Cena za zdržiavanie riešení klimatickej krízy.

dinosaur_meme_climatechange

 

Od “globálneho otepľovania” ku “klimatickej kríze”.

 

Klimatické zmeny už nie sú vzdialenou hrozbou. V priebehu pár rokov sme sa presunuli z oblasti technických správ do každodenných skúseností. Zmeny sú tak očividné, že sa už nedajú “popierať”.

Asi najhorším faktom z toho všetkého je, že čo sa týka riešení – sme stále na začiatku. Aj najnovšia správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy podčiarkuje riešenia – a zdôrazňuje naozaj naliehavú potrebu nahradiť fosílne palivá – je tak aspoň šiestykrát od vydania prvej správy – a to v roku 1990. 

Pred pár rokmi (spomínate si na Parížsku dohodu? 🙂 ) sme “dúfali”, že sa globálna teplota nezvýši viac ako o 1 či 1 a pol stupňa Celzia. Aktuálne smerujeme živote smerujeme k 2, 3 alebo dokonca 4 stupňom…všetko ale závisí od rozhodnutí, ktoré urobíme. Ohrozujeme všetko čo je nám prirodzené, ohrozujeme dokonca aj vlastné podnikanie..!

 

Ale ako sme sa sem dostali, ak vedci už desaťročia varujú pred blížiacou sa krízou?

 

Benjamin Franta uvádza (na konci článku nájdete zdroje), že ropné spoločnosti jednoducho využili svoju ekonomickú silu na oddialenie opatrení, dokonca si najímali ekonómov, aby vypracovali správy o nákladných opatreniach v oblasti klímy. A tieto správy sa využívali a využívajú na zablokovanie a oddialenie klimatických politík.

 

Exxon vedel, čo robí.

 

Už v roku 1981 poslal riaditeľ výskumného oddelenia spoločnosti Exxon internú správu, v ktorej varoval, že dlhodobé obchodné plány spoločnosti môžu „vyvolať efekty, ktoré budú skutočne katastrofálne (aspoň pre podstatnú časť populácie Zeme). “ V roku 1986 spoločnosť Royal Dutch Shell pracovala s reportami tvrdiacimi, že globálne otepľovanie by mohlo viesť k zmenám „najväčším v zaznamenanej histórii“, k „nákladným“ adaptáciám a množstvu škôd vrátane „ničivých záplav“, exodus celých krajín a nútenej migrácie. O niekoľko rokov skôr, v roku 1979, iný zamestnanec Exxonu analyzoval možnosti, ako sa vyhnúť katastrofickému nahromadeniu oxidu uhličitého, pričom zistil, že by to vyžadovalo rýchle opatrenia na vývoj a nasadenie technológií obnoviteľnej energie, viac ako 80 % vyťažiteľných fosílnych palív musí zostať v zemi! “Uhlie a ropa sa nikdy nemôžu stať hlavnými zdrojmi energie”.

Inými slovami, veľké ropné spoločnosti vedeli aké máme možnosti, ale aj tak pokračovali a podporovali využívanie fosílnych palív – aj napriek tomu, že dokázateľne vedeli, že to povedie ku katastrofe.

 

Vyše 30 ročné oddiaľovanie riešení – ako na to?

 

Všetci máme v živej pamäti tvrdenia, že je “zmena klímy hoax”, “zem sa prirodzene otepľuje a ochladzuje v cykloch”, “čo zas chcú tí zelení”, “nie všetci vedci sú presvedčení, že klimatická kríza existuje”, “vonku je zima, tak aké globálne otepľovanie”…”klimatické riešenia sú príliš drahé”.

Už začiatkom 90tych rokov začali veľké ropné spoločnosti jednoducho zamestnávať (alebo financovať) svojich ekonómov – mali odhadnúť náklady na odklon od fosílnych palív. Tieto správy boli jednoducho označované za “správy nezávislých ekonómov” a častokrát boli 1 z podkladov pre oddialenie klíma politík. Trik spočíval v modeloch, ktoré ekonómovia používali: svoje predpoklady jednoducho postavili na tvrdení, že ekonomika bez klimatických politík je “optimálna”, takže akýkoľvek zásah jednoducho bude niečo stáť. 

Takže určite ste zachytili,že “obnoviteľné zdroje boli vždy mnohonásobne drahšie ako fosílne palivá”. Bohužial tieto modely úplne ignorovali škody spôsobené samotným globálnym otepľovaním. Ukázalo sa to ako efektívna stratégia – a funguje dodnes.

Situácia je ešte znepokojujúcejšia, keď si uvedomíme, že to nie sú len poradenské firmy, ktoré sú financované fosílnym priemyslom – ale tieto peniaze putujú na mnohé z najprestížnejších a najvplyvnejších tímov pre klimatické ekonomické modelovanie na amerických univerzitách vrátane MIT, Stanfordu či Harvardu. 

Kto teda pozná odpoveď na otázku – aký vplyv mal za posledných 30 rokov fosílny priemysel na globálnu ekonomiku a koľko nás to stálo?

 

BONUS:

Ako to môže vyzerať na SR? (berte to prosím ako príklad, nemáme informácie o financovaní žiadneho z autorov uvedených postov) 

https://komentare.sme.sk/c/22794724/zelena-energia-je-jedinou-cestou-ako-z-pekla-von-naozaj.html

a https://komentare.sme.sk/c/22777090/zelena-energia-nie-je-zadarmo-naozaj.html

 

Zdroje:

https://blogs.lse.ac.uk/businessreview/2021/09/16/the-other-merchants-of-doubt-big-oils-economists/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09644016.2021.1947636

 

Autorka: (Sim)

Pridaj komentár