Januárová výzva je vonku, pridajte sa.

Všetko dobré v novom roku..

Mnohí považujeme nový rok za akúsi métu, ktorá nás “donúti” niečo nové začať. Poďte si s nami upratať – vzťahy, domácnosť, hlavu.. 🙂 

Naša Zuzka (@menejjeviac) pripravila januárovú výzvu, ktorá nás v januári zastaví a tak trošku nás poštuchne, sprítomní, uprace 😀 (btw pratovanie je fakt dobrá terapia!) 2021 (a 2020) neboli práve tie najľahšie roky, dovoľme si spomaliť..ak si v tejto výzve nájdete aspoň 1 vec, ktorá vám pomôže – budeme sa tešiť 🙂

 

(pridať sa k výzve sa dá kedykoľvek!)

1.1.2022

Deň prvý. Odhoďme telefóny! 🙂

Začíname niečím, čo pre niektorých z vás bude malina, pre iných ťažký oriešok.

Aspoň občas sa odpojiť od sietí je extrémne dôležité. Niekedy sa to nezdá, ale pri telefónoch dokážeme stráviť hodiny denne. Vypnime si dnes wifi aj data. Je sviatok, takže je na to ideálny deň – nebudú vám vyskakovať notifikácie z rôznych školských, klubových, krúžkových ani pracovných skupín.

Šťastný nový rok sme už popriali všetkým naokolo – preto buďme dnes prítomní – doma, s deckami, a len tak buďme.

A sledujte sa – ako často ste mali nutkanie pozrieť na telefón? Bolo to pre vás ťažké? Meriate si čas, ktorý strávite pri telefóne? Ak nie a váš telefón to nerobí automaticky, nainštalujte si na to aplikáciu, možno budete prekvapení.

Ale to všetko až zajtra, teraz odložte ten telefón a poďte si užiť deň.

2.1.2022

Aký bol deň bez internetu? 😉

 

Cieľom tejto výzvy je – upratať 🙂 v hlave, doma, na pracovnom stole..ak pôjdete s nami deň po dni vaša hlava a domácnosť budú ľahšie o zbytočné či nepoužívané predmety  #decluttering
Pôjdeme deň po dni, miestnosť po miestnosti, skrinka po skrinke..

 

❤️ Dnes sa pozrieme na čistiace a pracie prostriedky.

👉Jednoducho si pretriedime všetko, čo doma na čistenie a pranie máme. 

Ak je toho máte veľa a strácate prehľad spíšte si zoznam – nech viete, čo nabudúce nemusíte nakupovať. Nové nakúpte až keď miniete to, čo doma máte. Jednoduché ako facka.
tipy navyše

Nekupujme do zásoby, nie je to potrebné. 

Namiesto xy druhov prostriedkov na xy druhov povrchov skúste vyčarovať čistiace z octu, perkarbonátu, ťažkej sódy a kyseliny citrónovej.  Alebo – skúste univerzálne

prostriedky – ako je skvelá slovenská značka@chistee❤️ Alebo aspoň skočte do drogérie si chýbajúce zásoby dočapovať. 


Ak miniete hubky na riad a umývanie, ktoré doma teraz máte, vymeňte ich nabudúce – za lufu alebo kompostovateľné hubky (naozaj sa rozkladajú rýchlo, naše dážďovky ich zjedli za pár dní). Je pravda, že na lufu si budete musieť chvíľku zvykať, ale kompostovateľné hubky od bežných nerozoznáte, a krajšie vyzerajú.

Jo a zvážte používanie aviváže. Voňavé prádlo je marketingový produkt, ktorý bohužial často spôsobuje kožné problémy.

3.1.2022

Dnes sa pozrieme na kuchynské a kúpeľňové uteráky, utierky, obrusy, prestierania (a v prípade, že ste tak včera neurobili pri čistiacich prostriedkoch, tak aj na handry a handričky na čistenie).

Bežne ich máme doma toľko, že by sme vybavili menší penzión. Podobný príbeh býva s posteľnými obliečkami, ale o tých bude reč neskôr. Ale reálne, koľko uterákov a utierok doma potrebujeme?

Samozrejme, počet záleží na tom, koľko vás doma je, ako často periete, ale aj od toho, či všetky riady umývate a utierate ručne alebo väčšinu práce za vás urobí umývačka.

Dnešné zadanie teda znie:

Zhromaždite si na kopu všetky uteráky, utierky, obrusy, prestierania a ďalšie kuchynské a kúpeľňové textílie, ktoré doma máte. Pretrieďte ich – ak sú deravé, môžete ich ešte použiť ako handru (ale dajte si pozor, lebo takýmto prístupom sa vám môže stať, že budete mať doma dve skrinky handier a handričiek ) alebo ich môžete darovať napríklad do útulku pre zvieratká, prípadne použiť na nejakú kreatívnu aktivitu.

Čo ak zistíte, že máte týchto vecí doma toľko, že by vám vystačili ešte na 50 ďalších rokov a všetky sú stále v super stave, niektoré dokonca nové?

Porozmýšľajte, koľko toho doma potrebujete, a keď zistíte, že môžete niektoré z nich poslať do sveta, urobte radosť niekomu inému – rodine v núdzi, nocľahárni, ktorá poskytuje ubytovanie ľuďom bez domova, charite, ale určite prídete aj na iné využitie.

tipy navyše:

Keď sme už o obrusoch, povedzme si niečo aj o obrúskoch. Vymeňte servítky a jednorazové obrúsky za opakovateľne použiteľné, prateľné. Nevšimnete si rozdiel a ušetríte prírodné zdroje aj peniaze.

Rovnako (ak ich stále kupujete), domíňajte papierové kuchynské utierky a nové si už nekupujte. Namiesto nich používajte kuchynské hubky alebo prateľné handričky.

Ďalšou vecou, ktorú môžete veľmi jednoducho a ekologicky nahradiť, sú vlhčené obrúsky. Ak ich používate, v žiadnom prípade ich nesplachujte, sú totiž textilné, vo vode sa nerozkladajú a spôsobujú poruchy kanalizácie aj čističiek odpadových vôd. Jednoducho ich môžete nahradiť opakovateľne prateľnými textilnými obrúskami.

Máte nejaké tipy navyše, ktoré sme zabudli? 

Dajte nám vedieť. 🙂

4.1.2022

Predtým, než sa vrhneme na dnešnú úlohu, treba si pripomenúť pravidlo:

– ak sa pri triedení niečoho necítite komfortne, tak na seba netlačte a nechajte si čas, možno ten správny príde o týždeň či o mesiac .

Čo sa týka kozmetiky, máme jej veľa – treba niečo dodávať? 🙂

Tak sa vrhnime na to:

1. Trieďte s rozumom – vezmite si do ruky každý kozmetický kúsok od mydielka, cez špirálu až po telové mlieko. Používate ho?
2. Aj kozmetika má svoju dobu spotreby.  Vytrieďte všetko, o čom viete, že to používať nebudete alebo nechcete.
3. A ak máte z niečoho viacero kusov, spravte si normálne zoznam – nech nenakúpite “do zásoby”.
4. Vytriedili ste peknú kôpku a máte výčitky svedomia? Všetky tie veci vás pravdepodobne stáli dosť peňazí (a emisií, energií) – je dôležité si to uvedomiť.

tipy navyše:

Ak už miniete všetky svoje zásoby (a nemáte zdravotné problémy, kvôli ktorým musíte používať len špecializovanú kozmetiku), môžete skúsiť nahradiť bežnú komerčnú kozmetiku alternatívami, či už prírodnými alebo takými, ktoré sú vyrábané s väčším ohľadom na životné prostredie.


Nahraďte kozmetiku v plastových obaloch čapovanou alebo tuhými alternatívami – mydlom či tuhým šampónom alebo deodorantom.


Podporte nákupom lokálneho výrobcu kozmetiky.


Vymeňte odličovacie tampóny za látkové, vyskúšajte menštruačný kalíšok alebo nohavičky. Ušetríte tým nielen peniaze, ale najmä prírodu, v ktorej sa tieto hygienické potreby rozkladajú stovky rokov.

5.1.2022

Domáca lekárnička

Dnes vytriedime domácu lekárničku, nemalo by vám to zabrať veľa času.

K domácej lekárničke zaraďte aj všetky výživové doplnky a vitamíny, ktoré doma máte.

Vytrieďte všetko čo je po expirácii. Lieky vráťte do lekárne. Za žiadnych okolností napríklad nevylievajte sirupy alebo kvapky do výlevky. Nevyužité lieky sa vracajú v lekárňach. 


Rovnako ako všade inde, aj tu platí, že menej je viac. Jasné, že je potrebné mať doma aspoň základnú výbavu, keď vás doma zastihne nepripravených horúčka. Väčšinu ostatných vecí ale v pohode zoženiete v pohotovostnej lekárni a nemusíte mať doma druhú lekáreň. Predídete tým zbytočnému vyhadzovaniu, keď lieky neminiete.

To isté platí o vitamínoch a výživových dopnkoch. Ak si ich kúpite, užívajte ich, ležiace v poličke vám k ničomu nepomôžu. (Prstom ukazujem aj sama na seba, keďže som tiež bola jedna z tých, čo si kúpili multivitamíny a kĺbovú výživu pre bežcov a potom som ich o tri roky vyhadzovala do koša.)

Máte hotové? Dnešným cieľom je aj dokončiť kúpeľňu. 🙂

Ak vám teda v kúpeľni zostalo ešte niečo, čo sme nevytriedili spolu, vrhnite sa na to – napríklad pomôcky na upratovanie (mop, vedro, metla), prebaľovací pult, fény, holiace strojčeky, epilátory a podobne.

Vytrieďte si, čo z nich používate a čo nie a pokojne darujte ďalej, čo je funkčné a dobré a niekoho by to potešilo. Možno máte doma tri fény (lebo jeden má stratený difuzér, druhý je síce plne funkčný, ale tretí má aj funkciu ionizácie. #truestorybro

Dnešným tipom je klasický holiaci strojček s vymeniteľnými žiletkami (ak nepoužívate epilátor). Je pravda, že to chce trochu zvyku, čepele sú plne recyklovateľné, vydržia dlhšie ako jednorazové strojčeky a nezaťažujete životné prostredie.

Keď už máte dokončené, pochváľte sa do komentárov. Zajtra začneme novú miestnosť a ja by sme radi vedeli, ako sa vám darí, na čoste na seba hrdé/í a čo sa vám podarilo.

Veľmi sa tešíme, že sme v tom spolu! 🙂

6.1.2022

Kuchynská linka

Veríme, že po úspechoch, ktoré ste dosiahli v kúpeľni, vám kuchyňa pôjde jedna radosť.

Vyberte všetky nepotravinové veci z kuchynskej linky, ak máte kuchynské potreby a potreby na varenie a pečenie aj niekde inde (ak máte komoru alebo jedáleň), tak aj odtiaľ.

Môžete ísť na to rôznymi spôsobmi.

Roztrieďte si veci podľa používania. Jednoducho sa pri každej veci opýtajte: Používam ju? – Veci buď používate, alebo nie. Podľa tohto jednoducho roztriedite veci na dve kôpky.

Potom je tu špeciálna kategória vecí: nepoužívam, ale stálo ma to hrozne veľa peňazí / bol to dar / je mi toho ľúto / čo keď sa mi to ešte niekedy bude hodiť.

Ak máte takýchto vecí veľa, nájdite pre ne nejakú krabicu a uložte si ich do pivnice alebo komory či garáže. Tak ich budete mať stále na dosah, ak by ste ich predsa len niekedy potrebovali, na druhú stranu, ak vám krabica MOŽNO zapadne v garáži prachom, ľahko zistíte, že ich nepotrebujete.

Poďme na to počítacou metódou. Pri každej skupine vecí sa opýtajte: Koľko takýchto vecí potrebujem? Iný počet tanierov a hrnčekov potrebujete, ak ste doma dvaja a nechodia k vám návštevy a iný, ak je vás 6 a vaše deti si každý víkend nosia domov kamarátov.

Sú ale veci, ktoré vo všeobecnosti nepotrebujeme mať doma vo viacerých kusoch – potrebujete tri naberačky na polievku, dvadsať nožíkov, dva lisy na cesnak, štyri vývrtky a plnú skrinku plastových nádob?

Vyskúšajte alternatívy. Ak sa pri niektorej veci neviete rozhodnúť, spýtajte sa, či je iná možnosť ako sa k nej dostať. Napríklad: robíte raz ročne veľkú rodinnú oslavu, na ktorú potrebujete tri sety tanierov? Čo takto namiesto toho, aby vám tie sety zvyšných 364 dní zaberali miesto v skrini, ste si ich raz ročne požičali z požičovne vecí, ak nejakú v okolí máte alebo si ich prenajmete? Ak pečiete presne dvakrát ročne tortu na narodeniny vašich detí, možno nepotrebujete mať všetky tie formy doma, ale s radosťou vám ich požičia kamoška.

 

Čo vy na to? zajtra vás tu čaká výzva z trochu iného súdka.

7.1.2022

Spravte niečo pre seba

Často máme mnoho aktivít len preto aby sme v konečnom dôsledku utiekli od..seba? 🙂

Doprajte si aspoň 15 minút len tak poležiačky v izbe bez ničoho. Bez telefónu. Bez knihy. Len vy so svojimi myšlienkami. Zatvorené oči. Mäkká deka. 

Ak to bude moc ťažké, tak si vezmite knihu :)) ale  zoberte samého/ samú seba na kávu a koláč  (ak to pandémia povolíí) alebo do kina, či na prechádzku do lesa.

A pravidelne to opakujte. Nikto pre vás nie je dôležitejší, ako vy.

Tak, čo dnes pre seba urobíte?

8.1.2022

Chladnička a mraznička

Dnešnou úlohou je chladnička a mraznička.

Poriadne ich vyčistiť by sme mali asi raz mesačne. Je to celkom robota, ale stojí to za to. Nielen z hygienického a estetického hľadiska, ale aj preto, aby ste vedeli, čo v tej chladničke máte.

Poriadok v potravinách – sledujte dátumy spotreby, ak máte problém si veci pamätať, pokojne si na chladničku zaveste zoznam toho, čo v nej máte. A potom varte primárne tak, aby ste spotrebovali veci, ktoré už doma máte. #varimzozasob

Keď máme prehľad o zásobách- nenakupujeme bezhlavo v obchode (a hlavne nie hladní) a neplytávme… 

Môj ekotip sú dojedacie večere. Jedlo sa u nás vyhadzuje minimálne, ak sa niečo vyhodí, tak preto, že som to napríklad zabudla v trúbe a nedá sa to jesť. Vyhadzovali by sme oveľa viac, ak by sme si nerobili dojedacie večere. Bežne sa nám totiž stane, že z niečoho zostane tak polovica porcie – z raňajok jedno koliesko šunky, z obeda trochu polievky, z večere kúsok rizota. Podľa toho, ako sú potraviny čerstvé, si raz za dva dni urobíme mini švédske stoly zo všetkého, čoho je v chladničke len tak troška

Druhým tipom je zero waste varenie, s ktorým sa musím ešte popasovať. Ale veľmi rada sledujem tipy Vojtecha Végha, ktorý je zero waste šéfkuchár a dokáže spotrebovať úplne všetko, ešte aj šupy od zemiakov alebo listy karfiolu. Fakt.

Okrem chladničky a mrazničky mám na vás ešte jednu požiadavku. Napíšte mi, ako sa vám darilo cez víkend. Ako vám zatiaľ ide výzva? S čím ste spokojní a s čím menej?

Lebo na zajtra mám pripravené dve alternatívy, Jednu, ak všetko stíhate a chcete sa posunúť ďalší krok, druhú, ak potrebujete trochu času na dokončenie kuchynskej linky a chcete si dať zajtra trochu oddychovejšiu úlohu.

9.1.2022

Robte len jednu vec naraz.

Stáva sa vám, že keď si večer ľahnete do postele, máte pocit, že ste sa celý deň len naháňali a v podstate nič poriadne neurobili? Viete, že ste toho museli urobiť veľa, lebo ste sa celý deň nezastavili, ale akosi si neviete spomenúť, čo vlastne?

Na to sa zameriame dnes. 


Robme len jednu vec naraz. Žiadne vybavovanie mailov cestou do obchodu, písanie kamoške, keď sa s deťmi učíte alebo online meeting, počas ktorého si ešte prečítate report.

Namiesto toho sa sústreďte len na tú jednu vec, ktorú robíte. Vychutnajte si cestou do obchodu západ slnka aj tie hrúbky, čo robia deti do zošita. A možno keď budete počúvať naozaj na tom meetingu naplno, prídete na niečo, čo by vás inak nenapadlo.

Večer si zosumarizujte, ako ste sa cítili – či máte pocit, že ste toho urobili viac, či ste boli menej v strese a viac si užili deň.

Za multitasking sa nepovažujú automatizované činnosti – takže napríklad si vieme vychutnať hudbu popri upratovaní. Keď je jedným z vašich dnešných plánov dokončiť ešte zameškané z výzvy, pokojne si k tomu nejakú hudbu alebo podcast pusťte.

10.1.2022

Potravinová skriňa

Verím, že ste si včera oddýchli pri tom, ako ste robili len jednu vec naraz. Dnes trochu opäť pokročíme v kuchyni a pozrieme sa na potraviny, ktoré sme ešte neupratovali – na trvanlivé, tie, ktoré máme v potravinovej skrini alebo v komore.


Koľkí z nás už našli v komore zaváraniny z minulého storočia? :)) #guilty


Ako na to?
Znova – vypraceme celú potravinovú skriňu alebo špajzu. Vytrieďte si to napríklad na slané a sladké veci, pozerajte dátumy spotreby, pri otvorených veciach nazrite aj dnu, či sú stále v poriadku.

Potrebujete to mať pekne na očiach – aby ste videli, čo treba spotrebovať rýchlejšie, čoho máte toľko, že kupovať nemusíte nasledujúci polrok alebo toľko, že najbližší mesiac budete variť len to.

Nevyhadzujte, radšej plánujte, prípadne vyskúšajte úplne nové recepty.

Tipy navyše:
Spravte si zoznam. Normálny napísaný zoznam na skrinku, kde si napíšete, čoho koľko máte. A jeden na chladničku, kde si dopíšete, čo sa vám minulo. Tak potom pri nákupe naozaj kúpite iba tú ryžu, čo sa minula a neprihodíte k nej aj dva balíky cestovín, ktorých už doma máte osem.

Zjednodušte svoje stravovanie, jedzte čo máte nakúpené – nenakupujme podľa toho na “čo máme chuť”.

Ak sa vám nedá nakupovať bez obalu, nakupujte tak, aby ste čo najviac potravín doniesli z obchodu zabalených v papieri alebo skle. A nezabudnime na sezónne nakupovanie! 🙂

Obmedzenie mäsa –  mať mäso trikrát denne (šunka na raňajky, kura na obed a párky na večeru) nie je ani zdravé a rozhodne to nie je ekologické. A nie, nikto netvrdí, že sa máte stať vegánmi či vegetariánkami 🙂

Zajtra si dáme opäť ľahšiu úlohu.

11.1.2022

Prečo sme začali kúpeľňou a kuchyňou? Len málo z nás má práve v týchto izbách svoje ozajstné srdcovky – presne na takýchto veciach je dobré začať, motivovať sa a potom idú človeku ľahšie aj miestnosti, kde tie srdcovky sú. Triedenie a vypratávanie je náročné, my veríme, že to spolu dáme do konca .
Keďže včerajšia úloha si vyžaduje viac času, tá dnešná bude ľahšia a spojíme ňou všetky predošlé.

Ako na dnešnú úlohu?
Dajme si na dostupné miesto doma krabicu, v ktorej skončia veci na darovanie.

Pridávajte do nej vždy veci, ktoré vám doma pri upratovaní cinknú do nosa a cítite, že ich chcete posunúť ďalej. A rovno do nej umiestnite veci, ktoré ste už počas tých desiatich dní tejto výzvy vytriedili ako veci na darovanie. Keď sa naplní, môžete veci darovať do darovacej skupiny, zaniesť do reuse centra alebo ponúknuť rodine či známym, či si nechcú niečo vybrať.

Mať túto krabicu niekde blízko seba je dobré aj preto, že na ňu vždy vidíte a nestane sa vám, že nejakú vec vytriedite, poviete si, že ju chcete darovať, ale keďže darovacia krabica je v garáži, kde sa vám teraz nechce ísť, budú sa vám doma povaľovať ďalšie veci, ktoré tvoria vizuálny neporiadok.

Dnes dodatočné tipy nebudú, ale máme na vás zopár otázok a jednu úlohu navyše.
Zoberte si papier a pero, vyjdite von z vášho bytu alebo domu a skúste si predstaviť, že ste návšteva alebo realiťák, či človek, ktorý hľadá nové bývanie. Ako na vás vaše bývanie pôsobí z pohľadu nezaujatého človeka? Je útulné alebo vidíte nejaké veci, ktoré potrebujú zmenu?

Prejdite si postupne všetky miestnosti a zapisujte si, čo chcete zmeniť. Môžu to byť malé veci, ale aj veľké. “Vadia mi rozhádzané topánky na chodbe” alebo “Obývačka je prepchatá hračkami a zakopávam o ne v celom byte” alebo “Mám v skrini plno oblečenia ešte zo strednej školy, ale nenosím ho a ani sa ho neviem vzdať.”

Obodujte si veci podľa dôležitosti – 1 priraďte k tým, ktoré vás trápia najviac, … až po x, ktoré vás trápi najmenej.

Podeľte sa o svoje dojmy. Ak nechcete v komentári verejne, pokojne nám napíšte súkromnú správu.

Majte krásny deň a nech sa vám dokončuje kuchyňa s radosťou! 🙂

12.1.2022

Dnes dokončíme kuchyňu, niektoré veci už možno máte urobené, na niektoré ste ešte zabudli, takže dnes to celé skompletizujeme, aby sme mali dokončenú druhú miestnosť.

Ako na dnešnú úlohu?
Zamerajte sa na všetko, čo ste doteraz neurobili – čo nepatrilo ani do kategórie kuchynská linka, ani do potravín alebo ste ešte nestihli. U každého z nás to bude iné, preto spíšem zopár vecí, s ktorými som sa pri minimalizovaní kuchýň stretla:

Kuchárske knihy. Ja viem, sú to knihy. Ale ak sa pozriete na svoju zbierku a naozaj sa zamyslíte, ako často ich používate? Možno ste profesionálny šéfkuchár alebo zberateľ historických kuchárskych kníh, v tom prípade pokojne tento bod preskočte. Ale ak ste bežná mama či otec a okrem toho jedného receptu v jednej knihe nakoniec aj tak siahnete po online receptoch, potrebujete ich mať doma? Alebo, potrebujete ich mať doma 20? Nestačila by polovica?

Káble. Ak máte v kuchyni aj zásuvku, do ktorej hádžete nabíjacie káble hlava-nehlava, spravte si poriadok. Nájdite si všetky nabíjacie káble z celej domácnosti, vytrieďte si ich a dajte ich na jedno miesto, kde ich vždy odložíte, keď kábel prestanete používať. A hlavne si ich všetky prejdite, možno zistíte, že ešte skladujete aj také, ku ktorým už nemáte ani zariadenie, ktorým sa nabíjal.

Vrecúška, papiere, tašky. Ak ste ich netriedili v rámci kuchynskej linky, prerieďte ich teraz. Nahraďte všetky tašky a vrecká opakovane použiteľnými, ak ste tak ešte neurobili. A ak ste tak urobili, takisto sa zamyslite nad tým, či ich reálne potrebujete toľko, koľko ich máte.

Lieky, utierky aj čistiace prostriedky sme už triedili pred pár dňami. Ak ste sa pridali neskôr, tipy nájdete v dňoch 3. a 5. januára.

Smetný kôš alebo recyklačný kútik. Tento bod je tu podľa mňa navyše, lebo som presvedčená, že doma už triedi každý, ale predsa len, treba ho spomenúť. Počet košov závisí od toho, v akom meste žijete. U nás sa napríklad kovy vyhadzujú spolu s plastami, ak nie je na stojisku špecializovaný kontajner na kovy. Takže doma máme nádobu na komunálny odpad, na papier, na plasty + kovy, na sklo a na bioodpad. Umiestnené tak, aby nám to vizuálne neprekážalo. Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne. Keďže žiť úplne bezodpadovo nejde, dbajte na to, aby ste poriadne triedili.

Na dnes hotovo.

Ak som na niečo zabudla, pokojne pridajte do komentára. Teším sa na vás už zajtra.

13.1.2022

Prituhuje. Dnes sa vrhneme na šatník, kde máme často najväčší problém minimalizovať. Sú v ňom totiž naše nielen naše peniaze, ale aj spomienky. Šatník si rozdelíme na viacero dní.

Dnes to bude základ šatníka – tričká, blúzky, košele, svetre, nohavice, sukne a šaty.
Pri oblečení pratí pravidlo „menej je viac“ úplne presne, nejde totiž o to, koľko vecí máte, ale ako dobre ich viete skombinovať. Ak vám všetko so všetkým ladí, stačí naozaj možno 40 kúskov a vyskladáte si outfity minimálne na pol roka. Matematika nepustí.

Vyberte si všetky veci zo skrine, rozložte si ich na posteľ alebo na zem. Nezabudnite k nim pridať aj tie, ktoré dnes vyperiete.
Roztrieďte si ich podľa kategórií a ak je možné, nechajte si doma nasledujúce dni trošku neporiadok, prípadne veci, ktoré ešte netriedime, uložte do tašiek a krabíc a tak ich vložte do skrine. Aby, keď v nasledujúcich dňoch budeme triediť niečo ďalšie, ľahko ste to našli. Toto obdobie je skvelé na triedenie šatníka, pretože počas neho nosíme veci jarné, jesenné, ale aj zimné.
Preto ako prvé z tejto skupiny dajte mimo dosah veci, ktoré nosíte výhradne v lete. Letné veci trieďte v ich sezóne.

Vyrobte si tri kôpky: NECHAŤ, POSUNÚŤ ĎALEJ a EŠTE NEVIEM. Pri každej veci, ktorá vám zostala, sa pýtajte: Páči sa mi? Nosím to rada? Je mi to dobré? Hodí sa mi to? Ak ste vec nemali na sebe viac ako rok alebo si ani nepamätáte, že niečo takéto ešte máte, pokojne ju vytrieďte na kopu POSUNÚŤ ĎALEJ.

Nechajte si veci, ktoré nosíte rady. A vôbec sa nebojte toho, ak zistíte, že rady nosíte málo vecí. Aj v šatníku platí Paretov princíp – 80% času nosíme 20% nášho oblečenia. Cieľom triedenia šatníka je násť vaše milované kúsky, pridať k nim ešte tie veci, ktoré budete nosiť zvyšných 20% času a každé ráno sa tešiť na to, čo si oblečiete.
Nelimitujte sa ale počtom. Niekomu stačí mať doma 30 kúskov, niekto potrebuje 50 či 70. Niekto má v práci dresscode a iný môže do práce nosiť bežné oblečenie. Niekto je aktívny športovec a niekto robí 100% home office a stačia mu jedny tepláky a tričko.

Prispôsobte si to svojim potrebám tak, aby ste boli spokojní.
Určite si ale doma nemusíte nechávať:
Roztrhané a zničené oblečenie. Použite ho na handry alebo na kreatívne tvorenie. Argument: veď to nosím iba doma neobstojí, lebo naozaj na doma nepotrebujete 30 obnosených tričiek.
Veci, ktoré sú vám malé alebo veľké. Ak ste tehotná alebo tesne po pôrode, tento bod preskočte, vaša hmotnosť sa v priebehu pár mesiacov veľakrát zmení. Ak ale do šiat chudnete už tri roky a stále vám ani zďaleka nie sú dobré, je načase ich posunúť.
Veci, ktoré sú úplne mimo váš štýl. A tým nemyslím, aby ste si obliekali každú sezónu len to, čo je aktuálne in. Myslím tým napríklad všetky tie topánky na desaťcentimetrových opätkoch, ktoré ste nosili, keď ste nemali deti, ale teraz ste presedlali na barefoot obuv.
Veci, o ktorých neviete, či si ich nechať alebo nie, dajte na kôpku EŠTE NEVIEM. A potom ich odložte napríklad do krabice na dne skrine alebo do pivnice. Ak si nasledujúci rok ani na jednu z tých vecí nespomeniete, pokojne môžete celú krabicu posunúť ďalej. Ak vám niečo bude chýbať, jednoducho si to vyberiete.

Moje eko-bio-minimalistické tipy navyše pri výbere oblečenia:
Pri výbere oblečenia investujte radšej do kvality ako kvantity. Jedny nadčasové šaty za 70 eur, ktoré budete s láskou nosiť 10 rokov, sa vám oplatí mať v skrini oveľa viac ako 10 módnych výstrelkov po 10 eur, ktoré sa rozpadnú po troch praniach.
Vyberajte súcitne. Zaujímajte sa, odkiaľ pochádzajú veci, ktoré si kupujete, ako boli vyrobené a kto ich vyrobil.
Podporte niekoho lokálneho, napríklad krajčírku alebo malú značku oblečenia, o ktorej viete, že ich zamestnanci dostávajú riadne zaplatené a používajú férovo vyrobené látky.
Zaveďte si zoznam prianí: často chcem niečo preto, že sa nám to zapáči. A chceme to teraz hneď. Ak po niečom zatúžite, dajte si to na zoznam. Ak to budete chcieť o pár mesiacov a budete to potrebovať, doprajte si to. Ale možno o pár mesiacov budete len krútiť hlavou nad tým, ako ste takú blbosť mohli chcieť.

Jedna rada na záver: Ak sa na triedenie šatníka necítite, lebo je to naozaj vaša srdcovka, pokojne pokračujte s nami v iných miestnostiach. Nenúťte sa do ničoho, nemalo by to želaný efekt.

14.1.2022

Buďte dnes dobrí k ľuďom, s ktorými budete tráviť deň. A hlavne k sebe, to je niekedy to najťažšie. Žiadne „toto by som mal/a, toto nesmiem, dnes vyzerám fakt hrozne“. Namiesto toho zmeňte svoje sťažnosti na pozitíva.

Buďte len tak s ľuďmi, ktorých máte radi/y a namiesto sťažovania sa na neporiadok doma, hlučné deti alebo počasie, sa tešte, že máte domov, v ktorom je čo rozhadzovať, deti sú zjavne zdravé a majú sa radi a keď sa poriadne oblečiete, užijete si aj vychádzku v daždi.

Odložte telefón, zahrajte sa nejakú hru alebo si spolu sadnite, povedzte si, čo máte na sebe navzájom radi a za čo ste vďační.

A večer, keď si budete čistiť zuby, nezabudnite si aj sami sebe pred zrkadlom poďakovať a pochváliť sa – milými a láskavými slovami k vlastnému ja. Kľudne aj potichu.

Majte krásny deň, vidíme sa opäť zajtra.

15.1.2022

Dnes pokračujeme v šatníku ponožkami, pančuškami, spodným prádlom a pyžamami.

Pokojne sa riaďte pokynmi, ktoré sme tu mali na triedenie základu šatníka.

Premýšľajte nad tým, koľko toho potrebujete.

Všetky poškodené veci alebo veci s malými dierkami skúste upcyklovať alebo ak sa dá, opraviť a používať ďalej, Tie viac poškodené môžete použiť aj na iný účel, napríklad ponožkami sa super utiera prach

Ak sú niektoré veci už naozaj na vyhodenie, namiesto do komunálneho odpadu ich zaneste do obchodov, v ktorých zbierajú aj poškodené oblečenie a posúvajú ho na recykláciu.

Čo s vecami, ktoré sú stále vo výbornom stave, ale keď ste si to spočítali, zistili ste, že máte ponožky na nasledujúcich 50 rokov? Pretrieďte ich a sledujte charity. Ponožky sa z hygienických dôvodov na swap doniesť nemôžu, ale práve v období zimy rôzne nocľahárne pre ľudí bez domova zbierajú aj ponožky alebo teplé pančuchy, takže vami nevyužívaný textil môže ešte veľmi pomôcť.


Ako sa vám darí so šatníkom? Je to pre vás veľmi náročné, alebo naopak, ide vám to ako po masle? Ak vám môžem hocijako pomôcť, nezabudnite mi dať vedieť do komentárov. Rovnako sa do komentárov aj pochváľte, čo sa vám podarilo vytriediť v šatníku.

16.1.2022

Preklopili sme sa do druhej polovice výzvy.

Tiež to u vás podľa počtu šálov a čiapok vyzerá, že máte doma stohlavého draka?

Dnes k tomu, čo sme už urobili, ešte dotriedime kabáty, bundy, šály, čiapky a rukavice.

Ak máte chuť, pridajte k nim aj veci, ktoré nosia na von deti. Detský šatník príde na rad o pár dní, ale práve toto je taká oblasť, kedy vecí na triedenie nemusí byť až tak veľa, takže zabijete dve muchy jednou ranou.

Začnime teda kabátmi a bundami. Veľa z nich je takých, že keď sa už trochu obnosia, povieme si: „Veď budú dobré ešte na ihrisko alebo na záhradu.“ A potom máte doma tých obnosených búnd na záhradu ešte oveľa viac, než tých, ktoré nosíte „na pekno“.

Ak viete, že nie je reálna šanca ich všetky využiť (a to isté platí aj o tých pekných), posuňte ich ďalej. Možno ste pribrali alebo schudli, možno ste si po pár oblečeniach povedali, že červený kabát naozaj nie je nič pre vás. Nájdite im nový domov – veľmi teplé bundy ocenia práve v tomto období ľudia bez domova a kabáty, ktoré už nie sú vaša šálka kávy, ale stále sú pekné, zaneste do swapu, ak nemáte čas a chuť veci bazárovo predávať. Nechajte si doma naozaj len to, čo nosíte často a radi, lebo, aký je zmysel v tom mať doma plnú skriňu kabátov a búnd, keď sú vám niektoré malé, veľké, či sa vám vôbec nepáčia?

Po kabátoch sa vrhnite na doplnky. Keď si ich všetky pekne rozložíte a nájdete kúsky, ktoré ste nepoužili určite ani minulú zimu, neskladujte ich, je veľmi malá pravdepodobnosť, že si ich ešte niekedy oblečiete.

To isté platí aj o oblečení a doplnkoch na zimné športy – nechajte si len toľko a len tie, ktoré vám robia radosť a nosíte ich s láskou.

Podarilo sa vám dnes niečo vytriediť? Pochváľte sa.

17.1.2022

Na nás samých nám často záleží menej ako na ostatných – k deťom poctivo v noci vstávame, aby sme im každú chvíľu zmerali teplotu a dávkujeme im vitamíny, zdravo im varíme, dokonca aj keď nám ochorejú domáce zvieratká, berieme ich okamžite k veterinárovi a dbáme o ich liečbu.

A keď príde na nás samých, v horúčkach varíme, aby bolo čo jesť, dojedáme zvyšky a ani si nedoprajeme poriadnu porciu alebo poriadne nedoberieme antibiotiká.

Urobte dnes niečo pre svoje telo – objednajte sa na masáž na prvý voľný termín (možno pôjdete hneď poobede, môj masér robí aj dnes), jedzte (nielen) počas dnešného dňa zdravo, zacvičte si konečne poriadne na ten boľavý chrbát alebo si choďte zabicyklovať.

Ak sa vám žiada, pospite si cez obed, dnes si to môžete dovoliť. A večer si namiesto skladania a žehlenia prádla choďte ľahnúť trochu skôr.

Majte krásny pondelok, vidíme sa opäť zajtra pri ďalšej, náročnejšej úlohe.

18.1.2022

Však ste to čakali? Dnes sa detailnejšie pozrieme na topánky. Pri nich ale neplatí, že sa zameriame len na sezónne, pokojne vytiahnite všetky, aj tie letné, aj tie detské.

Roztrieďte si ich podľa toho, komu patria.

Našli ste medzi nimi také, na ktoré ste už aj zabudli? (Pri troche odvahy môžete takto vytriediť aj manželove topánky – nesiahať na nič, čo nosí, ale možno aj u vás sa nájdu jedny také, o ktorých aj ona sám povedal, že mu nesedia a sú v skrini už piaty rok.)

Sú medzi nimi také, ktoré vôbec nesedia vášmu štýlu? Možno ste už štvrtý rok na materskej a nosíte len tenisky. Ak plánujete byť doma ešte dva roky, a zároveň sa vám po pôrode o číslo a pol zväčšila noha, je minimálne šanca, že si ešte niekedy dokážete obuť tie lodičky, ktoré ste tak rady nosili pár rokov dozadu.

Zistili ste, že viacero párov topánok je veľmi podobných? Topánky sú často ako oblečenie – máme nejaký obľúbený typ a ani si neuvedomíme a doma máme viacero takmer totožných. Naozaj potrebujete päť párov čiernych chelsea boots a sedem párov čiernych lodičiek.

Našli ste viacero obnosených topánok, ktoré sa už rozpadajú, ale neviete sa ich vzdať? Zničené a vyšmatlané topánky, okrem estetického defektu nepôsobia zdravo ani na našu chrbticu.

A čo detské topánky? Potrebujú vaše deti dvadsať párov topánok v aktuálnej veľkosti, keď viete, že o štyri mesiace im podrastie noha?

Po triedení nezabudnite svojim topánkam dopriať dnes aj čistenie a leštenie. Nech tie vaše milované kúsky vydržia čo najdlhšie.

Teším sa na vás zajtra, kedy dokončíme šatník.

19.1.2022

Pre niekoho detail, pre niekoho najväčšia vášeň. Dnes pretriedime tašky a kabelky. Podľa toho, do ktorej kategórie patríte, bude vyzerať aj výsledný počet, ktorý si necháte doma. Niekomu stačí jedna, niekomu aj po vytriedení zostane 10.

Vyberte všetky batohy, tašky, kabelky, ktoré doma máte. Nezabudnite ani na tie malé, plátené, turistické a podobne.

Pri kabelkách pozerajte najmä na ich funkčnosť – ak nájdete také, ktoré sú pekné, ale už sa vám nepáčia, posuňte ich ďalej. Obnosené, ošúchané alebo natrhnuté vyraďte.

Používajte kabelky, ktoré vám zostali, s láskou. Pokojne si vysnívajte jeden alebo dva nadčasové, univerzálne a kvalitné kúsky, ktoré si raz kúpite, keď už tie, ktoré máte, nebudú dobré a napíšte si ich na zoznam. A s rovnakým pokojom si ich potom doprajte. Z dlhodobého hľadiska ešte aj ušetríte.

Rovnako vytrieďte všetky batohy a športové tašky – máte doma viaceré reklamné turistické batohy, firemné športové tašky alebo ste neodolali pekným farbám mini turistických batohov a kúpili ste si ich rovno päť? Nechajte si naozaj len tie, ktoré máte reálnu šancu využiť, ostatným sa napríklad potešia na swape športových potrieb.

Venujte čas aj aj tomu, aby ste si v kabelkách upratali – aj v tých, ktoré posuniete ďalej, je pravdepodobné, že v nich nájdete skryté poklady (minimálne 10 eur).

Možno aj tu sa nájde nejaká zberateľka investičných kúskov, ale predpokladám, že pre väčšinu z nás bude táto úloha hotová za pár minút. Preto dnes venujte svoj čas aj tomu, aby ste ešte dotriedili časti šatníka, na ktoré ste doteraz nemali čas.

Držím palce a pochváľte sa, ako vám to ide.

20.1.2022

Vrhnime sa na detské šatníky. Priznávam, že toto bola napríklad moja srdcovka a trvalo mi dlho, kým som ich dokázala zjednodušiť.

Preto tie dnešné rady nebudú v zmysle: „toto urobte“, ale skôr „toto som robila a fakt to bolo zle“. Napriek tomu odporúčam dnes vybrať základ detského šatníka, keďže topánky a veci na von sme deťom triedili už minulý týždeň a prehrabať sa v tom všetkom, čo deti nosia podľa týchto rád – možno zistíte, že toho máte priveľa, alebo máte veľa vecí, ktoré sú už malé, ktoré sú priveľké, ktoré sa nedajú vôbec spolu kombinovať a podobne. (Rovnako nezabudnite pridať ani tú kôpku, ktorú deťom dnes operiete.)

Kto dedil veci po našom staršom synovi, vie, že z jeho malých vecí by sa obliekli tri až štyri deti. K minimalizmu som sa dostala, keď mal tri roky. Poďme sa teda pozrieť na to, kde som robila chyby (možno sa v tom nájdete aj vy) a ako sa na to pozerám teraz.

Nakupovala som príliš veľa.
→ Počítam. Matematika je super vec do rôznych oblastí života, aj na oblečenie. Ak periem raz za týždeň, logicky mi z toho vychádza, že deti nemusia mať 15 tričiek. Rovnako netreba mať päť mikín a desať teplákov. Samozrejme, je iné, ak máte doma škôlkara, ktorý každý deň jedny tepláčky zašpiní a iné, keď školáka, ktorý nosí celý týždeň jedny rifle. (Lebo iné aj tak nechce).

Niečo sa mi páčilo, tak som to kúpila. Vôbec som nepozerala na to, či tie veci spolu ladia – ak nie, jednoducho som dokúpila ďalší kúsok.
→ Snažím sa minimalizovať vzory, aby boli veci navzájom dobre kombinovateľné. Rovnako ako pri dospeláckom šatníku, ľahšie zladíte obyčajné bodkované alebo pásikované tričko s jednofarebnými nohavicami, než keď má všetko rôzne vzory.

Nevedela som odolať veciam, ktoré boli za super cenu. Veď nekúpte to tričko, keď stojí 2 eurá!
→ Keď vidím veci, ktoré majú zaujímavú cenu, sama seba sa pýtam, či by som si to isté kúpila aj za plnú cenu. Veci, ktoré majú nízku cenu, často nevydržia viac ako dve prania a to nehovorím o podmienkach, v ktorých boli vyrobené. A tak desať tričiek spolu za 20 eur slúžilo spolu kratšie než jedno za 20. Z tých dvojeurových sa mi od kamarátky pre druhého syna nevrátilo ani jedno, rozpadli sa.
Z tých kvalitných sa vrátili všetky.

Nezaujímalo ma, kde to bolo vyrobené, iba, či sa mi to páčilo.
→ Pozerám na to, kde boli veci, ktoré deťom nové kúpim, vyrobené. Tým, že nekupujem haldy oblečenia, ale naozaj iba zopár kúskov (lebo aj tak väčšinu zdedia alebo nájdem na swapoch), môžem s čistým svedomím kúpiť niečo, čo sa mi naozaj páči a je aj trochu drahšie. A hlavná výhoda je, že mi z týchto vecí nikdy nič nezostane doma. Stačí ich ponúknuť na bazáre a sú preč do pol hodiny.
Nakupovala som aj veci dopredu (veď dorastie). Potom som na ne zabudla a o rok dokúpila zase. A kupovala som iba nové.
Vyberám veci vždy podľa toho, čo potrebujú teraz – nie, čo možno budú potrebovať o rok alebo o dva. Nebojím sa swapov ani bazárov. Často na nich kúpim veci, ktoré by som v plnej cene jednoducho nekúpila. A hlavne majú pre mňa pridanú hodnotu v tom, že využijem už existujúce veci, netreba vyrábať nové.

Veľa vecí som si nechávala pre istotu. Veď čo ak ich bude ten náš syn potrebovať aj tie desiate rifle?
→ Darované veci triedim hneď. Veľa vecí dostávame od kamarátiek a rodiny. Nielen nové ako darčeky, ale aj nosené. Všetky veci triedim hneď – aby som nemala doma znova takmer obchod s oblečením. Je jasné, že sa medzi nimi nájdu aj veci, ktoré sa mi veľmi páčia, ale ak je to vec, ktorú nepotrebujeme, viem povedať nie a nechať doma naozaj len to, čo deti potrebujú a majú reálne šancu vynosiť. Aby sa mi opäť nestávalo, že ďalej posúvam ešte veci s visačkami alebo jeden alebo dvakrát oblečené.

Našli ste sa v niektorom bode?

21.1.2022

Určite máte veľa skúseností s tým, ako vám zlepšila deň nejaká maličkosť. Stretnutie s človekom, ktoré ste dlho nevideli, neznámy, ktorý vás pustil v obchode pred seba, keď ste mali len malý nákup alebo dieťa, ktoré vám zakývalo, keď ste ho pustili s mamou cez priechod.

Pozerajte sa na dnešný deň z pohľadu maličkostí a hľadajte ich vo všedných činnostiach.

Ozdobte deťom raňajky alebo im z písmeniek v polievke vytvorte na tanier ich mená, zavolajte niekomu len tak pre radosť z jeho hlasu, poriadne počúvajte, ľudí, s ktorými sa dnes budete rozprávať, doneste staršej susede kúsok koláča, ktorý ste upiekli, nakúpte niekomu, kto je v karanténe.

Určite prídete na veľa ďalších možností, ktoré skrášlia váš dnešný deň vám aj ostatným.

Majte krásny piatok.

22.1.2022

Ak sa vám zdá, že sa vaše deti vôbec nehrajú alebo že celý deň iba vyťahujú nové a nové hračky, ale pri žiadnej nevydržia viac ako tri minúty, môže to byť práve tým, že ich máte doma veľa.

Podľa toho, čo chcete pri triedení hračiek dosiahnuť, existuje niekoľko overených postupov:

Chcem len, aby sa deti hrali.
→  Hračky rotujte. Rozdeľte si hračky na kategórie a nechajte v izbe len zopár – jednu stavebnicu, jedného plyšáka, jedno puzzle, jednu bábiku, a podobne. Môžete pokojne nechať tie, s ktorými sa vaše deti teraz hrajú najviac. Po týždni vymeňte za iné, ktoré máte uskladnené niekde mimo ich dosahu.

Máme doma hračkárstvo, chcem vedieť, ktoré hračky majú deti najradšej a ktoré môžem poslať do sveta.
→  Urobte si pokus, podrobnejšie som ho už opisovala u seba na blogu (https://zuzanasutova.sk/kolko-hraciek-potrebuju-vase-deti/). Princíp je v tom, že zoberiete deťom všetko, čo majú a postupne im pridávate to, čo si vypýtajú. Určíte si časový limit, do ktorého chcete mať pokus ukončený. S pravdepodobnosťou blížiacou sa k 100% vám po troch alebo štyroch mesiacoch už medzi tie, ktoré si deti pýtajú, nepribudnú žiadne z odloženej kopy.

Musím zredukovať, ale neviem čo a koľko.
→  Zoberte si k tomu deti, nech sami vyberú, čo by radi posunuli. Možno sa budete čudovať, ale často majú menší problém povedať, čo už nechcú, než my. Ak si myslíte, že finálny počet ešte potrebujete zredukovať, dotrieďte to jemne aj vy. Ale za žiadnych okolností neberte nič, čo vaše dieťa miluje. Nikdy. Aj keby sa vám to hocijako nepáčilo. (Ak sa bojíte, že niektorú z vecí, ktorú ste vytriedili vy ešte budú chcieť, odložte ich bokom a v prípade potreby vrátite.)

Máme doma vytriedené, som spokojná.
→  Gratulujem! Potom už stačí len dať pozor, aby to tak u vás zostalo. Stanovte si pravidlo: jedna hračka domov, jedna hračka preč. Inak sa môže stať, že prídu jedny narodeniny a je po paráde.

Aké sú výhody toho, že deti majú menej hračiek:
→  Viac si ich vážia.
→  Lepšie sa sústredia.
→  Viac sa hrajú.
→  Vy máte menej roboty s upratovaním po celom dome.
→  Deťom sa lepšie upratuje ich izbička.
a je ich ešte oveľa oveľa viac.

Moje eko-bio-minimalistické tipy navyše:
Chodievajte s deťmi na swapy. Nech si vyberú hračky, s ktorými sa zahrajú, nechajú si ich mesiac alebo dva a prineste ich opäť do swapu. Veľa hračiek je takých, že dieťa zaujmú, ale stačí sa s nimi pohrať párkrát. Na swapoch presne viete nájsť takéto hračky, ktoré potom s pokojným svedomím môžete posunúť ďalej a vám nebudú doma zavadzať. Alebo vyskúšajte požičovňu hračiek.

Nemajte výčitky svedomia. Vôbec neplatí, že čím viac hračiek, tým šťastnejšie a spokojnejšie dieťa. Stačí si prečítať zopár výskumov. Nie ste zlí rodičia, ak vaše deti nemajú doma hračkárstvo.

Majte zoznam aj pre deti a zapisujte si doňho, čo chcú. Keď príde sviatok, budete vedieť ľahko identifikovať, čo bol pre deti len chvíľkový ošiaľ a čo spomínajú často.

A keď sme pri nakupovaní, nebojte sa hračiek z druhej ruky ani ako darčekov. Bazárovo zoženiete množstvo presne takých vecí, ktoré iné dieťa použilo raz alebo dvakrát. Za zlomok ceny. Šetríte tým aj prírodné zdroje, lebo sa rovnaká vec nemusí opäť vyrábať.

Rozprávajte sa s deťmi, keď sú už väčšie, aj o tom, čo spôsobuje, ak nakupujeme veľa. Ak sami uvidia, že minimalizujete v celom živote a nechcete to iba od nich, pôjde vám to spolu ľahšie.

Ktorý postup je pre vás ten pravý a použijete ho pri dnešnej úlohe? Pochváľte sa do komentára.

23.1.2022

Toto je pre mňa najcitlivejšia téma. Svoje knihy som dokázala zredukovať s pomocou jedného silného momentu uvedomenia (o tom pri triedení obývačky), ale tie detské sú naozaj srdcovka. Napriek tomu som sa ale naučila ich citlivo triediť, meniť a hlavne, nekupovať v takých množstvách, ako kedysi (čo by ma pri intenzite čítania nášho staršieho syna dnes finančne zruinovalo).

Takže, ktoré knihy napríklad vytriediť?
 Knihy, ktoré sa už nehodia veku detí – máte doma pubertiaka a stále šetríte niekde leporelá?
→ Knihy, ktoré boli zlá kúpa alebo nevhodný darček – dali ste knihe tri, štyri a aj viac šancí, ale bol to krok vedľa?


Darujte im novú šancu. Knihy sú veľmi vďačný artikel aj na bazárový predaj. Najmä tie, ktoré sú takmer nové. Ale aj staršie knihy v dobrom stave sa rýchlo míňajú napríklad na swapoch, pripadne ich ponúknite kamarátke, ktorá má mladšie deti.

Ak ste už identifikovali tie, ktoré u vás zostanú, ale stále ich je veľa, nechajte v izbe zopár a rovnako ako hračky, obmieňajte ich.

Cieľom minimalizovania pri deťoch je aj to, aby sa vám podarilo mať v izbe voľný a vzdušný priestor na hranie, ktorý povzbudzuje kreativitu. Preto, ak Vám aj po včerajšom a dnešnom triedení zostane viac hračiek a kníh, než ste si povodne mysleli, naozaj ich v izbe nechajte zopár. Tak, aby sa v nich dobre orientovalo, aby neboli ledabolo pomiešané a nahádzané v krabiciach, ale aby dieťa presne vedelo, čo kde nájde. Tie zvyšné zabaľte mimo ich dosah napríklad do komory (alebo do tej časti skrine, ktorú už nepotrebujete, lebo ste úspešne pretriedili šatník). A rotujte.

Ak máte doma malého knihomoľa, takisto ho berte na swapy. A určite mu založte čitateľský preukaz do knižnice. Môže si domov pokojne zobrať desať kníh, nájsť si pre seba tú pravú a čítať, koľko mu srdce ráči. A keď objavíte napríklad vďaka knižnici niečo, čo vaše dieťa chytilo za srdce, veľmi ľahko mu na narodeniny dáte darujete novinku z jeho obľúbenej edície.

24.1.2022

Veľa ľudí má v spálni iba posteľ, prípadne ešte skrine s oblečením. Keďže tie sme už vytriedili minulý týždeň, na dnes nám zostali iba posteľná bielizeň a spálňové vodorovné plochy.

Ak som na niečo zabudla, ozvite sa!

O obliečkach som písala niečo už pri uterákoch – za nejakých záhadných okolností sa nám doma ich počet rozrástol na 8 párov pre dospelých, pričom my sami sme si kúpili jedinú súpravu. Takú, ktorá sa nám naozaj páčila. Okrem toho, že sme nemali reálnu možnosť takýto počet využiť, tak nám zaberali neskutočné miesto v skrini. S príchodom sušičky do našej domácnosti sme zistili, že nám doma stačia jedny obliečky pre každého – ráno zvlečieme, na obed vyperiem a vysuším, večer oblečiem. Druhý pár sme posunuli na chatu a zvyšok sme darovali. A povedali sme si, že keď tieto doslúžia, investujeme do kvalitnej ľanovej posteľnej bielizne, ktorá vydrží roky rokúce.

To je samozrejme naša skúsenosť, tá vaša môže byť pokojne iná. Rovnako aj vaša potreba – možno radi ladíte posteľnú bielizeň s ročným obdobím, preto potrebujete mať obliečok viac.

Prejdite si dnes teda svoju posteľnú bielizeň, reálne zvážte, či máte možnosť všetko využiť alebo v skrini nájdete ešte nejaké desať rokov zabalené, ktoré ste dostali ako svadobný dar.
Veci, ktoré vytriedite, posuňte ďalej – buď rodine v núdzi, oslovte miestnu nocľaháreň pre ľudí bez domova, plachty napríklad prijímajú aj útulky pre zvieratká. (Stačí popozerať na internete, do útulkov sa napríklad hodia aj vytriedené čistiace prostriedky, ktoré sme triedili začiatkom mesiaca: https://www.facebook.com/…/a.85752034…/4439220042852812/)

Ak sa na to cítite, trieďte aj ďalej. Možno máte doma súpravu paplónov a vankúšov na každé ročné obdobie, ale aj tak používate len tie celoročné. Možno máte doma 10 diek.

A potom sa pozrite na vodorovné plochy v spálni – na posteľ, nočné stolíky (ak máte) alebo komody. Čisté vodorovné plochy bez neporiadku vytvárajú vizuálny poriadok a viete že existujú aj výskumy o tom, že sa v takých izbách lepšie spí?

Na dnes hotovo, čaká nás ešte triedenie obývačky, ktoré som nechala nakoniec, lebo v nej máme často odložené aj veci, ktoré majú pre nás citovú hodnotu.

Majte pekný deň a vidíme sa opäť zajtra.

25.1.2022

Dnes sa pozrieme na všetky zmluvy, certifikáty, záručné listy a pokladničné bloky, prípadne aj na ďalšie dôležité dokumenty, ktoré doma máte.

Možno ich máte dokonale usporiadané, založené, označené, možno ale naopak, nové dodatky k zmluvám, ktoré nemáte online, len tak prihodíte na kopu. Skúsime si v tom dnes urobiť poriadok.

Vyberte všetky dôležité dokumenty, ktoré doma máte. Vytrieďte ich podľa kategórií, ak sú osobné, tak aj podľa človeka, ktorému patria.

K zmluvám priraďte ich nové dodatky – napríklad ak máte pracovnú zmluvu, ktorú obnovujete pravidelne dodatkom o zvýšení príjmu alebo o aktualizovaných pracovných podmienkach, dodatky k zmluvám od poskytovateľa energií a podobne.

Ak nájdete medzi zmluvami aj veci, ktoré sú už neaktuálne, napríklad splátkový rozpis mesačných platieb za internet alebo zmluva o paušále od operátora, od ktorého ste odišli pred piatimi rokmi, dôkladne ich skartujte.

Ak máte chuť a čas, všetky zmluvy si naskenujte, pomenujte a nemusíte ich mať v papierovej podobe.

Osobné dokumenty – rodné listy, diplomy, sobášny list, vysvedčenia – majte uložené tak, aby ste ich mali vždy pokope a oddelene od dokumentov k veciam, bytu, domu, či autu.

Ak doma poctivo odkladáte záručné listy alebo pokladničné bloky pre prípad reklamácie, je dobré z času na čas ich pretriediť – a vyradiť tie, na ktoré si už záruku uplatniť nemôžete, prípadne z vecí, ktoré ste už medzitým posunuli ďalej.

Bločky a faktúry, ktoré sú ešte platné, si založte do obalov podľa rokov – bude sa vám nabudúce ľahšie triediť – nemusíte prechádzať jeden po druhom, ale ak uplynie ďalší rok, jednoducho vytriedite všetky veci, ktorým uplynula za ostatný rok záruka.

Rovnako môžete vyradiť kilá papiera v prípade, že si odkladáte aj manuálny na použitie k určitým veciam – všetky manuály už nájdete online a nemusia vám doma zaberať priestor.

Podarilo sa vám niečo vytriediť a usporiadať? Odfoťte mi do komentára, poobede pridám fotku aj ja.

Majte pekný deň.

26.1.2022

Pomaly sa blížime do finále. Každý sa rád doma cíti príjemne a dekorácie sú práve tými maličkosťami, ktoré dokážu navodiť atmosféru a zútulniť interiér. Dnes sa pozrieme priamo na ne.

Ak máte doma presne len tie dekorácie, ktoré používate a napríklad ich meníte podľa obdobia, je to úplne v poriadku. Horšie to je, ak máte v skrinkách v obývačke a kadejakých krabiciach odložené veci, ktoré ste nevytiahli tak dlho, že ste aj zabudli, že ich máte. Len ich prekladáte z jedného miesta na druhé a neviete, čo s nimi.

✅ Zhromaždite si dnes na jedno miesto všetky dekorácie, ktoré máte.

✅ Vytrieďte ich podľa ročných období, v ktorých ich používate (alebo nepoužívate). Nezabudnite pridať ani všetky ozdoby na vianočný stromček.

✅ A pri každej sa sami seba opýtajte, či ju niekedy v živote plánujete ešte použiť. (Ak je to sentimentálna vec, ktorá sa vám spája s niekým, kto vám ju daroval a neviete, čo s ňou, odložte si ju bokom. Sentimentálne predmety budeme triediť ešte na konci mesiaca. Tie sú ozajstnou čerešničkou na torte.)

✅ Vytrieďte všetko, čo ste si kúpili z dlhej chvíle, čo sa vám zapáčilo v obchode, ale domov sa vám to nehodilo alebo čo už vôbec nezodpovedá vášmu vkusu. Dekoratívne predmety môžete zaniesť do reuse centra, dievčatá z @Baterkáreň – prírodná kozmetika a drogéria, kurzy, swapy a reuse centrum, alebo ich darujte cez Nevyhadzujte

✅ A doma si nechajte naozaj len to, čo milujete a používate. Dekorácie sú na to, aby oživovali váš domov. Nie na to, aby ležali zabudnuté v skrinke. Nechajte všetky takéto vecičky tešiť niekoho, kto ich bude rád používať.

Môj eko-bio-minimalistický tip navyše sa týka práve vianočných ozdôb.
☑️ Ak máte potrebu každý rok si nakúpiť vianočné ozdoby v aktuálnej farbe sezóny, rozmýšľajte, či sa to nedá urobiť aj ekologickejšie. (Alebo si vyhľadajte Yiwu, mesto v Číne, kde sa vyrába väčšina vianočných dekorácií a možno vás to rovno prejde. https://www.bbc.com/…/20141218-the-hidden-home-of…).

☑️ Môžete investovať do kvalitných ozdôbok, na ktoré sa budete tešiť celý rok a budete sa z nich tešiť dvadsať rokov, alebo, ak máte radi zmeny a chcete každý rok niečo iné, vyskúšajte swapy vianočných dekorácií alebo si na jeden rok vymeňte výzdobu so sestrou, mamou, švagrinou či kamoškou.

27.1.2022

 Dnešná úloha bude pre mnohých možno ešte náročnejšia, než triedenie sentimentálnych predmetov.

🤔 Ako často sa vám stáva, že celý víkend len tak pobehujete, odpratávate, vysávate, varíte, periete, skladáte, niečo upečiete, navštívite rodinu a ani neviete ako, je nedeľa večer a ste ešte viac zničení než v piatok poobede? Alebo vidíte rôzne tipy na výlety, podujatia, do toho treba urobiť nákup, zobrať dieťa (áno aj cez víkend) na krúžok alebo stihnúť aspoň turistiku? Veď každý má bohatší spoločenský život a stíha toho viac ako vy!

🤗 Naučte sa nič nerobiť. Alebo ešte dôležitejšie, dovoľte si nič nerobiť. Nemajte výčitky z toho, že nenavaríte, ale si niečo objednáte, z toho, že nedáte cez víkend ani turistiku s deťmi, ale budete celý deň len tak polihovať, možno sa ani nevyzlečiete z pyžama. Občas taký deň potrebujeme všetci. Zapáľte si doma sviečky, založte v krbe, pozrite si deťmi staré fotky alebo si poobede pozrite spolu rozprávku.

28.1.2022

Spravte si dnes nostalgický deň – sadnite si s deťmi popoludní k starým fotkám. A zároveň, ako ich budete spolu prechádzať, ich pretrieďte.

✨ Niektorí minimalisti radia, aby ste sa zbavili aj všetkých fotiek a jednoducho ich digitalizovali. U nás doma napríklad ale máme radi, keď si spolu k fotkám spolu sadneme a pozrieme si ich. Nemáme ich veľa, ale pripomínajú nám, čo sme spolu zažili. A možno práve preto ich tak radi pozeráme – ak by sme mali krabice plné nahádzaných fotiek, ktoré by nemali systém, viem si predstaviť, že by sme chuť pozrieť si ich nemali.

✔️ Či už ste človek, ktorý má doma haldy fotiek, alebo máte iba pár, sadnite si dnes k nim a vytrieďte ich.

✔️ Zoraďte si ich aspoň približne podľa rokov a spravte si vo fotkách systém.

✔️ Vytrieďte duplikáty, nepotrebujete mať predsa doma dve či tri rovnaké fotky.

✔️ Ak máte fotky, ktoré ste už pred dvoma rokmi dávali tlačiť pre starých rodičov, ale akosi ste na to zabudli, odložte si ich na viditeľné miesto a dajte im ich hneď, ako s nimi budete.

✔️ A možno medzi nimi nájdete aj také, ktoré si už pripomínať nechcete a rozhodnete sa ich zbaviť.

Majte príjemný deň plný spomienok. 🤍

29.1.2022

 Dnes sa pozrieme na zvyšok obývačkovej steny, špeciálne na knihy.

Už som to pri detských knihách spomínala, knihy milujem. A kedysi som chcela mať doma jednu miestnosť iba na čítanie. Knihy som nakupovala často a potom som si ich obdivne vystavovala na polici. Nesysliť ich doma mi pomohla jedna jediná myšlienka o motivácii, ktorú mám pre to, aby som doma knihy mala. Uvedomila som si, že väčšinu z mojich kníh som prečítala len raz a už sa k nim nechcem vracať a doma skladujem možno iba preto, aby iní videli, aká som sčítaná. Lebo mi išlo o to, čo si ľudia o mne myslia a ako ma vidia.
Doma som si nechala v polici tie, ktoré mám najradšej a rada sa k nim vraciam.

Ako knihomoľke mi veľkú službu robí kamarát, ktorý je prekladateľ, takže mi požičiava veľa zo svojich noviniek, knižnica, kam chodím takmer každý týždeň a čítačka, v ktorej viem mať celú knižnicu a zaberie minimum miesta.

✅ Vyberte z obývačkovej steny všetko, čo vám tam zostalo ešte nevytriedené, okrem sentimentálnych predmetov.

✅ Vytrieďte knihy podľa toho, či ich ešte niekedy plánujete čítať alebo sa vám budú hodiť. Špeciálne to platí o skriptách, učebniciach alebo už absolútne neaktuálnych knihách (o tehotenstve, keď sú vaše deti už školáci a naozaj ďalšie nechcete, napríklad).

✅ Máte v knižnici knihy, ktoré ste kúpili, ale nikdy ich nečítali? Skúste im dať poslednú šancu cez Vianoce, ale ak si k nim nenájdete cestu, nájdite im nový domov. Kde?

✅ Skúste ich predať na Čarovnej poličke, zaniesť do antikvariátu, darovať do knižnice alebo do knižnej búdky, či posunúť cez nevyhadzujte.sk

✅ Potom pretrieďte ostatné veci, ktoré sme ešte nestihli a možno máte uložené v obývačke – starú elektroniku, káble či sviečky. Nechajte si len veci, ktoré používate (ak napríklad nájdete starý ovládač z televízie, ktorú už desať rokov nemáte) alebo používať budete.

💚 Zajtra nás čaká posledný deň, v ktorom ukončíme celomesačné upratovanie.

Prajem vám pekný deň. 💚

30.1.2022

Ak si radi schovávate vstupenky, pohľadnice, výtvory vaše alebo vašich detí, zošity, prípadne máte doma kopec sošiek, sviečok alebo ďalších spomienkových predmetov, ktoré ste od niekoho dostali alebo vám niekoho pripomínajú, tak dnešný deň je pre vás.

Nechala som ho schválne na koniec, aby ste v tejto fáze mali za sebou upratanie celého vášho domu alebo bytu a možno vám to pôjde ľahšie.

✅ Ak sa necítite na zredukovanie týchto vecí, tak si uplatnite právo veta a na dnes máte hotovo.

✅ Ak to chcete vyskúšať, tak smelo do toho.

✅ Vedeli ste, že viac ako tretina Slovákov necháva nechcené dary len tak ležať v skriniach? Často si ich nechávame práve kvôli výčitkám svedomia, hoci sa nám veci nepáčia, alebo ich nevieme využiť. Nájdite nechceným darom nový domov, niekoho potešia a bude si tie sošky, ktoré sa vám nepáčia s hrdosťou vystavovať.

✅ A potom tu máme veci, ktoré si nechávame preto, že nám niečo pripomínajú – možno šaty zo stužkovej. Niekedy ale stačí si uvedomiť, že spomienky nezmiznú preto, že zmiznú veci.

✅ Rovnako je to s vecami, ktoré máme po niekom. Možno máte po svojej milovanej starej mame, ktorá už nie je medzi nami, štyri sety pohárov, dva sety príborov a jednu sadu tanierov. Ak viete, že tieto veci nemáte šancu použiť, čo takto si nechať jednu vec alebo dve veci, ktoré vám budú pripomínať milovanú osobu?

❤️ Viem, že toto je veľmi citlivá téma, takže ak aj pri triedení zistíte, že sa týchto vecí neviete zbaviť, nemajte vôbec zlý pocit. Práve naopak, buďte na seba pyšní, pretože ste za tento mesiac toho stihli veľmi veľa

📆 Dnešným dňom Januárová výzva končí. Ďakujeme, že ste sa do nej pridali! 

❤️ Do komentárov nám môžete pridať fotku/napísať, čo sa vám podarilo vďaka našej výzve!

Pridaj komentár