Unudené deti? Minimalizmus môže byť odpoveďou.

Priznávam sa úprimne, že minimalizovaniu hračiek som sa doma dlho bránila. Lebo veď chcem svojim deťom dopriať všetko to, čo som ja nemala a túžila po tom, keď som bola dieťa. Čo ma nakoniec presvedčilo? Vedecké výskumy. A keď som sa k tomu odhodlala a vyskúšala to na vlastných deťoch, viem túto cestu iba odporúčať.  

Počuli ste už o škôlke bez hračiek? V 90. rokoch minulého storočia prišli Elke Schubertová z nemeckého Úradu verejného zdravotníctva a Rainer Strick z Úradu pre mládež s hypotézou, že priveľa hračiek a konzumný spôsob života u detí môžu súvisieť s neskorším rozvojom závislostí v živote. (Viac o pokuse aj o pozadí hypotézy si môžete prečítať tu).

V rámci pokusných skupín deťom v škôlke na určitý čas vzali všetky hračky a sledovali ich reakcie. Po dňoch nudy prišiel bod, kedy deti od radosti nevedeli, čo so sebou, no nakoniec začali spolupracovať a boli extrémne kreatívne. Nešlo len o zmenu u detí, ale aj v správaní učiteľov, ktorí sa počas pokusu stali pozorovateľmi, nechali deti, nech sa samé vysporiadajú s nudou, neponúkali im zábavky rôzneho druhu. Výsledky jednoznačne ukázali, že existuje súvislosť medzi kreativitou, sústredením sa a sebavedomím detí a počtom hračiek, ktoré majú. Presnejšie: čím ich je doma menej, tým viac deti spolupracujú (aj medzi sebou), sú spokojnejšie, kreatívnejšie, vedia lepšie zvládať negatívne emócie a pocit nudy, spoľahnúť sa sami na seba a riešiť problémy bez nutnosti zásahu dospelého.

 

 

 

“Čím … je doma menej (hračiek), tým viac deti spolupracujú …, sú spokojnejšie, kreatívnejšie, vedia lepšie zvládať negatívne emócie a pocit nudy, spoľahnúť sa sami na seba a riešiť problémy bez nutnosti zásahu dospelého.”

A čo Montessori pedagogika? Maria Montessori tvrdí, že dieťa k svojmu rozvoju potrebuje prísť do priameho kontaktu s vecami, lebo iba tak sa učí o svete – potrebuje veci chytať, skákať do kaluže, chodiť bosé, zašpiniť sa. A aj sa hrať, ale nie s vecami, ktoré sú napodobeninami reálnych vecí. Najlepšie je nechať dieťa používať ozajstné dospelácke veci – nechať ho, samozrejme, s dozorom, napríklad variť v normálnej kuchyni, namiesto hračkárskej, dovoliť mu učiť sa sebaobslužné činnosti, pomáhať upratovať alebo majstrovať v garáži, aj keď to bude trvať trikrát dlhšie a bude z toho minimálne päťkrát väčší neporiadok 🙂

Pomôcky na hranie, ktoré dieťa naozaj bavia, objavíte doma – gombíky, hrnce, varechy, obliečky z vankúša a ďalšie, vôbec nemusíte mať plnú izbu hračiek. Napriek tomu ale sú hračky, ktoré by mali dieťa doma mať – loptu, stavebnicu, kreatívne potreby ako nálepky, papier a nožnice, farby a farbičky, knihy a mojkáčika – či už bábiku alebo plyšové zvieratko, o ktoré sa bude starať. A to je všetko.

Český špeciálny pedagóg Jiří Halda dokonca tvrdí, že dieťa by malo mať vo svojej bezprostrednej blízkosti iba tri hračky, ostatné by mal rodič odložiť tak, aby k nim dieťa nemalo prístup a mal by ich vymieňať. Dieťa sa tak učí kreativite, učí sa nude a tomu, ako s ňou pracovať. Lebo nech to znie akokoľvek bizarne, nuda je tým najlepším spúšťačom kreativity u dieťaťa.

Aj ďalšie výskumy potvrdzujú, že v prípade hračiek platí známe menej je viac. Napríklad Kathy Sylva z univerzity v Oxforde skúmala 3000 detí od troch do piatich rokov a zistila, že čím viac hračiek doma deti majú, tým menej sa hrajú. Priveľa hračiek deti rozptyľuje a paralyzuje natoľko, že nie sú schopné poriadne sa hrať. K rovnakému záveru dospela aj Claire Lerner. a mnohí ďalší.

Nebojte sa minimalizovať počet hračiek v izbe vašich detí. Neprinesie vám to len úľavu v tom, koľko času budete venovať upratovaniu, ale najmä pomôžete svojim deťom. Veď ktorý rodič by nechcel doma sebavedomé a kreatívne dieťa? Jasné, minimalizmus nie je odpoveď na všetko, ale je to rozhodne jeden zo spôsobov, ako k tomu svoje dieťa priviesť.

Zdroj oboch obrázkov: cottonbro, pexels.com

O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a  prinesie vám množstvo benefitov.

Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.  

Pridaj komentár