Topíme sa v plastovom odpade

 

Na celom svete sa každú minútu kúpi milión plastových fliaš na pitie, pričom sa na celom svete každoročne použije 5 biliónov jednorazových plastových tašiek.
Celkovo je polovica vyrobeného plastu navrhnutá tak, aby sa použila iba raz – a potom sa vyhodila. Plastový odpad
je teraz v prírodnom prostredí taký všadeprítomný, že vedci dokonca navrhli, že by mohol slúžiť ako geologický ukazovateľ antropocénnej éry.

Ako sme sa sem dostali?

Do 70tych rokov sa vyrobilo relatívne málo plastových výrobkov. V 90tych rokoch – t.j len za 20 rokov sa produkcia
plastového odpadu strojnásobila. V období roku 2000 táto produkcia bola najvyššia za ostatných 40 rokov. Dnes produkujeme asi 300 milión ton plastového odpadu ročne, čo je približne hmotnosť ľudskej populácie. Vedci odhadujú, že od začiatku 50tych rokov minulého storočia sa vyrobilo viac ako 8,3 miliardy ton plastu.

Asi 60% tohto plastu skončilo na skládke alebo v prírodnom prostredí. Zaznamenaný bol tak tiež odklon od výroby odolných plastov a smerom k plastom, ktoré sa majú po jednom použití vyhodiť. Viac ako 99% plastov sa vyrába z chemikálií pochádzajúcich z ropy, zemného plynu a uhlia. Ak budú súčasné trendy pokračovať, do roku 2050 by mohol plastový priemysel predstavovať 20% celkovej svetovej spotreby ropy.

Len 9% všetkých vyrobených plastových odpadov bolo zrecyklovaných. Asi 12% bolo spálených, zatiaľ čo zvyšok – 79% – sa nahromadilo na skládkach alebo v prírodnom prostredí.

 

Aký je najčastejší druh plastového odpadu, ktorý sa nachádza v životnom prostredí?

Cigaretové ohorky. Ďalej sú to fľaše na pitie, vrchnáky na fľaše, obaly na potraviny, vrecká na potraviny, viečka na nápoje, slamky a miešadlá.

 

Plastové oceány

Rieky prenášajú plastový odpad z hlbokých vnútrozemských oblastí do mora, majú tak najvyšší podiel na znečistení oceánov, kam prepravia ročne 8 miliónov ton plastov.

Plastový odpad – či už v rieke, oceáne alebo na súši – môže v životnom prostredí pretrvávať celé stáročia. Rovnaké vlastnosti, ktoré robia plasty tak užitočnými – ich trvanlivosť a odolnosť voči degradácii – tiež spôsobujú, že je takmer nemožné, aby sa v prírode rozložili. Väčšina plastových predmetov teda nikdy úplne nezmizne; len sú stále menšie a menšie. Mnoho z týchto drobných plastových častíc prehltnú hospodárske zvieratá alebo ryby, ktoré si ich mýlia s potravou, a tak sa môžu dostať na naše taniere. Mikroplasty sa našli už vo väčšine svetovej vodovodnej vody. Vedci objavili mikroplasty už aj v ľudskej placente a obávajú sa, že to môže mať negatívne dôsledky na vývoj plodu.

 

Naše oceány budú obsahovať v roku 2050 viac plastov ako rýb, ak nezvrátime aktuálny trend.

Greenpeace Chile pripravili kampaň, ktorá zobrazuje 5 lokácií v Chile (Easter Island; the Atacama desert; El Plomo
mountain; the El Morado glacier; and Araucania forest). Tieto miesta boli vybrané tak, aby jasne ilustrovali, že aj v
takýchto úchvatných scénach naše plastové využitie preniklo do samotnej štruktúry prírody.
Chile je najväčší producent plastového odpadu v Južnej Amerike, recykluje len 8%.

Zdroj: https://www.unep.org/interactive/beat-plastic-pollution/ 

Pridaj komentár