom horšie vďaka pandémii COVID-19.
- 10 najbohatších ľudí sveta vlastní viac ako 3,1 miliardy najchudobnejších ľudí na svete.
- Ak 10 najbohatších ľudí minie každý deň 1 milión dolárov, trvalo by im 414 rokov, kým by minuli svoje spoločné bohatstvo.
- Ak by týchto 10 najbohatších miliardárov na svete sedelo na hromade bankoviek svojho bohatstva, táto kopa by bola vysoká skoro ako polovica cesty na Mesiac.
- Neočakávaná 99%ná daň na prírastky bohatstva získaného počas pandémie COVID-19 by stačila na úhradu výroby dostatočného množstva vakcín pre celý svet. Navyše by sa tak dokázali vyplniť diery vo financovaní opatrení v oblasti klímy, univerzálnej zdravotnej a sociálnej ochrany. Dokázali by sme riešiť rodovo podmienené násilie vo viac ako 80 krajinách sveta. 10tim najbohatším ľuďom na svete by stále zostalo na účte o vyše 8 miliárd dolárov viac ako pred pandémiou.
zdroj: oxfam international