Do nového roka malými krokmi a januárová výzva

Priznajte sa, aké novoročné predsavzatia si dávate? Súvisia s udržateľnosťou? Chcete žiť bez odpadu, nakupovať len zdravé jedlo, dať si pauzu od nakupovania oblečenia alebo konečne minimalizovať svoju domácnosť či zbaviť sa toxických vzťahov?

Nový rok je ideálnym obdobím na to, aby sme posunuli svoj život k lepšiemu. Lenže … často sa stáva, že si toho na seba naložíme príliš veľa a predsavzatia nám nevydržia ani do konca januára.

Preto sa mi napríklad oveľa viac osvedčilo postupovať po malých krokoch. Dať si každý mesiac jednu malú výzvu, ktorá, keď sa mi páči, osvojím si ju a ponechám si ju aj v nasledujúcich mesiacoch. A ak nie, ten mesiac to zvládnem, no keď nepokračujem ďalej, nemám pocit zlyhania, lebo mesiac som vydržala.

V tom lepšom prípade sa mi počas roka podarí vybudovať si 12 pozitívnych zvykov.

A čo skúsiť? Pripravila som pre vás presne 12 takých mini výziev. Ak si o nich chcete prečítať viac, podrobnejšie ich rozpísané nájdete na mojom blogu. A detaily budú postupne pribúdať každý mesiac aj tu.

Čo je to Veganuary?

Veganuary je iniciatíva, ktorá začala vo Veľkej Británii s cieľom inšpirovať ľudí k tomu, aby aspoň na jeden mesiac v roku (ale vôbec sa nemusíte limitovať) vyskúšali odľahčiť svoje jedálničky a žiť bez živočíšnych produktov.

Okrem rôznych výhod, ktoré prinesie vášmu telu to, že budete jesť viac zeleniny a ovocia namiesto hamburgerov, sa táto iniciatíva zameriava hlavne na environmentálne a etické benefity rastlinnej stravy.

O vegánstve sa totiž hovorí ako o najväčšom kroku k zníženiu uhlíkovej stopy každého človeka. Okrem toho, v roku 2018 Organizácia Spojených národov označila poľnohospodárstvo a produkciu mäsa za najnaliehavejší problém na svete. Poďme sa pozrieť na 4 dôvody, prečo  vyskúšať Veganuary.

 

1. Nejedením mäsa (a v prípade vegánov aj všetkých živočíšnych produktov) pomáhate šetriť vodu, keďže na výrobu a pestovanie rastlinných produktov sa minie oveľa menej vody než na chov zvierat a ich následné spracovanie na mäso.

2. Prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov – živočíšna výroba je zodpovedná za viac ako 14% svetových emisií oxidu uhličitého, metánu a ďalších skleníkových plynov. Podľa štúdií by tieto emisie mohli byť zredukované na polovicu práve prijatím stravy bez mäsa.

3. Ďalšie štúdie ukazujú, že ak by sa každý stal vegánom, emisie prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu by sa znížili o 70 %, čo je dosť na zastavenie a zvrátenie škodlivých účinkov klimatických zmien vrátane stúpania hladiny morí, záplav, topenia ľadovcov a sucha.

4. Živočíšne poľnohospodárstvo ovplyvňuje svetovú biodiverzitu využívaním pôdy pre divoké zvieratá na pestovanie sóje a kukurice, čo je primárne krmivo pre hospodárske zvieratá. Rastúce využívanie pôdy viedlo k ohrozeniu mnohých pôvodných druhov na globálnej úrovni, vrátane rôznych druhov opíc, slonov, medveďov, tigrov, aligátorov, levov, vlkov a papagájov. Čím menej dobytka a hospodárskych zvierat sa chová, tým viac zostáva miesta práve pre pôvodné druhy.

Suchý február je česká a už aj slovenská osvetová kampaň, ktorá poukazuje na problém s alkoholom v našej populácii.Ako sa uvádza na oficiálnej stránke výzvy,

o    Každý Slovák starší ako 15 rokov vypije za rok priemerne 11,5 litra čistého liehu,

o    Ľudí závislých od alkoholu je na Slovensku 400  tisíc. A každý rok pribudne ďalších 6 000.

o    Na alkohol míňame asi 2,5 percenta celkových mesačných výdavkov. S cigaretami to môže byť až 6%

o    Podľa WHO sa na Slovensku alkohol podieľa na 8,3% všetkej chorobnosti a úmrtnosti.

Ale poďme pekne po poriadku.

Takáto výzva nie je len našou doménou. Suché mesiace prebiehajú celosvetovo, no vo svete je známejšia skôr januárová verzia, teda Dry January. Úplne prvýkrát bol iniciovaný vo Fínsku v roku 1942, ale významnejšie sa rozšíril až v roku 2000, sa v novinách The Seattle Times objavil stĺpček o suchom januári, ku ktorému jeho autorku motivovali priatelia. 

V Česku tento rok prebieha desiaty ročník tejto kampane, na Slovensko sa dostala len minulý rok. Napriek tomu sa k nej podľa organizátorov pridali v našich krajinách desiatky tisíc ľudí.

 

Prečo sa pridať? Nepiť alkohol nie je prvoplánovo ekologické ani minimalistické, ale je to jedna z výziev, ktoré vás prinútia vyjsť trochu zo svojej komfortnej zóny. A ako sľubujú ľudia, ktorí si ním už prešli, prináša so sebou množstvo benefitov

Zdroj obrázka: www.suchyfebruar.sk

Poďte so mnou vo februári do toho!

3. Mesiac nemíňajte peniaza nič iné, len na jedlo a iné nevyhnutnosti.

Tento mesiac je známy aj ako no No spend challenge a ak by som ho mala prirovnať k diéte, je to skôr taká drastická štartovačka než zdravý životný štýl.

Napriek tomu je ale účinná, najmä po decembri, kedy všetci nakupujú hlava-nehlava a po januárových (a čiastočne aj februárových) posezónnych výpredajoch. Mesiac bez nákupov nie je len o tom, že sa vám podarí ušetriť pár eur navyše. Je aj o tom,

O       že sa začnete na svoje nákupy pozerať uvedomele

O       že tým prospejete životnému prostrediu

O      že vám zostane viac času, keďže nebudete voľno tráviť v obchodoch či online nákupmi

O      že sa naučíte nenakupovať automaticky, keď ste smutní, unavení, alebo naopak šťastní a chcete sa odmeniť

Ako sa pripraviť na No spend challenge a ako ju zvládnuť?

1. Poďte na to systematicky

hneď dnes si nájdite na internete stiahnite napríklad Kakeibo template. Kakeibo je japonské umenie sporiť a síce nemá nič spoločné s No spend challenge, ale pomôže vám mať financie tento mesiac pod kontrolou ešte viac. Spíšte si doň zatiaľ približne svoje

 

A: príjmy

B: pravidelné výdavky typu Netflix, nájomné

C: sumu, ktorú chcete ušetriť

Použíte rovnicu

(A – B – C)/ 5

a dostanete sumu, ktorú môžete minúť za týždeň v marci.

2. Vyberte si peniaze v hotovosti a kartu rovno nechajte doma. Používajte len hotovosť

3. Vedome sa vyhýbajte obchodom a situáciám, ktoré by vás lákali nakupovať

4. Zaznamenávajte si, čo si kupujete.

5. Ak chcete byť naozaj veľmi dôslední, identifikujte si aj oblasti, v ktorých míňate viac, ako chcete a na tento mesiac sa uskromnite: nechoďte denne na dve kávy do starbucksu, varte si obedy doma (čím okrem iného ušetríte aj kopec donáškových plasov), choďte namiesto do kníhkupectva do knižnice.

Čo s tými peniazmi? Nastavte si cieľ – odložte si peniaze dovolenku snov alebo ich darujte tam, kde to teraz potrebujú viac ako vy. Nech už urobíte čokoľvek, uvidíte, že vám takýto reštart prospeje a možno ani nebudete vedieť ako a takýto mesiac prirodzene prešiel do celého roka, niekedy aj rokov nenakupovania napríklad oblečenia.  

5. Čítajte si pol hodinu denne. 🙂

6. Viac cvičte (alebo začnite s cvičením) - aspoň 15 minút denne.

7. Jeden mesiac sa nesťažujte.

8. Nejedzte blbosti a stravujte sa zdravo

9. Mesiac minimalizujte.

(Ak ste sa zapojili do mojej výzvy pre Cirkulárny hub v januári, september je ideálnym časom na opätovné pretriedenie svojich vecí.)

10. Každý deň v mesiaci si nájdite čas na vyjadrenie vďačnosti.

11. Kontrolujte si jeden mesiac financie.

12. Naučte sa niečo nové.

Dajte nám vedieť, ako vám to ide.

Zuz.

Zdroj titulného obrázka: Pavel Muravev, Getty Images

Pridaj komentár