Zmena vlády nepriniesla zmenu, štátny javys zväčšuje svoj biznis s jadrovým odpadom

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) je akciová spoločnosť vo vlastníctve štátu (v zastúpení Ministerstvom hospodárstva – Richard Sulík). 

Ani zmena vlády nezmenila nič na tom, že Slovensko dováža a spracováva čoraz viac jadrového odpadu.  Významnejšie protestuje proti status quo v koalícii už len minister životného prostredia, no ani on nedokázal presadiť zabrzdenie tohto podnikania.

Javys patrí do prvej 20tky najväčších energetických firiem, firma má ambíciu stať sa akýmsi medzinárodným centrom na likvidáciu starých atómok. 

V roku 2015 sa JAVYS zaviazal spáliť veľké množstvo odpadu z talianskej jadrovej elektrárne Caorso odstavenej v roku 1990.

Podľa rôznych zahraničných zdrojov sa má z Caorsa teraz po 30 rokoch doviezť a v Bohuniciach spáliť takmer 6-tisíc 200-kilogramových sudov s rádioaktívnym odpadom. V prepočte to vychádza na zhruba tisíc ton.

V roku 2018 úrad jadrového dozoru povolil prevoz zhruba rovnakého počtu sudov s celkovou váhou takmer 900 ton.

Odpad z Caorsa sa má na Slovensku spracovať  do konca roka 2022/2023.

Termíny sú ale pre Javys problematické. Voľná kapacita aktuálnej spaľovne je totiž približne 100 ton ročne. 

Vyzerá to teda tak, že dodatočných 900 ton sa v nej do roku 2022 ani 2023 spáliť nedá. Zatiaľ sa na Slovensko doviezlo podľa výročnej správy Javysu len 49 ton. Aj táto časová tieseň však naznačuje, že Javys potrebuje novú spaľovňu najmä na to, aby dodržal zmluvu s Talianmi, ktorú podpísal bez potrebných kapacít.

JAVYS teda chce svoje spaľovacie a lisovacie kapacity zdvojnásobiť. Táto predstava má aj silných odporcov. Prakticky celá táto koalícia, keď ešte bola opozíciou, chcela spaľovanie rádioaktívneho odpadu zakázať zákonom. Po jej príchode k moci sa však spaľuje toľko odpadu, koľko predtým, a Javys sa svojich ambícií nevzdal.

Na toto upozorňuje už dlhé roky  Chceme zdravú krajinu – https://www.chcemezdravukrajinu.sk

Čo na to OĽANO, Igor Matovič či Marek Krajčí sa snáď čoskoro dozvieme. Krajčí dokonca presadzoval, aby sa spaľovanie zakázalo v zákone.

https://e.dennikn.sk/2069878/ekonomicky-newsfilter-matovic-nematovic-statni-manazeri-zvacsuju-svoj-biznis-s-jadrovym-odpadom/

https://e.dennikn.sk/2066628/slovensko-spaluje-cudzi-radioaktivny-odpad-nikto-nevie-vysvetlit-preco-a-vlada-to-nechava-tak/

 

spalovanie radioaktivneho odpadu javys cirkularny hub newsfilterspalovanie radioaktivneho odpadu javys cirkularny hub newsfilter spalovanie radioaktivneho odpadu javys cirkularny hub newsfilter 3 spalovanie radioaktivneho odpadu javys cirkularny hub newsfilter 4

Pridaj komentár