Spravte si nezabudnuteľné Vianoce. Minimalistické.

Obdobie Vianoc je pre mnohých z nás stresujúce – chceme mať všetko dokonalé – upratané, navarené, vyzdobené a napečené, darovať darčeky ešte lepšie, drahšie a väčšie ako minulý rok, dostať darčeky, na ktoré nikdy nezabudneme, užiť si sviatky, nepremrhať ani jednu chvíľu, stráviť ich s rodinami, na chate, lyžovačke alebo tým, že sa niečo nové naučíme.

Možno túžite mať tieto sviatky iné. Celý tento rok bol extrémne stresujúci a vyčerpávajúci pre každého z nás. Túžba mať jednoduchšie sviatky teda vôbec nemusí znamenať, že chcete byť minimalistom, ale urobiť si ich iné, minimalistické, nikdy nie je na škodu.

Prečo by ste mohli skúsiť tento rok spomaliť?

  • Minimalistické sviatky prinášajú so sebou menej stresu.
  • Menej stresu znamená, že vám zostane viac priestoru na pohodu a drobné radosti.
  • Nebudete robiť nič, čo nechcete.
  • Takže vám zostane viac času robiť to, po čom túžite.

Ako na to?

Naplánujte si to

Napíšte si alebo si premyslite, aké chcete mať sviatky. Chcete si konečne cez sviatky prečítať dve knihy? Alebo sa naučiť háčkovať? Chcete si každý večer zahrať jednu z tých stolových hier, na ktoré cez rok nemáte čas? Chcete začať behať alebo si každé ráno zacvičiť jogu? Alebo len chcete ísť každý deň na dlhú prechádzku?

Naplánujte si už teraz svoje priority a nechajte ich prioritami aj počas sviatkov. Žiadne: veď potom sa budem venovať sebe a svojim záľubám, teraz ešte idem povysávať.

Menej sa naháňajte

Asi uznáte, že pokojné a pekné sviatky bez stresu, ktoré ste si vysnívali v predošlom bode nebudete mať, keď k tomu všetkému ešte budete chcieť každý deň umývať podlahy, piecť 20 druhov zákuskov, variť dennodenne obed aj večeru, vyrobiť vlastné vianočné ozdoby a ešte aj odpisovať na všetky pracovné maily, lebo home office sa dá robiť aj na Štedrý večer.

Nesiľte sa a nenaháňajte sa za každú cenu – objednajte si koláčiky od cukrárky, vypnite telefón aspoň na tri dni, sem-tam si objednajte jedlo z reštaurácie. Nestresujte sa tým, že musí byť všetko dokonalé a všetky musíte robiť vy.

Menej nakupujte

Ono je to niekedy tak, že si vopred spíšeme, čo komu kúpime, ale ako sa blížia Vianoce, postupne ešte dokupujeme – sem ponožky, tam kniha, nejaký šál a čiapka či pyžamko. Neustále vyskakujúce reklamy na internete alebo nazdobené obchody k tomu ešte pridávajú. Nech toho pod stromom nie je málo.

Nezadlžujte sa kvôli darčekom, majte budget a neprekračujte ho. Nebojte sa darčekov z druhej ruky, pozerajte na to, ako boli vyrobené a buďte originálni – často je tým najväčším darom, ktorý môžete dať, svoj čas. Či už ponúknete babke, že jej umyjete okná alebo sestre, že postrážite deti, aby si ona mohla zájsť na masáž.

Nestrávte celé dni v obchode a celé večery pred spaním na internete, odhláste sa z odberu zľavových ponúk z obchodov.

Založte si novú tradíciu

Môže sa to týkať darčekov ale aj toho, ako sviatky trávite. Skúste si založiť doma novú tradíciu, ktorá pre vás súvisí s pokojom, dobrom, či udržateľnosťou, podľa toho, ako si svoj minimalizmus definujete.

Napríklad si povedzte, že odteraz každý vo vašej rodine dostane na Vianoce napríklad len dva darčeky – jeden, ktorý chce a jeden, ktorý potrebuje. Alebo že každý darček, ktorý kúpite, bude lokálne vyrobený.

Založte si tradíciu jedného zmysluplného darčeka – urobte nákup potravín pre konkrétnu rodinu, ktorá to potrebuje, darujte napríklad kozu do rozvojových krajín alebo hotovosť rodine v núdzi.

Spravte niečo pre životné prostredie a urobte si vegánske Vianoce. A dajte si záväzok, že nebudete plytvať potravinami. Že radšej pôjdete viackrát urobiť menší nákup, než by ste mali vyhadzovať jedlo, ktoré sa vám pokazí v chladničke.

Majte krásne sviatky.

 

Zuzana

Zdroj titulného obrázka: freestocks.org, Pexels

Pridaj komentár