Začíname s minimalizmom… Ako na to?

Ak ste si po prvom minimalistickom článku na našom blogu povedali: „Toto presne chcem, potrebujem doma menej vecí a chcem viac času pre seba a pre to, čo ma baví, len neviem, ako na to,” ste tu správne.

Dnes vám ukážem zopár tipov, ako s minimalizmom začať jednoducho, rýchlo a bezbolestne. Ak ste na ceste k zjednodušeniu svojho života ešte len na začiatku, začnite malými krôčikmi, ktoré vás budú motivovať pokračovať ďalej.

Prečo? Malé, ale trvalé zmeny sú udržateľnejšie, nehrozí vám hneď na začiatku, že z premotivovanosti vyhoríte a radšej sa na to cele vykašlete. Okrem toho, ak postupujete pomaly, nechávate si dosť času na to, aby ste zistili, čo si chcete nechať, čo vás teší, a čo naopak, bude lepšie slúžiť niekde inde.

Čo chcete dosiahnuť a prečo? Dajte si to na papier...

Alebo ak chcete byť viac zero waste, do telefónu. Čo chcete zminimalizovať a prečo? Máte plné zuby preplneného diára, nič nestíhate, alebo vás len nebaví prehrabávať sa plnou skriňou a stále upratovať? A čo si od minimalizmu sľubujete? Chcete skončiť s emocionálnym nakupovaním, ušetriť mesačne nejaké peniaze navyše a možno sa uskromniť a konečne si nájsť prácu, ktorú chcete robiť, nielen tú, ktorá vás platí, ale nebaví? Alebo chcete len jednoducho menej upratovať?

… a spravte prvý krok, nech je to hocijaká maličkosť.

Na svojom zozname máte teraz pravdepodobne viaceré veci, ktoré vyžadujú veľa času a veľa úsilia. Nezačínajte hneď tými najkomplikovanejšími. Spravte najprv malý krok. Vypracte si bločky z peňaženky, upracte tú jednu zásuvku, do ktorej dávate všetky papiere, urobte poriadok v účtoch, ktoré sa vám kopia na botníku. Vytrieďte staré noviny alebo časopisy.

Zbavte sa vecí, ktoré máte doma dvojmo, prípadne viackrát.

Dva otvárače na konzervy alebo víno? Dve, prípadne tri naberačky? Dve rovnaké panvice? Alebo dvoje rifle, úplne totožné ešte aj farebne? A čo posteľné obliečky – máte ich v skrini v piatoch vzoroch, ale reálne stále dokola točíte len dvoje. Zbaľte všetky tieto veci do krabice, odložte ich mimo svojho dosahu, napríklad do garáže alebo do komory. Ak ich nepoužijete v nasledujúcich troch mesiacoch, pokojne ich posuňte ďalej. Nepotrebujete ich.

Až potom sa vrhnite na komplikovanejšie oblasti svojho života.

Ak ste v predošlých dvoch krokoch už vytriedili dve-tri tašky nepotrebných vecí, začne vám aj ďalšie triedenie pripadať jednoduchšie. Trieďte tak, ako je vám srdcu milé – či budete triediť podľa miestností, podľa účelu, na ktorý veci slúžia, alebo podľa toho, komu patria, je na vás. Môžete sa inšpirovať aj rôznymi metódami, ktoré vám „debordelizáciu“ uľahčiť. Pre inšpiráciu, pozrite si tieto metódy:

alebo iné, ktoré nájdete na internete.

Odmietnite nepotrebné.

Triedením získate kopu nového priestoru. Neznamená to však, že si ho teraz zapracete novými vecami.

Cieľom je život si zjednodušiť, dopriať si viac času pre seba tým, že ho nebudete tráviť nekonečným upratovaním. Cieľom je mať doma vzdušnejšie, sviežo, prípadne mať voľnejší diár. Cieľom nie je len vymeniť jedny veci za iné.

Nemusí to nutne znamenať, že teraz začnete odmietať všetky darčeky od kamarátov a rodiny, zamerajte sa na tie menšie veci, ktoré doma naozaj nepotrebujete – rôzne darčekové perá, katalógy, rôzne vzorky zadarmo, reklamné predmety, a podobne. Nenoste si domov veci navyše len preto, že sú zadarmo, za dobrú cenu alebo preto, že sa vám niečo v obchode zapáči. Investujte svoj čas a peniaze radšej do niečoho, po čom dlho túžite a vtedy, keď na to príde správna chvíľa.

Tipy navyše

Čo s vecami, ktoré už doma nechcete? Najjednoduchšie, ale aj najhoršie riešenie, je veci vyhodiť. Keď čítate náš blog, je to určite preto, že máte ekologicky cítiace srdce. Podľa toho sa zariaďte aj pri upratovaní svojho domova – nové veci predajte, používané vo výbornom stave darujte, swapujte, ponúknite na susedských burzách, a podobne. Ak sú veci pokazené a nedajú sa opraviť, budú musieť skončiť v koši. V takomto prípade nezabudnite na to, aby ste ich správne separovali. 

A nezabudnite sa tešiť z každej krabice, ktorú sa vám podarilo vytriediť.

Zdroj titulného obrázka: Nietjuh–2218222, pixabay.com

Minimalizmus so Zuz

O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a prinesie vám množstvo benefitov.

Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.  

Pridaj komentár