Za hroziaci blackout nemôže OZE.

OZE boli obvinené zo zavinenia hroziaceho výpadku energetickej sústavy.

rozdelovnik

Európe hrozil v prvom januárovom týždni veľký blackout. V januári došlo v dôsledku výpadku rozvodne v Chorvátsku k rozpadu európskej energetickej sústavy na dve časti. Na severozápade Európy bol v jeden moment nedostatok elektrickej energie a na juhovýchode jej prebytok vo výške okolo 6,3 gigawattu. Tento stav takmer viedol k rozsiahlemu výpadku dodávok elektrickej energie na celom kontinente.

rozdelovnik

Spoločnosti Wien Energie a EVN, i odborníci zo slovenského energetického sektora za hlavný problém označili rozvoj obnoviteľnej energie, ktorá svojou kolísavosťou spôsobuje  nestabilitu siete.

 

Stabilita a odolnosť sústavy voči výkyvom alebo poruchám podľa riaditeľa SAPI Jána Karabu závisí do veľkej miery aj od toho, „v akom technickom stave sú kľúčové prvky infraštruktúry ako sú vedenia a rozvodne.“ „Pri udržaní stability siete je dôležité, ako rýchlo a precízne je možné riadiť zdroje na jednej strane a odbery na strane druhej.

Christoph Maurer – riaditeľ konzultačnej spoločnosti zameranej na energetickú stabilitu Consentec a poradca nemeckého ministra hospodárstva taktiež tvrdí, že obnoviteľné zdroje v strednej a východnej Európe túto krízovú situáciu nespôsobili.

Podľa Floriana Pinka firmy Wien Energie a EVN situáciu zneužili na to, aby presadzovali vlastné projekty. V súčasnosti sa totiž snažia o štátu podporu pre výstavbu batériových úložísk a výrobu elektriny z plynu. Obavy zo stability siete im v tom pomáhajú.

Európa má jednu z najväčších vzájomne prepojených synchrónnych elektrických sústav na svete, čo sa týka jej veľkosti a počtu dodávaných zákazníkov. Takýto druh udalosti sa môže stať v akomkoľvek systéme elektrickej energie, zdôrazňuje Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav.

rozdelovnik

Čo sa vlastne stalo?

 

Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) presnú príčinu udalosti stále vyšetruje. Viac o analýze, ktorú vydali si prečítate v článku @euractiv.sk

 

#klimanews #dailynews #dnescitam #dnespisem #oze 

Pridaj komentár