Vytrieďte si natrvalo šatník v piatich krokoch

Viete, že priemerný Slovák si za rok kúpi 13 kilogramov nového oblečenia, a zároveň približne 11 kilogramov vyhodí?

Prieskum spoločnosti 2muse z roku 2019 navyše ukázal, že na oblečenie a obuv míňame ročne stovky eur,  asi 30 percent z nás si oblečenie dokupuje priebežne každý mesiac, no napriek tomu sa 53% respondentov priznalo, že nemá čo na seba. Na druhej strane, svoje obľúbené kúsky nosíme roky.

Ak aj vy doma máte polorozpadnuté tričko, ktoré je ale vaše naj naj naj a nechcete sa ho vzdať, a na druhej strane kopu takých, ktoré majú ešte visačku, asi sami vidíte, aké je riešenie tohto problému. Mať doma svoje vysnívané kúsky, ktoré budete kombinovať, nosiť stále dokola a ktorých vôbec ani nemusí byť veľa. A to trochu komplikovanejšie – potom, keď už máte svoj šatník v takom stave, v akom sa vám páči, naučiť sa odolávať zľavám a nechodiť nakupovať veci, ktoré na vás vyzerajú dobre v umelom svetle obchodu, ale v realite nerozumiete, prečo ste si ich kúpili. A namiesto toho využiť iné možnosti „nakupovania“.

Poďme ale pekne po poriadku. Bežnou obavou ľudí z menších šatníkov je to, že si nebudú mať čo obliecť. Opak je však pravdou. Mať doma plné skrine oblečenia jednoducho znamená, že vo svojich veciach nebudete mať prehľad a v konečnom dôsledku budete stále dokola nosiť zopár vecí, ktoré sú na očiach. No a keď si raz za čas celý šatník vyložíte, aby ste veci vymenili medzi sezónami, budete prekvapení, čo všetko v ňom nachádzate.

Nemusíte sa rovno prepnúť na ultraminimalstický kapsulový šatník, v ktorom máte 20 kusov oblečenia. Stylistka Barbora Yurkovic napríklad odporúča zmestiť sa sezónne do 40 kúskov oblečenia, no nakombinovať ich tak, aby sa z nich dali vytvoriť desiatky, dokonca viac ako stovka kombinácií.

Ako si teda vytriediť svoj šatník raz a navždy?

Krok prvý - všetko vybrať

Vyberte si všetko svoje oblečenie a rozložte ho tak, aby ste ho dobre videli. Nezabudnite ani na všetky veci, ktoré máte odložené v iných izbách – kabáty, šály, rukavice, čiapky, či topánky.

Krok druhý - zoznámte sa so svojím šatníkom

Pýtajte sa 5 základných otázok:

Mala som to oblečené v poslednom roku? (Ak máte pocit, že rok je málo, pokojne si to rozšírte na dva roky.)

Je mi to dobré? Pre túto otázku platí jedna výnimka: ak ste tehotná alebo tesne po pôrode, vaša hmotnosť bude v nasledujúcich mesiacoch značne kolísať. Ak nie a v skrini sušíte štyri roky rifle, do ktorých by ste sa raz chceli dostať, je načase sa zmieriť so svojou postavou a rifliam dať nový život. Nech sú nosené a ľúbené inde.

Je to nositeľné? Častým problémom je, že si veci, ktoré sa nám až tak veľmi nepáčia, alebo sú už jemne či veľmi poškodené, nechávame „na doma“, „na záhradu“ či „to bude dobré ako pyžamko“. V istom momente sa potom ale stane, že máte doma štyridsať tričiek, ktoré majú dierky a ktoré nemáte reálnu šancu vynosiť. Nechajte si doma len tie, v ktorých sa cítite najlepšie, ostatným nájdite kreatívne využitie.

Hodí sa to môjmu štýlu? A štýlom nemyslím to, či je to aktuálne v móde, ale to, či je šanca že rifle s dierami vôbec máte kam nosiť, ak máte v práci dress code alebo či ešte plánujete niekedy nosiť topánky na vysokých opätkoch, keď je vám aj tak najpohodlnejšie v teniskách a vaša práca to nevyžaduje. Možno stačí nechať si jedny alebo dvoje na špeciálne príležitosti, ale samy usúdite, že plný botník nepotrebujete.

A vôbec, páči sa mi to a robí mi to radosť? Chytíte do ruky tmavozelené šaty, ktoré ste si kúpili, lebo kamoška povedala, že vám pristanú. A oni vám aj pristanú, aj sú vám dobré, aj by sa teoreticky hodili na bežné nosenie von či do školy či práce, ale napriek tomu vám stoja v skrini, lebo nie sú vaša šálka kávy.

Krok tretí - trieďte.

Roztrieďte si všetky veci, ktoré máte, na: nechávam si, posúvam preč, ešte neviem.

Jednu výnimku môžete uplatniť na nesezónne veci a zamerať sa pri triedení na sezónu, ktorú máte práve teraz.

Krok štvrtý - nový šatník

Nechajte si veci, ktoré sú pekné, nepoškodené, sú vám dobré, robia vám radosť, hodia sa vám a páčia. Predpokladám, že zistíte, že z celého vášho šatníka vám nezostalo veľa. A je to tak v poriadku, toto je základ, na ktorom môžete stavať.

 

Veci “ešte neviem” zbaľte do krabice a dajte si ju mimo dosah – ak sa vám niekedy bude hodiť blúzka, ktorú ste si tam odložili, s čistým svedomím ju vytiahnite a používajte. Sú to presne tie veci, ktoré ešte váš šatník doplnia.

Veci, ktoré sú na kope “posúvam preč” predajte, darujte, odneste do Baterkárne, zrecyklujte, upcyklujte, a čo ja viem čo ešte. Fantázii sa medze nekladú.

Krok piaty - udržiavajte to

Nezaplňte si krásny vytriedený šatník opäť zbytočnosťami. Nenakupujte nové veci – odhláste sa z newslettrov, nechoďte minimálne mesiac do obchodov, nescrollujte online obchody počas nudy.

Noste s láskou to, čo máte.

Nenakupujte bezhlavo preto, aby ste zahnali smútok alebo aby ste sa potešili. Uvedomele analyzujte, čo vám chýba a potom si vyberte tú najlepšiu alternatívu – niečo, čo vám vydrží roky a bude to vyrobené s ohľadom na človeka životné prostredie. A nezabúdajte ani na veci z druhej ruky, ktoré sú vždy lepšou alternatívou ako fast fashion.

Pridaj komentár