Prežitok kožušinového priemyslu: Norkové farmy ako epicentrum pre nové mutácie koronavírusu!

Kedysi boli kožušinové výrobky považované za luxus. Dnes však máme mnoho iných kvalitných alternatív, ku ktorým sa viaže humánnejšia a etickejšia výroba, pri ktorej nepríde žiadna bytosť o život. Koalícia Fur Free Alliance bije na poplach! Aby toho nebolo málo, na norkových farmách sa nekontrolovateľne šíri koronavírus, kde sa môžu vytvárať nové mutácie.

 

Kožušinové farmy ako epicentrum nových mutácií

Posledné dva roky čelíme celosvetovej pandémii koronavírusu, ktorá sa nevyhla ani kožušinovým farmám. Kožušinové farmy sú kruté a zbytočné samé o sebe, no norky žijúce na týchto farmách sú veľmi citlivé a koronavírus sa medzi nimi rýchlo šíri. Kvôli tomu bolo na vyše 440 farmách v Európe a Amerike nakazených a usmrtených milióny noriek. Tento počet stále rastie.

Ohrozené je nielen zdravie týchto zvierat, ale aj ľudí, pretože v takomto prostredí sa môžu veľmi ľahko vytvárať nové mutácie koronavírusu. Ako komentuje predseda Fur Free Aliance, podmienky v takomto zanedbanom, neľudskom a neudržateľnom prostredí sú ideálne na šírenie a vznik nových mutácií koronavírusu. Aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že kožušinové farmy sú rizikom pre voľne žijúce zvieratá aj ľudí a pripája sa aj vedecká obec, ktorá informuje, že tieto novovzniknuté varianty na kožušinových farmách môžu znižovať účinnosť vakcinácie.

Koalícia Fur Free Alliance žiada, aby zástupcovia a zástupkyne štátov G20 zasiahli vo veci kožušinového priemyslu. Vyzbierali už viac ako 880 000 podpisov. Kožušinový chov bol sčasti obmedzený, viacero krajín úplne zakázalo kožušinový chov, medzi nimi aj Slovensko v roku 2019.

 

Žijeme v storočí kedy existujú humánne alternatívy ku kožušine…

Rovnako aj mnoho módnych dizajnérov upúšťa od kožušín a snaží sa ich nahradiť inými materiálmi. Medzi nimi môžeme nájsť napríklad kožušinu na bio-báze KOBA (bio-based fur). Je to nová kožušina na trhu, tento materiál, nie je vyrobený z ropného oleja, ale z oleja z rastlinných plodín. Ďalej to môže byť recyklovaná umelá kožušina (recycled faux fur) – jej benefity sa skrývajú v tom, že využijeme to, čo už bolo vyrobené, znížime množstvo skládkovaných materiálov a znečistenie životného prostredia.

Existuje aj recyklovaná džínsová kožušina (recycled denin fur) či Copenhagen Artificial Fur. Značky, u ktorých nenájdeme kožušinové výrobky, alebo výrobky s alternatívou ku kožušine sú napríklad Fjällräven či The North Face, Inc. Na stránkach Fur Free Alliance nájdeme v rámci programu The Fur Free Reatailer Program, viac informácií o bezpečnom nákupe výrobkov s etickou výrobou kožušinového sortimentu. Viac informácií na: https://www.furfreealliance.com/fur-free-retailer-2/

Martina Kamenská z Humánneho pokroku komentuje, podľa slov Fur Free Alliance: „…vzhľadom na obrovské utrpenie zvierat na kožušinových farmách a vzhľadom na skutočnú hrozbu vírusových mutácií a prenosu ochorenia COVID-19 zo zvieraťa na človeka, je načase ukončiť barbarský kožušinový chov.“

 

Zdroje:

Kamenská, M. (2021). Viac ako 880 000 podpisov za zákaz kožušinového chovu. Dostupné z: https://humannypokrok.sk/viac-ako-880-000-podpisov-za-zakaz-kozusinoveho-chovu/

https://humannypokrok.sk/tag/fur-farming/

https://www.theghostsinourmachine.com/alternatives-to-fur/

https://www.furfreealliance.com/fur-free-retailer-2/

 

Zdroj obrázka:

https://humannypokrok.sk/tag/fur-farming/

Pridaj komentár