Do nového roka malými krokmi

Priznajte sa, aké novoročné predsavzatia si dávate? Súvisia s udržateľnosťou? Chcete žiť bez odpadu, nakupovať len zdravé jedlo, dať si pauzu od nakupovania oblečenia alebo konečne minimalizovať svoju domácnosť či zbaviť sa toxických vzťahov?

Nový rok je ideálnym obdobím na to, aby sme posunuli svoj život k lepšiemu. Lenže … často sa stáva, že si toho na seba naložíme príliš veľa a predsavzatia nám nevydržia ani do konca januára.

Preto sa mi napríklad oveľa viac osvedčilo postupovať po malých krokoch. Dať si každý mesiac jednu malú výzvu, ktorá, keď sa mi páči, osvojím si ju a ponechám si ju aj v nasledujúcich mesiacoch. A ak nie, ten mesiac to zvládnem, no keď nepokračujem ďalej, nemám pocit zlyhania, lebo mesiac som vydržala.

V tom lepšom prípade sa mi počas roka podarí vybudovať si 12 pozitívnych zvykov.

A čo skúsiť? Pripravila som pre vás presne 12 takých mini výziev. Ak si o nich chcete prečítať viac, podrobnejšie ich rozpísané nájdete na mojom blogu. A detaily budú postupne pribúdať každý mesiac aj tu.

Čo je to Veganuary?

Veganuary je iniciatíva, ktorá začala vo Veľkej Británii s cieľom inšpirovať ľudí k tomu, aby aspoň na jeden mesiac v roku (ale vôbec sa nemusíte limitovať) vyskúšali odľahčiť svoje jedálničky a žiť bez živočíšnych produktov. Okrem rôznych výhod, ktoré prinesie vášmu telu to, že budete jesť viac zeleniny a ovocia namiesto hamburgerov, sa táto iniciatíva zameriava hlavne na environmentálne a etické benefity rastlinnej stravy.

O vegánstve sa totiž hovorí ako o najväčšom kroku k zníženiu uhlíkovej stopy každého človeka. Okrem toho, v roku 2018 Organizácia Spojených národov označila poľnohospodárstvo a produkciu mäsa za najnaliehavejší problém na svete. Poďme sa pozrieť na 4 dôvody, prečo  vyskúšať Veganuary.

 

1. Nejedením mäsa (a v prípade vegánov aj všetkých živočíšnych produktov) pomáhate šetriť vodu, keďže na výrobu a pestovanie rastlinných produktov sa minie oveľa menej vody než na chov zvierat a ich následné spracovanie na mäso.

2. Prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov – živočíšna výroba je zodpovedná za viac ako 14% svetových emisií oxidu uhličitého, metánu a ďalších skleníkových plynov. Podľa štúdií by tieto emisie mohli byť zredukované na polovicu práve prijatím stravy bez mäsa.

3. Ďalšie štúdie ukazujú, že ak by sa každý stal vegánom, emisie prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu by sa znížili o 70 %, čo je dosť na zastavenie a zvrátenie škodlivých účinkov klimatických zmien vrátane stúpania hladiny morí, záplav, topenia ľadovcov a sucha.

4. Živočíšne poľnohospodárstvo ovplyvňuje svetovú biodiverzitu využívaním pôdy pre divoké zvieratá na pestovanie sóje a kukurice, čo je primárne krmivo pre hospodárske zvieratá. Rastúce využívanie pôdy viedlo k ohrozeniu mnohých pôvodných druhov na globálnej úrovni, vrátane rôznych druhov opíc, slonov, medveďov, tigrov, aligátorov, levov, vlkov a papagájov. Čím menej dobytka a hospodárskych zvierat sa chová, tým viac zostáva miesta práve pre pôvodné druhy.

 

Poďte so mnou v januári do toho!

3. Mesiac nemíňajte peniaza nič iné, len na jedlo a iné nevyhnutnosti.

5. Čítajte si pol hodinu denne. 🙂

6. Viac cvičte (alebo začnite s cvičením) - aspoň 15 minút denne.

7. Jeden mesiac sa nesťažujte.

8. Nejedzte blbosti a stravujte sa zdravo

9. Mesiac minimalizujte.

(Ak ste sa zapojili do mojej výzvy pre Cirkulárny hub v januári, september je ideálnym časom na opätovné pretriedenie svojich vecí.)

10. Každý deň v mesiaci si nájdite čas na vyjadrenie vďačnosti.

11. Kontrolujte si jeden mesiac financie.

12. Naučte sa niečo nové.

Dajte nám vedieť, ako vám to ide.

Zuz.

Zdroj titulného obrázka: Pavel Muravev, Getty Images

Pridaj komentár