Smutné slovenské prvenstvo v EÚ – Ako spoznať, že sa jedná o množiteľa?

 

Slovensku patrí prvenstvo v EÚ v počte vyvezených šteniat či mačiat do zahraničia. Množiareň je miestom, kde sa nehumánnym spôsobom rozmnožujú zvieratá vo veľkých množstvách– najmä psy s cieľom tieto zvieratá predať. Pre majiteľa množiarne je to iba o zisku, no zvieratá, ktoré sú zavreté v špinavých priestoroch trpia či umierajú. Na internete môžeme nájsť množstvo anonymných inzerátov, kde sa tieto zvieratká ponúkajú. Ako ich spoznať? Pozrime sa na zopár tipov ako rozoznať množiareň na príklade množiarní psov.

 

 

1. V inzerátoch opisujú šteniatka ako netradičné/iné/atraktívne/s netradičným sfarbením

Môže sa jednať napríklad o rôzne sfarbenie očí – heterochromia (jedno oko modré, druhé hnedé), rôzne sfarbenie srsti, rôzne vzory či pásiky na srsti u plemien, kde to nie je bežné. Ak už chcete psíka konkrétneho plemena, poriadne si pozrite ako má čistokrvný jedinec vyzerať a rozpoznať prípadné „anomálie“. Tieto anomálie sú pôdovom kríženia v rodokmeni. Zárukou čistokrvnosti je PP – preukaz o pôvode. 

 

2. Šteňa je bez PP

Ako sme spomenuli vyššie PP je doklad (preukaz o pôvode) a značí čistokrvnosť jedinca. Ak ho šteňa nemá, môže ísť o jedinca z množiarne. PP dostanú všetky šteniatka z vrhu alebo ani jedno, nemôže sa stať, že by IBA jedno šteňa nemalo PP, aj keby je narodené s nejakou vadou. Treba si dávať pozor aj na to, keď vám predávajúci povie, že PP dodatočne nechá vystaviť, no zaplatíte za šteňa viac. Tak jednoduché to nie je.

 

3. Množitelia vám nedovolia prísť pozrieť šteniatko vopred, chcú vám ho priniesť

Množitelia sú si vedomí toho, že keby ľudia videli v akých podmienkach šteňatá a ich rodičia žijú – dvakrát by si rozmysleli kúpu. Preto sa ponúknu, že vám šteňa privezú osobne alebo sa niekde s vami dohodnú na odbere.

 

4. Pozor na vek šteniatka

Z legislatívneho hľadiska je možné odobrať šteňa od matky najskôr vo veku 50 dní (cca 7,5 týždňa). Ak sa šteniatko odoberie od matky príliš skoro, môže tento jedinec psychicky trpieť celý život – môže mať separačnú úzkosť, bojazlivosť, strach z nových vecí. Množiteľom je tento fakt ukradnutý, sú radi, že šteňatá rýchlo predajú.

 

5. Otrepané výhovorky – je to prvý a posledný vrh alebo susedov pes nám nakryl fenku …

A mnohé ďalšie! Áno, niečo takéto sa stane aj skúseným chovateľom či susedom nedopatrením, ale cena takýchto šteniatok spočíva iba v základnej veterinárnej starostlivosti, čo predstavuje sumu do 50 eur a nie napríklad 500 eur, ktorú si určia množitelia. 

 

Ak sa už dostanete do prostredia množiarne, za žiadnu cenu nekupujte odtiaľ šteňa, nech to bude akokoľvek ťažké a pohľad na to zdrvujúci, kúpou by ste podporili tento špinavý priemysel. Ak na nejakého množiteľa narazíte ohláste ho! Všetky informácie a detaily o mieste množiarne spíšte a pošlite na túto adresu: kampane.sz@gmail.com. V Slobode zvierat momentálne prebieha aj Výzva na obmedzenie inzercie spoločenských zvierat, ktorú môžete podporiť tu:  

https://slobodazvierat.sk/kampane/spolocenske-zvierata/stop-mnozitelom/?fbclid=IwAR2M2lpE8n0NeqItTNCc99m8nz8AaREXL-_18OY31r_GhksrgDr5rs47AUo

 

Ak už túžite po psíkovi, najlepšie riešenie je, si nejakého adoptovať z útulku. Nezabúdajte, že zvieratá na predaj by mali ponúkať len útulky, karanténne stanice, občianske združenia, ktoré majú v náplni priamu záchranu zvierat, chovné stanice ponúkajúce čistokrvných psov s preukazom pôvodu a fyzické osoby ako spomína aj poslanec Tomáš Šudík vo svojom statuse: https://www.facebook.com/100058204954109/posts/263476655602498/

 

Zdroje: 

https://www.facebook.com/100058204954109/posts/263476655602498/

https://slobodazvierat.sk/kampane/spolocenske-zvierata/stop-mnozitelom/

https://www.spokojnypes.sk/ako-spoznat-mnoziarne-alebo-odkial-si-nekupovat-psikov/?gclid=CjwKCAjw092IBhAwEiwAxR1lRrRC5iSOV37Y8GxWKON2APMSdo90BCrPP0GRtAg6_06Xil_lH8RGIBoC9rEQAvD_BwE

Pridaj komentár