Zelenšia kúpeľňa (časť prvá)

Aj vy máte kúpeľňu plnú fľaštičiek, krémikov a vodičiek? A načo vám to  všetko je, prosím vás?!

Akosi nerozumiem, načo sa v niektorých domácnostiach objavuje 36 druhov sprchových gélov a 13 fľaštičiek s prípravkami na umývanie vlasov. Toto akosi môj mozog nikdy „nezebere“. Že vy ich toľko nemáte? A čo ostatné prípravky? Spravte mi radosť, postavte sa, choďte do kúpeľne a spočítajte všetky výrobky v plastových obaloch. Koľko? KOĽKO?! No vidíte…

Veľkú časť nášho plastového odpadu tvoria práve výrobky dennej hygieny a starostlivosti o telo, vlasy a pleť. Moja lenivosť ma vždy viedla k tom, aby som používala čo najviac „širokospektrálnych“ výrobkov.  Viedla ma aj k tomu, aby som ich používala čo najmenej. Veľa výrobkov, ktoré mnoho ľudí považuje za nevyhnutnosť som nepoužila roky. I keď je pravda, že moje vlasy sú samostatná jednotka, živý organizmus, ktorý sa o seba okrem umývania dokáže postarať sám (respektíve je na nich vidno, že sa o ne nikto nestará, ale vyzerajú relatívne ok…a to mi stačí).

Ak vám to nie je prirodzené, nemá zmysel urobiť kompletnú revolúciu v kúpeľni. Nižšie však nájdete dva z prvých „kúpeľňových typov“, ktoré vás minimálne donútia zamyslieť sa nad stavom vašich zásob. Začneme pekne od začiatku, od základných hygienických návykov.

 

  1. Čisté telo

Jedna z najlepších vecí, aká sa mi vôbec mohla stať bolo (znovu) objavenie tuhých mydiel. Vždy som mala veľmi suchú pokožku, takže som si kupovala rôzne výživné gély, mlieka a oleje. Vkuse som sa niečím „patlala“, aby bola moja pokožka vyživená,  hebká a „čokoľvek čo mi reklama pripomenula, že nie je, ale určite by mala byť“. Čo vám poviem, odkedy ich nepoužívam, moja pokožka suchá nie je.  Vôbec. Moja pokožka nemá násilnú vôňu a nie je šmykľavá.  Naopak, je jemná a príjemne voňavá (tak akurát). Kúpou gélu či tekutého mydla navyše okrem množstva chemikálií platíte aj za vodu, ktorá je ich súčasťou. Nie je rozumnejšie kúpiť koncentrovanejší výrobok, ktorý vám vydrží niekoľkonásobne dlhšie? A úplne top je, že neplatíte za zbytočný plastový obal!

Našťastie sa na trhu objavilo veľké množstvo voňavých slovenských značiek, ktoré vyrábajú kvalitné tuhé mydlá.  Silno vám odporúčam vyskúšať napríklad 2SIS, Mylo či Musk. Týmto zostávam verná ja, ale určite nájdete veľa parádnych mydiel aj mimo týchto troch slovenských značiek.

Pokiaľ sa bojíte experimentovať s neznámymi značkami a vôňami, prechodným stavom pre vás môže byť používanie tuhej formy mydla komerčného výrobcu. Takéto mydlá sú zvyčajne balené v pevnom papieri, takže minimálne balenie je ekologickejšie.

  1. Voňavé pazuchy

Dobre. predpokladám, že doma nemáte 5 dezodorantov , ktoré by ste striedali, ale aj ten jeden jediný sa dá vymeniť za bezpečnejšiu a zdravšiu alternatívu.  A áno, pravdepodobne sa dá existovať aj bez neho, ale zasa buďme ohľaduplní aj k ľudom v našej bezprostrednej blízkosti, nie len k našej planéte. Spotené pazuchy sú spotené pazuchy a je jedno, či sa umývate svätenou vodou! Slovenské značky sa pochlapili aj v tejto oblasti. Na trhu je niekoľko dezodorantov, ktoré majú zdravšie zloženie a ktoré sú balené v kompostovateľných obaloch. Vyskúšajte dezodoranty od Mylo alebo Ponio, na výber méte niekoľko vôní. Ja osobne už takmer dva roky používam dezodoranty od Ponio, najradšej mám ich pomarančovo-eukalyptový. Zvládajú  stresové situácie, jogu aj prerábku rodinného domu v 40 stupňových horúčavách.

Prvá lekcia ukončená, nabudúce si povieme niečo o tom, ako môže vyzerať každodenná starostlivosť o pleť.

Pridaj komentár