Novinky zo ZeroWaste Trnavy

Mesto Trnava informuje.

Polopodzemné kontajnery

Pozitívne je, že Trnave pribúdajú moderné polopodzemné kontajnery na sklo, papier, plasty aj komunálny odpad. Nádoby aj skrášľujú aj naše okolie keď zabraňujú rozhadzovanie odpadkov a najmä – nedostanú sa k nim potkany.

Znižujú aj frekvenciu vývozu odpadov, čo znižuje náklady.

Čo to je?

sauvedom trnava polopodzemne kontajnery

Sú to špeciálne kontajnery, z ktorých je vidno len vhadzovací otvor a zberná nádoba je zapustená do zeme. Zmiešaný odpad sa v nich pomalšie rozkladá a nezapácha, pretože pod zemou je teplota nižšia než na povrchu. Kontajnery sa vyprázdňujú zospodu, vhadzovací otvor preto ostáva čistý.

Aký je ich princíp?

sauvedom trnava polopodzemne kontajnery blog

Ukladať do týchto nádob sa môžu plasty, papier, sklo, VKM+kov.obaly,BIO odpad a komunálny odpad. Aké su ich výhody?

  • veľká kapacita
  • väčšia čistota na sídliskách
  • kontajnery keďže sú zabudované do zeme, nedochádza k rozhadzovaniu odpadov po okolí

Polopodzemné nádoby na zmesový odpad majú v porovnaní s obyčajnými približne päťnásobný objem, objem kontajnerov na sklo, plasty a papier je trikrát väčší.

zerowaste trnava polopodzemne kontajnery

zerowaste obchod trnava polopodzemne kontajnery

 

Na fotke sú čerstvo osadené kontajnery na rohu Bučianskej a Hlbokej. K dnešnému dňu máme 34 stojísk– začalo sa na Linčianskej a Vajanského, nasledovala Družba a teraz je na rade Prednádražie. Počas roka 2019 pribudnú na celom sídlisku štyri desiatky polopodzemných kontajnerov.  Na záver mesto informuje, že “všade, kde je to možné, budú priestory pôvodných kontajnerových stojísk prebudované na nové parkovacie miesta.”

 

Zdroj: newsletter Trnava  a tfp.sk

Pridaj komentár