V Prievidzi budú rozhodovať o novej teplárni, ktorá nahradí Nováky.

V roku 2023 sa prestane vyrábať elektrina a teplo v elektrárni Nováky a horná Nitra sa musí rozhodnúť o novom spôsobe dodávky tepla do domácností.

V Prievidzi sa rozhodujú medzi dvoma alternatívami.

Projekt Slovenských elektrární, ktorý zriaďujú uhoľnú elektráreň Nováky, spočíva v úprave existujúcej elektrárne, pridaním kotlov na biomasu a zemný plyn. Zásobovali by potrubím Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany. Výmena potrubia sa vyčísluje až na 8 až 10 miliónov eur, čo môže ovplyvniť výslednú cenu tepla.

Projekt prievidzskej distribučnej spoločnosti PTH a Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) spočíva v získavaní energie z banských vôd a tepelných čerpadiel, zemného plynu, z solárnych panelov a kotlov na biomasu. Európska investičná banka upozornuje, že finančné odhady nemusia zodpovedať skutočným nákladom. Taktiež nerieši pripojenie okolitých miest a obcí.

Odborníci v diskusiách označujú projekty za vyrovnané.

 

Obe sľubujú nižšiu cenu za teplo a znižujú produkciu skleníkových plynov, avšak nie sú dlhodobou záležitosťou. Ich životnosť sa vyčísluje na 11 rokov. Obe teplárne využívajú zemný plyn, s ktorým chcú štáty EÚ skončiť v roku 2040.

Hlasovať sa bude v pondelok, aj keď média už informujú, o podpore druhého projektu zastupiteľstvom v Prievidzi. Svoj hlas budú mať aj štátne orgány ako ministerstvo hospodárstarstva, ktoré podporovalo projekt Slovenských elektrární.

Ktorý projekt by ste podporili vy?

klimanewsfilterklimanewsfilter

Pridaj komentár