9 klimaspráv, ktoré by vám nemali uniknúť.

Klimanewsfilter.

Cirkulárny Hub vám každý týždeň prináša súhrn najdôležitejšieho diania a správ zo sveta ochrany životného prostredia.

Váš obľúbený týždňový prehľad najdôležitejších správ zo sveta klímy je tu. Pozrieme sa do vôd Dunaja, na odpady na Slovensku a na prelomové súdne rozhodnutie z Francúzska. #klimanewsfilter.


1 Prichádzame o 1% populácie hmyzu ročne. klimanewsfilter studia hmyz

Štúdia ukazuje, že populácia hmyzu klesá už takmer po dobu 100 rokov. Vedci nie úplne nerozumejú príčine poklesu. Ich štúdia je založená na štúdiu z 41 krajín na 5 kontinentoch.  Hmyz je enormne dôležitým prvkom pre zachovanie rozmanitosti života na zemi. Hmyz má kľúčovú rolu v cykle živín, rozklade organického materiálu a predstavuje obrovskú potravnú základňu pre množstvo iných živočíchov.

 


2 Klimatická žaloba. klimanewsfilter klimazaloba

Francúzsko je vinné z nedostatočného spĺńania klimatických cieľov. Rozhodnutie francúzskeho súdu podľa komentátorov ukazuje, pasivita štátu vo veci klimatickej krízy nemá byť tolerovaná. Tento verdikt môže byť posilnením pre vôlu podávaať klimatické žaloby aj na vedenie ďalších štátov, kde obyvatelia nie sú spokojní s konaním vedenia, vo veci klimatickej krízy.  

@a2larm

 

3 Pramálo vyťažených materiálov vraciame do obehu. klimanewsfilter circular gap report

Report hovorí, že tak robíme len so 8,6% zo všetkých využívaných materiálov. Lineárna ekonomika je v nás naozaj silne ukotvená. Znamená to ale i to, že máme pred sebou šancu – nevyužitý potenciál cirkulárnej ekonomiky. Pretože cesta k dosiahnutie cieľov (v rámci možností) k Parížskej dohody je cirkulárna.

https://www.circularity-gap.world/2020

 


4 Podporte výzvu Komisii. klimanewsfilter vyzva na podpis

 

 

Pripomeňte spolu s nami Európskej Komisii, že aj úpravy Smernice pre priemyselné znečistenie musia byť prijaté v súlade so záväzkami Green deal.

zdroj: www.cleantheindustry.eu

 


5 #PlasticFreeDanube klimanewsfilter odpady v dunaju

Iniciátori projektu #PlasticFreeDanube analyzovali 2000 kg plastov v Dunaji, ako aj pozdĺž tejto rieky. Zameriavali sa na makroplastový odpad, ktorý je väčší ako 5 milimetrov. Plastové, ľahké a stabilné materiály sa zaradili medzi materiály, ktoré ohrozujú životné prostredie, a stali sa globálnym problémom.

Rieky sú pritom považované za jeden z hlavných zdrojov znečistenia. Konkrétne asi 80 % plastového odpadu, ktorý znečisťuje svetové oceány, sa prepravuje cez rieky. 

 


6 Ako dosiahneme stanovené ciele v odpadovom hospodárstve?klimanewsfilter odpady

Produkcia komunálneho odpadu na SRnarastá, narastá i miera recyklácie. Do roku 2035 ma naša miera recyklácie stúpnuť až na 65% a miera skládkovania by sa mala znížiť na 10 % odpadu.

Ako sa k tomu dopracujeme?

@envipak

 


klimanewsfilter podporte nas 2% klimanewsfilter hladame dobrovolnikov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


nevyhadzujte portal


Pridajte sa do mailinglistu. 


Ďakujeme krásne za pozornosť, nevieme ani vysloviť ako moc si vašu podporu vážime ?

 

 

#klimanews #dnespisem #dnescitam #spravy #klima #klimatickakriza #zmenaklimy #ochranaprirody #cirkularnyhub #sauvedom #vybersprav #odpady #biodiverzita  #slovensko #francuzsko #sudnyproces #klimatickazaloba 

 

 

 

 

 

Chcete dostávať čerstvý newsfilter priamo na mail? Registrujte sa tu, je to len pár klikov.

Pridaj komentár