Zastávam názor, že minimalizmus je pre každého, keďže neexistuje jediná správna minimalistická cesta a tú svoju si viete prispôsobiť svojmu vkusu, životným potrebám tak, aby vyhovovala celej vašej rodine.
Veľa ľudí sa minimalizmu bojí práve pre to, lebo si myslia, že je príliš obmedzujúci, že si už nikdy na seba nekúpia nič nové alebo majú predstavu, že môžu vlastniť len určitý počet vecí. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie mýty, ktoré som o minimalizme počula.
Minimalista vlastní len ... (doplňte počet) vecí
Určite ste počuli o ľuďoch, ktorí vlastnia 100 alebo 50 vecí. Fakt. Nič viac. Napríklad tento pán.
A možno ste počuli aj vtip o tom, čo takýto ľudia určite nemajú: Deti. Alebo koníčky.
Minimalizmus nie sú preteky v tom, kto má menej vecí. Pre väčšinu ľudí, ktorí nežijú nomádskym spôsobom života v oblastiach, kde sa nestriedajú ročné obdobia, chodia do práce a majú svoje koníčky, je nemožné vtesnať svoje veci do takéhoto počtu.
Hlavným cieľom, je mať doma to, čo potrebujete a čo vám robí radosť, obmedziť nákupy a pristupovať k nim zodpovedne, nie vyhrať preteky v tom, čo všetko nevlastníte.
Minimalizmus je o bielych stenách a sivých doplnkoch
Je pravda, že minimalizmus vychádza z umeleckého štýlu, ktorý preferuje strohé, jednoduché prvky a tvary aj v architektúre, čo ale neznamená, že celý váš byt bude biely, šedý alebo čierny. To, ako to u vás vyzerá, musí byť v prvom rade odrazom toho, aký ste. Rovnako, ako by bolo nudné, keby všetky kapsulové šatníky boli rovnaké, v vaším domovom je to rovnako.
Doma sa musíte cítiť pohodlne a minimalistom môžete byť aj keď vaše steny zdobia rodinné fotky alebo umelecké diela. Na druhú stranu, ak to u vás vyzerá takto, ako na obrázku, zhodneme sa, že minimalistom teda nie ste.
Zdroj obrázka: pozrite si video tu.
S minimalizmom si už nikdy nič pekné nekúpite
Hoci minimalizmus je o tom, aby ste preferovali užitočné veci, nesmiete zabúdať aj na tú druhú stranu rovnice – majte aj veci, ktoré sa vám páčia alebo vám robia radosť.
To, že svoj život obmedzíte len na nutné veci neznamená, že všetky veci budú škaredé. Najintenzívnejšie to vnímam práve pri oblečení. Minimalizujte svoj šatník, noste to, čo máte a ak vám to doslúži, pokojne investujte do niečoho, čo bude síce drahšie, ale budete to s láskou nosiť dlhé roky. Nech ti to prepočítate akokoľvek, vysnívané šaty, hoci aj za 100 eur, ktoré budete nosiť 10 rokov počas každej sezóny, vám prinesú oveľa väčšiu radosť a úžitok, než sedem šiat po 10 eur, ktoré kúpite vo výpredaji a po dvoch sezónach sa vám rozpadnú alebo sa vám nepáčia. Nakupujte vedome, tak, aby veci, ktoré k vám domov pribudnú boli nielen pekné, ale aj funkčné a kvalitné a aby ste zbytočne neplytvali obmedzenými prírodnými zdrojmi.
Minimalisti žijú v mini mobilných domčekoch
Hoci tiny house movement je spätý s minimalistickým životom, neznamená to, že teraz predáte svoj dom a jeden taký si zaobstaráte, prípadne sa presťahujete do garsónky.
Robte to, čo vám vyhovuje, ale nenechajte sa doma prevalcovať vecami. Minimalistom môžete byť rovnako vo vile ako v malom byte. A na druhú stranu, to, že žijete v jednoizbovom byte vôbec nemusí znamenať, že ste minimalista.
Minimalisti nemajú ... (doplňte ľubovoľnú vec)
To, že niečo vlastníte, alebo nevlastníte, z vás minimalistu nerobí. Rovnako, nemusíte zapadať do žiadnej škatuľky. To, že ste minimalista, neznamená, že ste vegán, že žijete udržateľne alebo sa snažíte minimalizovať odpad u vás doma, rovnako ako to neznamená, že minimalisti sú neekologicky žijúci ľudia, pretože všetko, čo nepotrebujú, bez milosti vyhodia.
Je pravda, že u mňa sa minimalizmus viaže práve s udržateľnosťou a ekologickejším životným štýlom. Pretože som zistila, že zero waste život v pravom slova zmysle je nad moje možnosti a príliš by ma vyčerpával, svojou troškou som sa rozhodla prispieť práve minimalizmom.
Napriek tomu ale doma máme zopár vecí, ktoré by niekto označil za neminimalistické. Veď prečo by mal mať doma minimalista kávovar, keď si rovnako dobre dokáže zaliať instatnú kávu? U nás doma ale dokonale zapadá do konceptu vecí, ktoré denne s láskou používame a používame ho roky.
Pamätajte, že nie je jediný správny spôsob, ako byť minimalistom. Ak sa necítite na to, aby ste ho aplikovali v celom živote, skúste to aspoň v niektorej oblasti, prinesie vám to veľa benefitov.
O mne: Mama, milovníčka kníh, bežkyňa a minimalistka. Minimalizmus je
mojou srdcovkou, preto pre vás píšem blogy s nápadmi a inšpiráciami na
to, ako si zjednodušením života doprajete nielen väčší pokoj, znížite
stres, ale dokážete aj žiť udržateľnejšie. Rada by som vám ukázala, že
život v štýle dobrovoľnej skromnosti vôbec nie je komplikovaný a
prinesie vám množstvo benefitov.
Viac o mne si môžete prečítať na mojom webe: www.zuzanasutova.sk, kde nájdete na stiahnutie zadarmo aj e-book Sprievodca minimalizmom pre začiatočníkov.