Aby zvieratá neskončili po Vianociach na ulici: Dôvody, prečo zvieratko nedarovať ako darček!

 

Možno sa zdá niekomu tento nápad ako dobrý, zvieratko vie naše životy skutočne rozžiariť, hlavne v tomto období, kedy sme jeden od druhého oddelení a cítime sa sami. Prax však vyzerá inak. Ročne je darovaných tisícky psov, mačiek, morčiat či iných zvierat ako darčeky, tie však často končia kvôli nezodpovednosti a nepripravenosti majiteľov na ulici či v útulku.

 

Prečo je tento nápad na darček mierne zvrátený?

 

Zviera ako darček naberá dojem „predmetu“, ktorý nemá city, potreby, slúži jednoducho ako darček a podporuje sa tým myšlienka speciesizmu. Viac o tom, čo je to speciesizmus, si prečítate tu: https://sauvedom.sk/uvod-do-ideologie-speciesizmu-preco-je-kritizovany/

Ak nie je toto prekvapenie vopred dôkladne premyslené, nie je to dobrý nápad. Zviera je plnohodnotným tvorom, ktorý má svoje potreby, svoju osobnosť, pocity…

Dobrý nápad je to jedine vtedy, ak sa celá rodina a domácnosť na tom zhodnete alebo to prekonzultujete s človekom, ktorý má byť obdarovaný. Rozhodne nerobte toto rozhodnutie ako prekvapenie. Nie vždy sa toto prekvapenie stretne so želanými očakávaniami a zviera môže skončiť na ulici, ponechané na poli, v lese či v útulku!

 

 

Dôvody, prečo nedarovať zvieratko ako darček

 

1. Starať sa o zviera je dlhodobý záväzok

Zvieratko potrebuje majiteľa (pet parent-a), ktorý bude mať naňho čas, energiu, peniaze a skutočný záujem sa oňho starať. Mnoho ľudí toto dopredu nepremyslí.

 

2. Starať sa o zviera je nemalá investícia

Táto starostlivosť znamená váš čas a vaše peniaze. Starostlivosť o zvieratko stojí nemálo peňazí. Potrebuje svoj peliešok, kvalitné krmivo, veterinárnu starostlivosť či iné potreby, ktoré treba pravidelne dopĺňať či kupovať.

Rovnako je potrebné venovať zvieratku svoj čas a pozornosť – na hry, na maznanie, na venčenie, na tréning či cvičenie. To je potrebné od okamihu kedy prekročí prah vášho domova.

 

 3. Starať sa o zviera znamená zodpovedné zváženie

Nikdy nedarujte zvieratko niekomu kto nebol na to upozornený alebo pripravený. Ak aj vy sami riešite túto otázku, poriadne zvážte, či sú na to vhodné podmienky. Určite by ste mali zistiť, či nie ste náhodou vy alebo rodinní príslušníci alergickí, či máte na to vhodný životný štýl, energiu. Darovať zviera na Vianoce je rovnako nevhodné. Počas sviatkov riešia ľudia mnoho záležitostí, starostlivosť o ďalšieho člena len sťaží situáciu. Ak poznáte niekoho, kto chce zvieratko, pripomeňte mu, čo všetko musí predtým zvážiť

 

4. Starať sa o zviera nie je hranie sa s hračkou

Majte na pamäti, že živé tvory nie sú hračkami. Nemožno sa s nimi hrať a keď vás prestavia baviť, tak sa ich zbavíte. Toto je možné deti učiť už od malička a postupne im vysvetľovať, že starostlivosť o zvieratko je privilégium a zodpovednosť. Nezabúdajte, zviera nie je vec, ale živá cítiaca bytosť. Porušenie zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti sa trestá!

 

Ak zvieratko skutočne chceme a máme na to vhodné domáce podmienky…

 

…v tom prípade tak môžete učiniť. Premyslite si však odkiaľ toto zvieratko zoberiete. Ak by ste chceli čistokrvné plemeno, poriadne si zistite, či ide o solídnych chovateľov s potrebnými certifikáciami a či má dané zvieratko preukaz pôvodu. Ak ho nemá alebo vám ho nechcú chovatelia dať, môže ísť o nelegálnych množiteľov, ktorí chovajú zvieratá v neľudských podmienkach. Takéto množiarne je nutné nahlásiť! Najlepšou možnosťou je zvieratko adoptovať z útulku, ktoré sú preplnené a plné čakajúcich chlpatých miláčikov na vašu lásku.

 

Zdroje:

https://www.mpsr.sk/aktualne/od-1-septembra-zviera-uz-nie-je-vec/13332/

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=7&ID=866

https://dogtime.com/advocacy/32931-pets-gifts-bad-idea

http://zvieraciombudsman.sk/#slide2

 

Zdroj obrázka: getty images

Pridaj komentár