To, že oceán je plný mikroplastov už vieme. Akosi sme tento fakt akceptovali, ale táto predstava je pre nás stále abstraktná, keďže tu široko-ďaleko žiaden oceán nemáme.
Treba si však uvedomiť, že mikroplasty nie sú len záležitosťou oceánov. Áno, je pravda, že veľa takýchto častíc je splachovaných do mora, no drobné častice sú obsiahnuté aj v odpadovej vode, prostredníctvom ktorej kontaminujú všetko – od poľnohospodárskej pôdy po hlbokomorské ekosystémy.
Je logické, že si znečisťujeme prostredie, v ktorom žijeme. Zarážajúce však je, že prostredníctvom mikroplastov ubližujeme ekosystémom, ktoré sa vyskytujú v najdivokejších oblastiach sveta. Mikroplasty boli napríklad objavené aj v žalúdkoch amazonských rýb.
Okrem vody a pôdy mikroplasty kontaminujú aj vzduch, no táto problematika je ešte stále málo prebádaná. Z doterajších výskumov však možno poukázať štúdiu uskutočnenú počas päťmesačného obdobia v rokoch 2017-2018 v Pyrenejách, kde vedci napočítali až 365 kúskov miktoplastov na meter štvorcový. Treba dodať, že táto oblasť je od najbližšej dediny vzdialená až 6 kilometrov (25km od najbližšieho menšieho mesta). Koncentrácia zisteného množstva mikroplastov je pritom porovnateľná s koncentráciou v mestských oblastiach. Podľa tvrdení vedcov môžu vietor, kolobeh atmosféry a zrážky spoločne prenášať mikroplasty z morí a oceánov až na vzdialenosť 100 kilometrov. Predpokladá sa, že pôvodcom tohto znečistenia sú jednorazové plasty (slamky, plastové fľaše, vatové tyčinky).
zdroj: odpady-portal.sk