Obete našej spotreby

victorias_secret_pink

 

Päť rokov 30-ročná matka šila džínsy Levi’s v odevnej továrni v Lesothe. Módny biznis je 1 z najväčších zamestnávateľov v krajine. Plat nebol nič moc; občas “predala svoje telo” za 20 dolárov, aby uživila rodinu. Mnohí pracovníci a pracovníčky sú osamelými rodičmi a sú hlavnými živiteľmi svojich rodín. 

Na začiatku pandémie koronavírusu sa ale odevný priemysel prepadol. V apríli 2020 vedenie promptne oznámilo, že továreň zatvorí z dôvodu znížených objednávok od amerických značiek a problémov súvisiacich s pandémiou.  

V krajine, ktorej slabnúca ekonomika sa vo veľkej miere spolieha na odevný sektor, sú USA najväčším príjemcom vývozu odevov. Prevažne ženská pracovná sila – približne 90% tvoria ženy – kedysi šila denim pre niektoré z najznámejších amerických značiek. 

 

 

Tento problém je globálny.

Keďže vírus držal spotrebiteľov doma a zatváral obchody, ľudia nakupovali menej a západné módne značky zrušili alebo odložili objednávky (a zanechali dlhy) v hodnote miliárd dolárov. V odevných továrňach po celom svete boli zamestnanci (z ktorých väčšina sú ženy) prepustení alebo poslaní domov bez mzdy. Podľa kampane Clean Clothes Campaign od začiatku pandémie prišlo o prácu v siedmich ázijských krajinách vrátane Bangladéša, Indie a Mjanmarska približne 1,6 milióna odevných robotníkov a robotníčiek.

 

 

Bez práce aj navzdory rastu.

V apríli 2020 teda zaznamenal módny biznis pokles o 78%. No o rok a pol tržby ale vzrástli o vyše 25 % (oproti rovnakému mesiacu v roku 2020). Tieto zmeny sa ale neprejavujú tak rýchlo na zamestnanosti prepustených pracovníkov a pracovníčok. Výpadky v globálnom reťazci, neistota na trhu a strach z  budúcnosti pretrvávajú. Mnohé ženy tak čelia chudobe, špirálovo rastúcemu dlhu a mizivým pracovným vyhliadkam.

 

 

Victoria’s Secret.

10.marca 2021 prišlo 1388 pracovníkov do práce, no továreň bola zatvorená. Dodávateľ odevov Victoria’s Secret menom Brilliant Alliance Thai Global Ltd. (BAT) nevyplatil svojím zamestnancom mzdu (ani dovolenky, nadčasy..) ani odstupné vo výške 7,81 milióna dolárov. Deje sa tak aj navzdory protestom, celosvetovým výzvam a tlaku thajskej vlády. Značka Victoria’s Secret v auguste 2021 ohlásila celkové tržby vo výške 1,6 miliardy USD (medziročný nárast o 51,3 %). “Rast bol do značnej miery podporovaný novým umiestnením značky, prísnejším riadením zásob, atraktívnymi produktmi a menšími propagačnými aktivitami. Výnosy za 2Q 20 boli nižšie, keďže tržby boli ovplyvnené zatvorením obchodov v dôsledku pandémie COVID-19. Hrubý zisk vzrástol o 338,7 % na 669,6 milióna USD. Upravený čistý zisk dosiahol 151,1 milióna USD, značka má za sebou najsilnejšiu jar”.

Každodenný život a prácu týchto pracovníkov a pracovníčiek si mnohí nevieme ani predstavit. Snáď 99% #fastfashion značiek využíva sily v krajinách ako Pakistan, Kambodža, Lesotho či Bangladéš. Tisíce ľudí je odkázaných na prácu bez vízie, doslova pár korún, na dlhé hodiny, 7 dní v týždni, za minimálnych až žiadnych bezpečnostných podmienok. Len preto aby boli obchody plné handier a aby sme mali každé dva týždne “novú kolekciu”?

 

 

Nie, neznamená to, že tak týmto ľuďom pomáhame.

Nie, neznamená to, im pomaly “robíme službu”, veď bez “našej spotreby by nemali prácu”. To je ohromné zavádzanie a absolútny argumentačný fail. Presunuli sme výrobu a znečistenie za hranice (“starý dobrý” kolonializmus), kde neplatia také pravidlá na aké sme ako zamestnanci zvyknutí. 

Minimálna možnosť zamestnať sa na inom mieste. Vykorisťovanie, zneužívanie, ničenie si zdravia, neschopnosť zabezpečenia rodinu za mzdu. Rozsiahla generačná chudoba bez možnosti sa z nej vymaniť.

Módny biznis je druhým najväčším  znečisťovateľom životného prostredia na svete. Pestovanie vyžaduje vodu, ktorá chýba obyvateľom. Farby a chemikálie znečisťujú pôdu, vody i ovzdušie. S odevmi prichádza množstvo plastov, obalov. Odevy cestujú z jedného kúta sveta na druhý…

Nekupujme čo nepotrebujme. Pýtajme sa odkiaľ naše veci pochádzajú. Aká je ich naozajstná cena. Za akých podmienok boli vyrobené? Alebo podporme lokálnych (to sú takí, ktorí aj vyrábajú, nie len “dizajnujú” na SR). Možnosti sú, len “stačí chcieť”.

 

 

Zdroje:

https://time.com/6123233/garment-workers-covid-19-lesotho/https://www.industriall-union.org/thai-lingerie-workers-call-on-government-to-take-action-against-victorias-secret-supplier

https://www.forbes.com/sites/joecornell/2021/08/20/newly-separated-victorias-secret-breaks-free-of-bath–body-works/?sh=bb919a068883

Zdroj obrázka:

by Bill Tompkins/Getty Images

Pridaj komentár