Klimanewsfilter 24. január.

V dnešnom klimanewsfiltri sme pre vás s Lindou vybrali info z domova i zo zahraničia.

Pozrieme sa na pripomienky k novele geologického zákona (možno to znie nudne, no malo by nás to všetkých zaujímať), pozrieme sa na masívny pokles motýlov v Kalifornii, na skvelú iniciatívu spoločnosti Patagonia a na konci nájdete aj možnosť pridať sa k nám a našim aktivitám.

Prajeme príjemné (v rámci možností) čítanie.


1 Geologický zákon.klimanewsfilter geologicky zakon

Novela geologického zákona je v pripomienkovom konaní. Najmarkantnejšími pripomienky sú pripomienky aktivistov a súkromnej spoločnosti NAFTA. 4 združenia združenia  OZ Aropaňe, OZ Chceme zdravú krajinu , OZ Brečtan a SZOPK – ZO Košice 2013 spojili sily a požadujú posilnenie postavenia vlastníkov nehnuteľností a obcí dotknutých geologickým prieskumom a lepšie a včasné informovanie verejnosti. No a súkromný vlastník požaduje úplný opak,. Napríklad argumentuje, že v prípade prijatia navrhovaného znenia by realizácia týchto aktivít mohla byť značne sťažená, až znemožnená, čo by v konečnom dôsledku mohlo predstavovať výpadok v príjmoch štátneho rozpočtu a pre organizácie vykonávajúce prieskumné aktivity ich zánik.

Podporte hromadnú pripomienku aj vy, nech má čo najvyššiu váhu (než peniaze? :/)

http://www.ekoforum.sk/peticia/geologicky-zakon


2 Ohrozené motýle. klimanewsfilter babocky ohrozene klimou

Bábôčky sú ohrozené. Vedci zaznamenali pokles ich v populácii prezimujúcej na západnom pobeží o neuveriteľných 99,9%. Hmyz má v našom živote nezastúpiteľnú úlohu. Zmena klímy spôsobuje, že jarná generácia motýľov začne migrovať skôr, preto vedci odporúčajú vysádzať rastliny, ktoré kvitnú skoro na jar.

 


3 Záplavy v Británi.

Britániu sužuje vlhkosť a záplavy. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať ako problém (aj vy ste počuli, že napr v Londýne klimanewsfilter zaplavy britania
stále prší?), no miera vlhkosti sa každý rok zvyšuje. Odborníci poukazujú na nepripravenosť britských budov na toľké záplavy. Zaplavený domov zároveň zanechá hlbokú stopu na psychike majiteľa. Sme na takéto zmeny pripravení?

https://www.theguardian.com/environment/2021/jan/24/warning-over-mental-health-effects-of-floods-in-the-uk

 


4 Summit 50 krajín. klimanewsfilter summit greenwashing

Ďaľší summit a ďaľšie záväzky. Všetci pevne veríme, že čoskoro prejde od slov k činom.

https://euractiv.sk/section/klima/news/summit-o-biodiverzite-na-zeleny-pas-napriec-afrikou-pojde-14-miliard-dolarov/

 


5 OZE na Slovensku. klimanewsfilter slovensko a oze

Štatistiky zvyknú vychádzať podľa toho, aký spôsob prepočtu zvolíme. Tak sme dokázali poskočiť v oficiálnych štatistikách Eurostatu o dva percentuálne body, a po novom na Slovensku vzrástol podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Znie to pozitívne, ale klasicky je v tom háčik. Hrozí nám tu, že klesne tlak na ministerstvo aby podporovalo masívnejšiu výstavbu nových elektrární a teplární poháňaných slnkom, vetrom a geotermálnou energiou. Z pohľadu ušetrených dotácií na obnoviteľné zdroje ide totižto v najbližšej dekáde rádovo o miliardy eur.

Aká je realita?:

  • 89 percent rodinných domov s vlastným vykurovaním využíva tuhé palivo (nemusí to byť ich jediný ani primárny zdroj).
  • Priemerná spotreba na domácnosť je 7,3 tony za rok.
  • 67 percent domácností drevo skladuje viac ako rok.
  • Priemerný vek klasických, splyňovacích a automatických kotlov je 11 rokov.
  • Teplota vykurovania obydlí je v priemere 22 stupňov Celzia.

https://e.dennikn.sk/2237110/s-obnovitelnymi-zdrojmi-sme-na-tom-ovela-lepsie-ako-sme-dufali-ibaze-to-je-zla-sprava/


6 Patagonia klimanewsfilter patagonia second hand

Spoločnosť Patagonia predáva použité oblečenie spolu s novými. Prečo je to dôležité?

Spoločnosti, ktoré nepodporujú výhradne tvorbu a predaj nového tovaru je stále extrémne málo. Je potrebné si uvedomiť, že #secondhand segment má rastúcu tendenciu. A “znovupoužívanie” je biznis model budúcnosti.

https://www-treehugger-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.treehugger.com/amp/patagonia-sells-used-clothing-alongside-new-5089233


7 Tip na podujatie. klimanewsfilter zacni od seba

Študentský ekologický festival plný zaujímavých a inšpiratívnych  hostí – kvôli pandemickej situácii – bude online. Udalosť  prebiehať od 11.01.2021 do 01.02.2021. každý pondelok v tomto dátume

Na koho sa môžete tešiť najbližšie?

Tento pondelok 25.01.2021 začína o 17:00 živým vysielaním na facebookovej stránke Začni OD SEBA s Betkou Irhovou, ktorá stojí za dizajnérskym štúdiom BAGBET, a o 18:00 sa môžete tešiť na Dominiku Dlužaninovú z PURITY VISION.


8  Pridaj sa k nám. klimanewsfilter pridaj sa k nam

Pomaly ale iste sa zväčšujeme. Plánov a projektov máme na rok 2021 pripravených dostatok. Potrebujeme šikovné hlavičky a rúčky, ktoré sa chcú do nášho (občas) šialeného spolu pridať. 🙂 

Svoje CV hoď na trnava@sauvedom.sk 

 


9 Pokorne hlásime, že sme oprávnení prijať 2% #sauvedom #cirkularnyhub klimanewsfilter 2% pre oz sauvedom

 #klimanews  #zmenaklimy #cirkularnyhub

Ako nás podporiť 2 percentami z dane?

 

 


Ďakujeme krásne za pozornosť, nevieme ani vysloviť ako moc si vašu podporu vážime 🙂

Pridaj komentár