Klimanewsfilter 11.10.2021

1. 24. septembra sme sa vybrali do ulíc. Približne 800 000 ľudí z celého sveta žiadalo klimatickú spravodlivosť.

Prvý krát od začiatku pandémie klimatickí aktivisti a aktivistky vyšli do ulíc po celom svete! Minulý piatok sa štrajkovalo na viac ako 1 500 miestach. V Nemecku sa dva dni pred parlamentnými voľbami, stretlo 620 000 ľudí. K ním sa pridala aj Greta Thunberg. V Mexiku demonštranti žiadali od štátnej ropnej spoločnosti Pemex plán dekarbonizácie, zatiaľ čo v Bangladéši požadovali zrušenie plánovania nových uhoľných a plynových elektrární.

Heslom štrajku bolo #UprootTheSystem. Klimatická kríza sa nestala z jedného dňa na druhý. Ide o niekoľko tisícok rokov zakorenených problémov v systéme, v ktorom dnes žijeme. Ak chceme zvrátiť klimatickú krízu musíme adresovať rasizmus, sexizmus, ableizmus, nerovnosti medzi sociálnymi triedami a ďalšie systémy plné nespravodlivosti a útlaku.

Štrajky budú pokračovať a to 22. októbra pred klimatickým summitom OSN COP26.

zdroj: https://www.theguardian.com/science/2021/sep/24/people‑in‑99‑countries‑take‑part‑in‑global‑c

 

 

2. Pamätáte si na klimatickú petíciu, ktorú podpísalo 128 000 slovákov a sloveniek a náš parlament ju odignoroval? Organizátori petície Klíma ťa potrebuje vytvorili novú…

Ak ste minulý rok nežili v jaskyni o petícii Klíma ťa potrebuje ste museli počuť. Vyzbieralo sa takmer 130 000 podpisov za pomerne krátky čas. Aj napriek neštasnému koncu, petícii sa podarilo zmobilizovať nečakane množstvo občanov a občaniek SR, vďaka čomu sa zvýšilo povedomie o klimatickej kíze aj keď niektorí vedia stále diskutovať o tom či je skutočná…

Iniciátori a iniciátorky petície požiadavky moc nezmenili ale poďme si ich spolu pripomenúť. Prvou je uhlíková neutralita výrazne pred rokom 2050. Avšak vtedy už bude neskoro. Podľa najnovšej správy IPCC (International panel for climate change), ktorá vyšla počas leta, dosiahneme oteplenie o 1,5 C o dekádu skôr ako sa očakávalo. Medzi ďalšie požiadavky patria ucelená vízia klimaticky udržateľnej a spravodlivej krajiny a stratégia na jej dosiahnutie.

Ak ste ešte petíciu nestihli podpísať, môžete tak urobiť na www.klimatapotrebuje.sk

 

 

3. Kávičkári pozor, cena kávy bude stúpať!

Aj napriek tomu, že v júli a auguste sú v Brazílii očakávané mrazy, tento rok poľnohospodári ostali prekvapení. Mesto v blízkosti rovníka zahalila biela pokrývka a mráz sa šíril naprieč krajinou. S takouto zimou sa pestovatelia naposledy stretli pred 40 rokmi. Teraz je obava, že rastúce teploty znížia vlhkosť aj zrážky, čo povedie k dlhšiemu obdobiu sucha. Výpočty ukazujú, že Brazília od roku 2010 nemala typické obdobie dažďov. Extrémne zmeny počasia sa pripisujú klimatickej zmene.

Plodiny, ktoré potrebujú špecifickými klimatickými podmienkami (káva, čokoláda, hrozno) dostávajú už dnes zabrať. Avšak čo je ešte horšie, extrémne výkyvy počasia berú pestovateľom prácu. Ťažko sa pracuje keď nemáte čo obrábať. Nehovoriac o covide, ktorý sa podpísal na raste cien dovážanej kávy. Cena zelených fazuliek, vyskočila o 60% a zatiaľ čo náklady na dopravu boli najväčším faktorom, klimatická kríza ju v najbližších rokoch predbehne.

zdroj: https://www.theguardian.com/food/2021/sep/30/coffee‑bean‑price‑spike‑just‑a‑taste‑of‑whats‑t

 

 

4. Najľudnatejšie mesto Afriky bojuje so záplavami a stúpajúcim morom.

Lagos v Nigerii je už niekoľko mesiacov pod vodou. Zničené domovy, zatopené autá a ulice nepriechodné po kolená vody… takto vyzerá dažďové obdobie v pobrežnom meste. Od marca do novembra sa obyvatelia pobrežného mesta musia potýkať s prívalovými dažďami. Povodne paralyzujú ekonomickú aktivitu s odhadovanými nákladmi okolo 4 miliárd dolárov ročne.

Vedecké prognózy naznačujú, že Lagos, nízko položené mesto na atlantickom pobreží Nigérie, ktoré je domovom viac ako 24 miliónov ľudí, sa môže do konca tohto storočia stať neobývateľným. Keďže hladiny morí v dôsledku zmeny klímy stúpajú.
Podľa štúdie vedenej Inštitútom rozvojových štúdií problém okrem iného zhoršuje „neadekvátny a zle udržiavaný kanalizačný systém a nekontrolovaný urbanistický rast“.

zdroj: https://edition.cnn.com/2021/08/01/africa/lagos‑sinking‑floods‑climate‑change‑intl‑cmd/index.html?utm_medium=social&utm_source=igbioCNNclimate&utm_content=2021‑08‑02T14%3A07%3A

 

 

5. Hurikán Ida spustil reťazovú reakciu v podobe únikov ropy v Mexickom zálive.

30. augusta sa hurikán Ida spustil na pobrežie Louisiany s rýchlosťou vetra takmer 150 míľ za hodinu, zanechal po sebe stopy ničenia. Nikto však nečakal, že sa kním pridajú aj čierne machule v Mexickom zálive.

Dva týždne po Ide vydal Národný úrad pre oceán a atmosféru celkom 55 hlásení o únikoch ropy, vrátane úniku v blízkosti krehkej prírodnej rezervácie. Krehkosť pobrežnej infraštruktúry ropy a zemného plynu v regióne sa zintenzívnila po búrkach poháňaných zmenou klímy. Pre porovnanie: pomocou satelitných snímok sa zvyčajne nahlási asi 250 až 300 únikov ročne v amerických vodách vrátane Atlantického oceánu, Tichého oceánu a Mexického zálivu. Čo je v prepočte asi 25 únikov za mesiac. Dva týždne pred Idou bolo zaznamenaných iba päť potenciálnych ropných škvŕn.

Štát Lousiana, ktorý je najviac zasiahnutý znečistením pobrežím s vrtmi dlhodobo bojuje. Mnohé z nich sú už odstavené ale začali prepúšťať ropu. Aj napriek neustávajúcej snahe o obnovu pobrežia je podľa niektorých vedcov na záchranu už neskoro.

zdroj: https://www.nytimes.com/interactive/2021/09/26/climate/ida‑oil‑spills.html

 

 

6. Októbrový klimatický štrajk 22.10.2021

Ako sme už spomínali aj tento mesiac treba prísť do ulíc ukázať politikom a političkám, aby konečne začali riešiť klimatickú krízu. Môžete sa pridať k organizácii štrajkov v Bratislave, Trnave, Nitre, Žiline, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrice a Košiciach alebo pridaj k nim aj svoje mesto!

Ako sa pridať k prípravám: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdYuhCdagpqMEco_SXvXcrmMzNyjHkt6LVD7Z‑_QJ5U

Pridaj komentár