Klimanewsfilter

Klimasprávy z domova i zo sveta

Sleduj #klimanewsfilter

Aby ti neunikli informácie zo sveta ochrany životného prostredia, hospodárstva a aktivizmu – výber dôležitých informácií z domova i zo sveta vychádza vždy v nedeľu o 20:00

 

Potrebujeme zelené riešenia

Slovensko v súčasnosti stojí pred výzvou obnovy ekonomiky, ktorá je zároveň príležitosťou spraviť Slovensko zdravším, odolnejším a spravodlivejším.

Na podporu tohto úsilia sa spojili environmentálne organizácie a vytvorili námety riešení, ktoré sa týkajú obnovy budov, udržateľného hospodárenia s vodou, energetiky a pôdohospodárstva. Ukazujú, ako a kam nasmerovať podporu, aby priniesla rozvoj vidieka a regiónov, nové pracovné miesta a súčasne zdravšiu krajinu aj jej obyvateľov. 

klimanewsfilter
Vymiera symbol ochrany prirodzených slovenských lesov.

Keď chrániš hlucháňa, chrániš aj množstvo ďalších, menej charizmatických druhov. A naopak s tým, ako sa u nás devastujú lesy a ako sa zasahuje aj v prírodných parkoch, vymiera aj on a s ním mnoho ďalších.

Každým ďalším výrubom v starom lese zabíjame aj hlucháne. Musíme docieliť, aby sme reálne mali bezzásahové prirodzené lesy, a nie iba hospodárske. Hlucháňov bude iba toľko, koľko bude ich prirodzeného životného prostredia.

klimanewsfilter
Slovenské bane skrývajú rudy, ktoré chce ťažiť aj EÚ.

Prechod na zelenú ekonomiku paradoxne popri zatváraní uhoľných baní môže znovu postaviť na nohy banský priemysel. Chemické prvky kľúčové pri výrobe batérií, elektroniky (smartfóny), v medicíne a vo vesmírnom výskume, ako antimón, barit, lítium, grafit či kobalt sa totižto nachádzajú aj na slovenskom území (minimálne 7 lokalít)

Európa bude napr. do roku 2050 potrebovať 60-krát viac lítia a 15-násobne viac kobaltu len na skladovanie elektrickej energie v elektrických autách.

 

klimanewsfilter
Podporte výzvu za zákaz súkromného chovu veľkých šeliem. 

Chov šeliem a obchodovanie s nimi prispieva k lovu tigrov vo voľnej prírode. V súkromných chovoch navyše často nie sú dodržiavané základné podmienky, ktoré tieto zvieratá potrebujú. Divoké šelmy nemajú dostatočný priestor na pohyb, dochádza k ich množeniu a nelegálnemu zabíjaniu. Nemôžeme sa tváriť, že súkromný chov zachraňuje nejaký živočíšny druh tým, že ho drží v zajatí a profituje na jeho utrpení. Klietka nie je záchrana!

klimanewsfilter
Ropná spoločnosť total nebude ťažiť ropu pri brazílskom koralovom útese

Greenpeace dlhé roky tlačila na francúzsku ropnú spoločnosť Total kvôli jej plánom na rozšírenie ťažby do nových území pri Brazílii.Organizácia chcela zabrániť ďalším ropným vrtom v oblasti medzi Brazíliou a Francúzskou Guyanou – #amazonreef.

Organizácia, na svojich sociálnych sieťachoznámila, že dosiahla víťazstvo a TOTAL sa konečne vzdal svojich plánov na ťažbu ropy v blízkosti #Amazonského koralového útesu. Je to obrovské víťazstvo.

klimanewsfilter
Druhé Trumpove volebné obdobie by znamenalo koniec pre klímu

 

Michael Mann, jeden z najvýznamnejších svetových odborníkov na klímu, tvrdí, že budúcnosť Zeme „je v rukách amerických občanov“. Odvrátenie klimatickej katastrofy v globálnom meradle by bolo „v podstate nemožné“, ak by bol Donald Trump znovu zvolený. Trumpova administratíva zabránila USA v tom, aby do roku 2030 „dramaticky znížila množstvo potrebné na to, aby sme sa udržali na tejto ceste“, a to znížením emisií na polovicu – tvrdí Mann.

trump klimanewsfilter
Trumpova administratíva chce otvoriť aljašský les ťažbe dreva.

 

Napriek odporu zo strany environmentálnych a domorodých skupín urobila Trumpova administratíva v piatok zásadný krok k odstráneniu ochrany národného lesa Tongass, ktorá zabraňovala komerčnej ťažbe a ďalšiemu rozvoju tejto oblasti (the Roadless Rule).

Les Tongass ukladá také množstvo CO2, ktoré vypustí asi 650 000 automobilov ročne.

klimanewsfilter cirkularny hub
Bolsonaro odmieta Bidenovu ponuku na záchranu Amazonského pralesa.

Brazílsky prezident tvrdí, že jeho vláda robí „bezprecedentné“ kroky na ochranu Amazonského pralesa a životného prostredia. Bolsonaro je Trumpov spojenec a pravidelne odmieta kritikov, ktorí tvrdia, že prales pod jeho vládou mizne rekordnou rýchlosťou.

klimanewsfilter
Srí lanka vrátila UK tony odpadu. 

Srí Lanka dopravila späť do UK 21 kontajnerov plných odpadu. Podľa vlády boli na ostrov privezené v rozpore s medzinárodnými zákonmi upravujúcimi prepravu nebezpečného materiálu. 260 ton odpadu malo obsahovať použité matrace, koberce a predložky, no obsahovali i zakázaný nemocničný odpad. Srí Lanská vláda podniká právne kroky voči spoločnosti, ktorá odpad priviezla.

Mnoho krajín svojodpad vyváža za hranice “na recykláciu”. Krajiny tretieho sveta ale už odmietajú byť “odpadkovým košom”.

klimanewsfilter
Podpíšte petíciu za klímu!

Petícia je v polovici. je potrebných 100 000 hlasov!

klimanewsfilter ochrana prirody cirkularny hub

Pridaj komentár