Vnímaš klimatickú zmenu?

My ľudia sme takí…problém riešime až keď horí, keď nám padne na hlavu, odfúkne strechu či zničí úrodu…

Keď sa pozrieme z okna, nevidíme “na prvú” klimatickú zmenu. Necítime nedostatok v žiadnom smere. Niektorí naši politici dokonca dokážu tvrdiť, že “antarktída znovu zamrzne” či “počet obetí klimatickej krízy klesá!”.

Áno máme šťastie, narodili sme sa do hojnosti, väčšina z nás má poriešené základné ľudské potreby, zvyknutí sme na plné regále a víkendy trávime v obchodnom dome. #noguilttripping

Keď si uvedomíme čo všetko máme, musíme si všimnúť, že v inej časti nášho mesta, krajiny či sveta sa nachádzajú ľudia, ktorí nemajú také možnosti. Aj keď sa bavíme o komplexnom a globálnom probléme, klimatická kríza  má rôzne vplyvy na rôzne sociálne skupiny – zasahuje prvých tí najzraniteľnejších, menej majetných, utláčaných…

Označenie #MAPA (Most Affected People and Areas) označuje skupiny obyvateľstva, ktoré sú klimatickou zmenou zasiahnuté už teraz – a najviac. MAPA MAPA zahŕňa územia ako Afrika, Latinská Amerika, tichomorské ostrovy atď.  Patria tam i marginalizované komunity (BIPOC, ženy, LGBTQIA + ľudia atď.), žijúce kdekoľvek na svete.

Keď vystúpime zo svojej bublinky dennej reality zbadáme chudobu, hlad a nedostatok.
@fridaysforfutureaustria preto organizuje pravidelné online stretnutia s aktivistami a aktivistkami z rôznych kútov sveta.

Spoznať môžete príbehy aktivistov a aktivistiek z Guatemaly či z Pobrežia Slonoviny.

@climatevisuals
@fridasforfuture

Pridaj komentár