Ľahko je byť minimalistom, keď ste doma sám, maximálne dvaja. Udržiavať vtedy domácnosť v poriadku, mať doma dva taniere a dve šálky a v skrini tak akurát oblečenia je malina. Čo ak je vás doma viac?
S deťmi dostane život nový rozmer. A nový rozmer dostane aj počet vecí, ktoré nevyhnutne doma musíte mať. Ten počet sa zvyšuje každými narodeninami, Vianocami, každou návštevou, neraz aj každým výpredajom v obchode („Toto mali teraz v zľave, to som jednoducho musela kúpiť!“). A vy sa doma potom boríte hromadou oblečenia, ktoré nemáte kam dať a zo šatníka dieťaťa by ste obliekli štyri deti. Alebo na každom rohu stúpite na hračku, a napriek tomu sa vaše dietko s ničím poriadne nehrá.
Každý rodič zažil ten moment, keď by radšej hodil všetky hračky do koša, než by ich mal upratovať. Som presvedčená, že často je práve príchod detí tým, čo nás nadchne k minimalizmu. Pretože až v momente, keď si uvedomíte, že sa z vášho domova stáva vplyvom babičiek, dedkov, kamarátov, tiet, krstných otcov, sesterníc z druhého kolena a potenciálnych švagrín malé hračkárstvo a obchod s oblečením, uvedomíte si, že dlhodobo je táto cesta neudržateľná. Práve preto sú online bazáre a celý marketplace plný detských hračiek, knižiek a oblečenia. A rovnako plné sú swapy, ktoré robíme v Baterkárni.
Ako teda učiť deti minimalizmu?
V prvom rade (a naozaj to nie je klišé), musíte ísť príkladom. Toto nemá byť žiaden psychologicko-edukačno-motivačný článok, ale faktom zostáva, že deti najlepšie kopírujú to, čo vidia doma. Ak ste teda srdcom minimalista, máte dobre našliapnuté 🙂
Komunikujte – o tom, čo vaše deti majú radi alebo čo ich už neteší. Možno sa budete čudovať, koľko hračiek bude vaše dieťa chcieť darovať, ak sa ho spýtate, čo už doma nechce. Toto cvičenie sme doma skúsili s mojím vtedy štvorročným synom. Neverila som vlastným očiam, keď začal rozumne triediť: „Toto už nepotrebujem, s týmto sa nehrám. Ale tohto plyšáka si nechám.“ Bez nátlaku, bez vydierania. Nechajte ich, nech si sami povedia, čo chcú a čo nie.
Urobte si doma pokus. Jeden taký práve u nás doma prebieha. Po odsúhlasení od detí som zbalila všetky hračky a knihy, ktoré doma majú a dala ich na im nedostupné miesto pod podmienkou, že v momente, keď si na niečo spomenú, vytiahnem im to, aby sa s tým mohli hrať. A táto hračka zostane už v ich izbe. Výsledok? Začali sme pred mesiacom, zatiaľ si vytiahli krabicu lega, autíčka, kocky, vláčik a zopár kníh. Ako to nakoniec dopadne, netuším ani ja, ale už teraz viem, že hračky, na ktoré si po pár mesiacoch ani nespomenú, budeme môcť s čistým svedomím darovať ďalej.
Je normálne, že deti túžia po nových hračkách. Tie ale nemusia byť vždy iba nové – vezmite svoje deti na swap, do knižnice alebo do požičovne hračiek. Tak budete mať doma stále niečo neopozerané, a napriek tomu nebudete mať preplnený byt, pretože v momente, keď vaše deti prestane hračka baviť, môže si ju v swape vymeniť za niečo iné. Alebo vymieňajte s kamošmi. A keď príde sviatok, zložte sa radšej s celou rodinou na jednu hračku, ktorá bude pre vášho drobca výnimočná. Určite to ocení viac než desať maličkostí, s ktorými sa bude hrať pol hodinu a potom budú ležať v kúte.
Minimalizmus aj v detských veciach nebude dobrý len pre vás, lebo budete konečne menej upratovať, ale bude dobrý aj pre vaše deti. Prečo? Dozviete sa o dva týždne.
O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a prinesie vám množstvo benefitov.
Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.
Zdroj obrázka: cottonbro, pexels.com